Buitenlandsch Nieuws. Kamer ter tafel te brengen en dadelijk daarna de vrije vaart op de Schelde te proclameren." Men leest in het Weekblad van het Recht: Door som mige dagbladen is opgenomen een aan de Köln. Ztg. ontleend berigt, volgens hetwelk de Nederlandsche regering een practisch jurist naar Berlijn zou hebben gezonden, met den last om zich naauwkeurig bekend te maken met de Pruissische proce dure in burgerlijke zaken. Van een wel onderrigte zijde wordt ons medegedeeld, dat het bedoelde berigt, dat de Köln. Ztg. beweert uit Berlijn te hebben ontvangen, niets anders is dan een bloot verzinsel. Men heeft misschien reden zich daarover te verheugen, daar het te betwijfelen valt, of Berlijn wel is de geschikte plaats om te leeren, hoe de Nederlandsche procedure moet worden ingerigt. Donderdag heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken door de commissie voor de Staatsspoorwegen, bij enkele in schrijving, de aanbesteding plaats gehad van het leveren van 1°. vijf perceelen ijzeren spoorstaven met eindverbindingen elk perceel van 2000 ton (van duizend Nederl. ponden) en 2°. een perceel haakbouten van 400 ton. Voor het eerste perceel waren acht en voor het 2de negen inschrijvingsbilletten inge komen. Door de commissie is, na aflezing der ingekomene billetten, medegedeeld, dat de uitslag daarvan door middel der Staats-Courant aan de belanghebbenden zal worden kenbaar gemaakt. Den 2?sten dezer zal aan het departement van oorlog de openbare aanbesteding plaats hebben der van 1°. Julij a. s. tot ultimo Junij 1864 benoodigde kaarsen en brandstoffen ten behoeve der militaire wachien in het geheele Kijk. In deze maand zullen door het bestuur der domeinen in het openbaar worden verkocht de landerijen behoorende tot de kerkelijke goederen der gemeente Rossum, afkomstig van een klooster en gedurende een groot aantal jaren onder bij zonder beheer gebleven. Men verwacht ook weldra de openbare veiling der goederen van het klooster St. Agatha. In de zitting van den 's Gravenhaagschen Gemeenteraad van 11. Woensdag zijn de beraadslagingen geopend over een verordening, waarbij een boete van 1, met of zonder gevan genis van een dag, wordt bedreigd tegen de mishandeling van ezels. Daar evenwel verschillende leden meenden, dat de zorg van den Raad tot bescherming der ezels ook moest wor den uitgestrekt tot andere dieren die aan den kwelgeest hunner geleiders of van andere personen waren blootgesteldzooals de honden, paarden, runderen en slagtvee, werd besloten de commissie voor de verordeningen uit te noodigen in overweging te nemen of ook nog andere dieren in deze verordening moes ten worden genoemd, ten einde daaromtrent dan in een vol gende vergadering een nader voorstel te doen. Het Groningsche studentencorps zal in het volgend jaar, bij gelegenheid der viering van het 250 jarig bestaan der Hoo- geschooleen maskerade houden, voorstellende den intogt van Maria, Koningin-weduwe van Hongarije, landvoogdes der Ne derlanden binnen Groninger.ongeveer in het midden der zes tiende eeuw. Een eerste luitenant van het regement veld-artilleriete Amersfoort in garnizoen, heeft zich Woensdag namiddag te 2 ure buiten een der stadspoorten met een pistoolschot in de borst van het leven beroofd. Die betreurenswaardige daad schrijft men aan een vlaag van waanzinnigheid toe. Te Utrecht heeft zich II. Dingsdag een onderofficier van het bataillon mineurs een kogel door het hoofd gejaagd, zoo dat hij dadelijk dood was. Te Harderwijk heeft zich een soldaat in de provoost door middel van een scheermesdat hij den baardscheerder had ontnomen den hals afgesneden. Als een zeldzaamheid wordt uit Wijhe medegedeelddat een schaap, toebehoorende aan den landbouwer Paul Note- boom, te Marle, dezer dagen 6 jongen geworpen heeft. De stations-chefs van den Rijnspoorweg te Utrecht en te Arnhem zijn met den lsten April uit hunne betrekking ont slagen. Bijzondere berigten uit Batavia van 24 Februarij behel zen het volgende: Het nieuws uit Indie is ditmaal mager. Zoo als ik in mijn vorigen reeds meldde, is het ontslag van den overste Verspijck als resident van de Z. O. kust van Borneo op de meest eervolle wijze verleend en de kolonel Happé in zijn plaats benoemd. Deze zal binnen kort met een van Zr. Ms. stoomschepen naar Bandjermasin getransporteerd worden. Men zegt dat het ontslag aan Verspijck verleend is wegens verschil van opinie omtrent den pangerandie door Verspijck naar hier opgezonden en ook begrepen is onder de begenadigden van het gouvernement. Intusschen is deze heer voorloopig nog aangehouden en zal hij vooreerst zijn geboorte grond nog niet betreden. "Hij z41 .op Jatfè blijven, naar men zegt, totdat Verspijck zich verantwoordt heeft omtrent zijn handelwijze. Algemeen was men verwonderd over het ontslag van V., omdat het bekend is dat de Gouverneur-generaal zeer met zijn persoon is ingenomen en ongaarne zijn diensten in het Bandjermasinsche mist. Het schijnt echter noodzakelijk te zijn geweest. De resident J3rest van Kempen heeft twee jaar verlof wegen3 ziekte bekomen. De civiele man van het duel wordt hierdoor twee jaar verhinderd in zijn moorddadige voornemens. Als zijn opvolger als resident van Djokjokarta wordt genoemd Mr. T. H. der Kinderen, raadsheer in het hooggerechtshof. De strijd tusschen Koorders en Liondie op personeel ter rein was overgebracht, is nu natuurlijk met een sisser afge- loopen. Lion is het antwoord- schuldig gebleven op de vraag van Koorders, en heeft daarentegen privé-zaken ter sprake gebracht, die aardig waren opgedischt en het groote publiek van de hoofdzaak afleidden. Het verwijt aan Koorders dat hij Stahl's leer ook in Indië wilde verkondigen moge verdiend zgn in Lion's apologie kwam het volstrekt niet te pas. Hij had ruiterlijk de gestelde vraag moeten beantwoorden, en niet wegkruipen. De nationale vergadering van Griekenland heeft aan de verkiezing van Prins Willem van Denemarken tot Koning de voorwaarde verbonden, dat zijn opvolgers de Grieksche gods dienst zullen belijden. De vergadering heeft een commissie van drie leden benoemd, welke zich naar Kopenhagen zal begeven, ten einde den Prins de kroon aantebieden. 's Avonds nadat de keuze der vergadering was bekend gewordenheeft er te Athene een illuminatie plaats gehad. Ook is er ter eere van den Prins een plegtig Te Deum gezonden. Aangaande de nieuwe Turksche leening verneemt men, dat zij ongeveer 6,000,000 zal bedragen, en dat zij door de Keizerlijke bank van Turkije zal worden uitgegeven, in verband met het crediet Mobilier. Deze leening heeft veel kans van welslagen en men verwacht dat daaraan voornamelijk Ie Parijs zal worden deelgenomen. De leening, die door Mirès werd uitgegeven, wordt tot 78 genoteerd, terwijl de prijs van uitgifte slechts 65 pCt. was. De nieuwe generaal ad latus van den grootvorst Kon- stantijnde generaal Berg, vroeger chef van den generalen staf der Russische armee, thans gouverneur generaal van Fin land en sedert eenige jaren op non-activiteit, is een lijflander die in 1856 in den Finschen gravenstand verheven. Hij behoort tot de hoofden .van die partij, welke overtuigd is, dat men met de Polen alleen dan te fecht kan. komen, wanneer elk nieuw geslacht ten minste eens een duchtige aderlating ondergaaf. Met beschaafde manieren paart hij een koud hart. Zijn tegen woordige benoeming zou al vroeger hebben plaats gehad, zoo men niet, en te ré'dltt gevreesd had, dat die een ODgunstigen indruk in Europa roaloen Zou. Dagbladen té Wëértën uitkomende deelen mede, dat het leger eerstdaags weder een vermindering van 10,000 man zal ondergaan. Met de reductie, die onlangs heeft plaats gehad, zal de staat dus eerlang 50,000 man minder te onderhouden hebben Palmzondag werd aan de deuren der verschillende kerken te Parijs voor een waarde van ruim 100,000 frs. aan palm takken verkocht, en Maandag waren de vertrekken van nage noeg alle huizen daarmede versierd. De Koning van Denemarken heeft een proclamatie uit gevaardigd betreffende de scheiding tusschen Holstein en het koningrijk Denemarken. Z. M. verklaart daarin, dat hij sedert 1852 heeft getracht alle deelen der monarchie tot één geheel

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2