Binnenlandsch Nieuws. Buitenlaudscli Nieuws. de blaam, die zij op de fabrijkanten werpt, een grove onregt- vaardigheid is. Dat niet de fabrijken de bakermatten zijn van ontucht en de krachten der kinderen vernielen. Dat kroegen en huizen van ontucht, die als uit den grond verrijzenfeite lijk moord en vernieling bewerken en het de schuld is van deze, dat gindschen jongen ziekelijk en bleek is, dat gebrek als een erfstuk zijner ouders ontvangenen dat meisje op die plaatsen hare eer verloren heeft. Wil de philanthropic het opkomende geslacht beter doen zijn dan het tegenwoordige, laat zij dan bewerken, dal er nog meer gedaan worde, om te verhinderen dat niet reeds met de moedermelk vereenigd het verderfelijke vocht, de jenever, de kinderen begint te ver moorden. Wordt dit kwaad weggenomen, en wil zij dan za- menwerken met de industrieelentot voortzetting van al wat goed is, dan is er geen twijfel, of beide èn philanthropie èn nijverheid zullen gebaat worden. Leiden, 16 Maart 1863. A. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen Leeuw de heeren Mr. J. A. van Eyk, lid der Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling van nijverheid te Londen in 1862, en Fortampsvice-president der Belgische commissie voor die tentoonstelling. Door Z. M. is 1°. bepaald, dat voortaan, in stede van te Neuzen, eer, plaatselijke adjudant te Dordrecht zal gevestigd zijn, en 2°. benoemd, bij den plaatsel. staf, tot 2den luit., plaatsel. adjudant der 2de kl. te Dordrecht, de opperwachtm. G. Goedel, van het 3de reg. dragonders. Dingsdag avond is rondgedeeld het uitgebreid voorloopig verslag door de commissie van rapporteurs opgemaakt over het wetsontwerp nopens de Exploitatie der Staatsspoorwegen. Bij de behandeling van het hoofdpunt verklaarden zich van de 50 leden, die in de afdeelingen aan het onderzoek deel namen 25 met de regering voor particuliere, en 21 voor Staatsexploi tatie, terwijl de 4 overigen zich hunne stemmen voorbehielden. Er ontbraken dus 22 ledenzoodat uit het verslag geen ge voelen van de meerderheid der Kamer over de hoofdzaak is optemaken. Te 's Gravenhage is een plan ontworpen tot het oprig- ten van een Leesinrigting voor werklieden, naar het voorbeeld van vele steden in Engeland, alwaar in goed verwarmde en verlichte zalen de handiverkman er in een ledig uur dag- en maandschriften en allerlei nuttige lectuur kan ter hand nemen terwijl diezelfde localen gebezigd worden, om er nu en dan voor hetzelfde publiek voorlezingen over allerlei onderwerpen te houden. Die inrigtingen worden grootendeels uit bijdragen der ambachtslieden zeiven bekostigd, en de ondervinding heeft geleerd, dat juist daaraan hoofdzakelijk de bijval is toeteschrij- venwelke aan die ondernemingen is te beurt gevallen. Dat de werkman ook ten onzent behoefte heeft aan de gelegenheid tot nuttige ontspanning, waarvan verruiming van zijn gezigts- kring het onafscheidelijk gevolg wezen moetzulks wordt door niemand in twijfel getrokken. Een dergelijke iurigting onlangs te Utrecht geopend telde in de eerste week reeds 140, in de tweede 180 leden. Men gelooft de kosten van het onderhoud der inrigting te kunnen vinden uit de contributie der leden welke bepaald is op 30 cents per maand. Men stelt zich voor de inrigting zóó te regelendat één locaal voor het lezen van dagbladen is bestemd en tevens gelegenheid geeft, om een kop koffij of thee of een glas bier te gebruiken terwijl een aangrenzende kamer meer uitsluitend voor leeskamer van boeken enz. dienen moet. De kamers zullen in den regel dagelijks van 510 uur des avonds geopend zijn en des Zondags van 110 uur. De directie der Haagsche brandwaarborgmaatscbappij heeft aan die der brandverzekeringmaatschappij Phoenix te Amster dam, bij exploit doen beteekenen dat zij zich houdt aan de herverzekering door den agent van Phoenix aangegaan op de meubelen enz. in het gebouw der Teeken-akadcmie te 's Hage en welke agent daartoe volgens notariële aktengemagtigd was. Naar men verneemt is van wege de directie van den Eranschen Schouwburg te 'sHage, het gezelschap thans aan het théater te Gent verbondengeëngageerd tot het geven van eenige voorstellingen, welke kort na Paasschen zullen aanvan gen. Algemeen hoort men veel goeds van de zamenstelling van dat gezelschap. Men verneemt dat de opening van den Tuin van het Koninklijk Zoölogisch-Botanischen Genootschap van acclimatatie te 's Hage in den loop der maand Mei a. s. zal plaats hebben. Een kolonist te Veenhuizen die liefdesbetrekkingen had aangeknoopt, werd onlangs door het mjisje verzocht daarvan aftezien. Hierover gebelgd en ten einde te voorkomen, dat zij andere aanbidders bekwam, heeft hij haar met een mes bijkans den neus afgesneden. Hij bevindt zich thans in het huis van arrest en justitie te Assen. Uit Amersfoort schrijft men van den 30sten Maart: In de nabijheid dezer stad vermaakten zich Zondag namiddag eenige jongelieden met het rijden op zoogenaamde //lorren", een soort van wagens, dienende tot het vervoeren van zand op den nieuw aangelegden spoorweg. Een 15jarigen zoon van den schoenmaker Schmittman trof bij die gelegenheid het ongeluk onder een op de rails loopende wagen te gerakenmet het noodlottig gevolg dat hij door verbrijzeling van het hoofd onmiddelijk op de plaats zelve overleed. Als een zeldzaam gunstig resultaat eener stoomboot onderneming meldt men, dat de directie der Friesche en Over- ijsselsche Stoomboot-reederijStoomschip Burgemeester Zeilstra, van haar begin 1856, behalve een jaarlijksche uitdeeling van 5 pCt. en over het jaar 1862 van 16 pCt., nog een reservekas heeft van ruim f 30,000. De Asser Courant meldt in ernst dat er sprake is om een hunnebed uit Drenthe naar Delft te transporteren, ten einde aldaar een plaats intenemen in het tentoonstellingsge bouw van oudheden. Men zou het niet lang behoeven te zoeken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 39". Woensdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 37°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 54°. In de Zondag 11. gehouden godsdienstoefening in de Antoniterkerk te Keulen, werd een zakkenroller op heeterdaad betrapt, terwijl hij een aandachtig kerkganger van zijn porte- monnaie op behendige wijze poogde te ontlasten. Dezelfde slechte dienst, maar voor hem met voordeeliger gevolg, had hij reeds bewezen aan een in de kerk aanwezigen militair. De Belgische en Pruissische regeringen hebben een drie voudige overeenkomst met elkander gesloten, als 1°. een han- delstractaat, 2®. een tractaat betreffende den letterkundigenen artistieken eigendom, en 3°. een conventie, waarbij Pruissen toetreedt tot het beginsel van den afkoop van den Scheldetol. Deze drievoudige overeenkomst is door de beide partijen reeds geteekend en aan de Pruissische Kamer van afgevaardigden ter goedkeuring aangeboden. Een scheepsbouwmeester in een haven van het vasteland nabij Frankrijk had aan een rijk engelschman een jagt ver kocht, waarmede echter eerst een proef moest worden genomen om zich van de snelheid van het vaartuig in het zeilen en de gemakkelijkheid der bewegingen te verzekeren. De dag werd bepaald en de engelschman besteeg het jagt, de zestienjarige dochter van den scheepsbouwmeester met zich aan boord ne mende. Haar vader bleef aan de haven staan, zag met be wondering de snelheid van het jagt, gaf luide zijn goedkeu ring te kennen en eindelijk het teekenom terugtekeeren doch te vergeefs. Het jagt verwijderde zich meer en meer en thans zag de vader in hoe onvoorzichtig hij had gehandeld met zijn dochter verlof te gevenom de proefreis mede te maken. De vlugtelingen zijn te Calais binnen geloopen en hebben den scheepsbouwmeester kennis gegeven, dat het jagt ter zijner beschikking lagmaar dat zij verder naar Engeland zijn doorgereisd. Volgens de Amerikaanscbe dagbladen heeft men aan gene zijde van den Atlantischen oceaan aan de gepantserde schepen een nieuwe belangrijke verbetering aangebracht. De

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2