N\ 955. Donderdag 2 April. A0. 1863. !LEIBSC DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzouderiijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der AdvertentiënL-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{- Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 9 ra. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 in. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u.; 's middags te 12 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke raaaud. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 3 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 3 6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Philanthropic en ïïijverheid. (Slot.) Het is waar, dat de kinderen van den werkenden stand heden ten dage meer de kostwinners zijn voor de ouders zooals in vorige tijden de ouders voor de kinderen. Neemt nu de kinderen van de fabrijken, en de philanthropic staat niet alleen de nijverheid in den weg, maar werkt zelve het pauperisme in de hand. Of zal de philanthropic aan de ouders vergoedenwat de kinderen op de fabrijken verdienen Dit zoude een daad barer waardig zijn. Maar zóó ver gaat ze niet; doch zij kan ook niet. Zal zij aan het huisgezin, waarvan 3 kinderen op de fabrijk werken als kostwinners voor hunne moeder, die weduwe is, plus minus zes a zeven gulden beta len, welke die kinderen op de fabrijken wekelijks verdienen en zoo meer? En waarom bestadt er gelegenheid voor kinderen om op de fabrijken te werken? Waarom zijn zij een vereischte? Niet, vomdat de fabrijkant des te meer zou profiteren in zijne kas," maar voornamelijk is daarvan oorzaak de eenvoudige inrigting der macbineriendie, ligt werkende, niet meer vereischen dan een kinderhand, of kinderopzigtom het werk, door deze te vervaardigen, te begeleiden; terwijl volwassene personen daartoe in den weg zouden zijn. Wil men de kinderen weren van de fabrijken, veel zoude eerst moeten veranderen. Alles staat met elkander in een zeer naauw vérbanden zij die aangeven, dat de concurrentie en vrije handel de kinderen vermoordtzij roepen welligt het hardst om het beste en het goedkoopste, waardoor men genoodzaakt wordt tot prijsver- i mindering, en biervan vereenvoudiging van macbinerien en aanhoorigheden een gevolg is. Men zegt, in andere landen wordt aan het werken der kin- j deren op de fabrijken paal en perk gesteldzonder schade voor j de nijverheid, en waarom dan ook niet in Nederland? Maar j heeft men dan zoovele gegronde bewijzendat in die landen die wetsbepaling bevorderlijk is aan de volksbeschaving en niet nadeelig werkt voor de nijverheid? Als men in die landen naauwkeurig, en Diet oppervlakkig, ging onderzoeken, dan zou men vernemendat die wetsbepalingnoch beantwoordt aan het doel van volksbeschaving, noch der nijverheid in de hand werkt. Onder anderen in Pruissen is de bepaling: dat de kinderen tot hun 12de jaar moeten schoolgaan. Die schooltijd is: van 's morgens acht tot elf, des namiddags van twee tot vijf uur. Na hun twaalfde jaar mogen zij op de fabrijken werkendoch met die bepaling dat die van twaalf tot veertien jaar niet meer mogen werken dan 6 uur, en die van veertien tot zestien jaar dan 10 uur op den dag. Deze wetsbepaling geeft aan de kin deren veel vrije tijd. Die vrije tijd is oorzaakdat zijom die tijd zoek te brengen en omdat zij van huis gezonden wor den, wijl zij daar in den weg zijn, zich overgeven aan allerlei ondeugden en straatschenderij en opgroeijenniet toenemende in beschavingmaar toenemende in ondeugd en wangedrag. En zoo zal het ook in Engeland zijn. De philanthropic wil soortgelijke wetsbepaling in Nederland en berekent nietdat deze hunne oogmerken in den weg staat. Indien zij haar doel wil bereiken dan handele zij niet eigen zinnig en onbedachtzaam, noch veroordeele de fabrijkanten maar zoeke met hen het zoover te brengen, dat, noch de philanthropic schadelijk zij aan de nijverheid noch de nijver heid de philanthropic tegenwerkte. De heer Cremer heeft gemeend, onze Volksvertegenwoor digers en vele invloedrijke personen te moeten uitnoodigen, om van hem te vernemen, hoeveel barbaarschheid er in ons land nog bestaat, en opdat zij hunne magt en invloed zouden willen aanwenden tot het tegengaan van zooveel euvels. Wij vermeenen te mogen vertrouwen, dat onze Volksvertegenwoor digers en vele invloedrijke personen, niet alleen op klanken en zwarte beelden en opgesierde verhalen zullen afgaanmaar zullen onderzoeken, of het waarheid is, wat de philanthropic aan de Industrieelen ten laste legt. Dan zullen zij ziendat

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1