Binnênlaiidsch Nieuws. Z. M. de Koning heeft tot HD. opper-ceremoniemeester benoemd den heer Robert Boreel. Z. M. heeft de benoeming van A. F. H. van Troosten- burg de Bruynburgemeester van Heerdetot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. Z. M. heeft benoemd tot secretaris en tevens tot lid der commissie van adm. over de gevangenissen te Leeuwarden Mr. S. Ypey adv. aldaar; tot ontvanger te St. Maartensdijk c. a. de heer H. H. van Boeckholt, thans te Brouwershaven. Z. M. heeft de verplaatsing van Jhr. T. H. E. Nahuys als controleur van 's rijks belastingenvan Breukelen naar Maassluis, ingetrokken, en hem bevestigd op zijn tegenwoor dige standplaatsen is voorts de heer C. M. Visser, in zijn betrekking van controleur der dir. bel., in- en uitgaande rech ten en accijnsen te Eist verplaatst naar de controle Maassluis (residentie Vlaardingen). Z, M. heeft aan den 2den luit. der cavallerie W. J. M. Greve, thans op non-activiteit, op verzoek eervol ontslag verleend. Z. M. heeft aan Mr. H. M. van Andel, op het daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag verleend als secretaris der Surinaamsche commissie tot voorbereiding der invoering eener nieuwe wetgeving in West-Indie, met dankbe tuiging voor de vele en goede diensten door hem, zoowel in die betrekkingals in die van secretaris van 's Konings Com missaris tot invoering dier wetgeving, nu wijlen Mr. L. Met man aan den lande bewezen. In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag is beraadslaagd over het wetsontwerp tot het verleenen van een subsidie aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. De heer Gevers Deynoot verklaarde er zich tegen omdat de over eenkomst der beide maatschappijen is in strijd met 't algemeen belang en omdat het gevraagde subsidie te hoog is. Iedere andere verbinding wordt er door uitgesloten. De kortere ver binding met Duitschland van 's Gravenhage over Gouda of van Leiden over Woerden wordt verhinderd. Ook de heer van Bosse achtte het subsidie te hoog, vooral in vergelijking met het voorstel in 1859 gedaan. De heer Wintgens beoordeelde de zaak van een juridiek standpunt en toonde aan, dat door de bekrachtiging dezer wet de Staat eo ipso afstand zou doen van zijn onbetwistbaar recht om van den Rijnspoorweg de aan sluiting te Rotterdam te vorderenen dat de overeenkomst tusschen de beide maatschappijendie door de voordragt werd goedgekeurd, niets anders was dan een coaliteit tegen het al; gemeen belang, met miskenning te gelijkertijd van de aan spraak die het eigenlijke volk (de reizigers van de derde klasse) heeft, om even goed als de hoogere klassen een doorloopend verkeer langs de spoorwegen te ontvangen. Hij voerde verder aandat de voorwaardenwaaronder de Rijnspoorwegmaat schappij zich tot de aansluiting verbond, deels zóó bezwarend, deels zóó onbestemd voor den Staat warendat zij óf onaan nemelijk waren óf aanleiding zouden geven tot nieuwe chicanes van gelijk gehalte als de Rijnspoorwegmaatschappij heeft opge worpen om zich te onttrekken aan hare wettelijke verpligting tot aansluiting. Aan het ministerie van Binnenl. Zaken is door de com missie voor de Staats-spoorwegen Donderdag aanbesteed het maken van den ijzeren bovenbouw van twee bruggen bij Roer mond, in den Staats-spoorweg van Roermond naar Helmond, waartoe elf billetten van inschrijving waren ingekomen; de minste inschrijver was L. Couman te Luik voor f 39,300. De hoogste inschrijving bedroeg f 79,000. Ook te Utrecht is door hen die benoemd waren, om een plaatselijke commissie te vormen voor een nationaal ge- denkteeken ter herinnering van November 1813besloten zich vooreerst niet te constitueren daar zeer vele bezwaar hadden tegen de zamenstelling der hoofdcommissie. Ter vervulling van een vacature in het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden bij het grootwaterschap van Woer den zijn genomineerd de HH, H. van der Lee, waarnemend hoogheemraad, H. de Biuijn en A. C. van Aelst. Donderdag avond werd te 's Hage een prachtig bal gegeven door een commissie van 30 aanzienlijken met Z. K. H. den Prins van Onknje aan liet hoofd, in de Teeken Academie. De zalen waren prachtig gedecoreerd. De dames ontvingen bij het in- komen een waaijer waarop gedrukt stond, aan de eene zijde het dansprogramma, en aan den anderen kant het menu van het Souper sierlijk gelithographeerd door den heer E. Spanier, die ook de keurige balboekjes had vervaardigd. Daarenboven werd aan iedere dame een prachtig bouquet aangeboden. Ook de Vorstelijke familie was aanwezig. Doch naauwelijks was men aan het souper, of het gaas vatte ter rechterzijde van de zaal boven de kroonlijst vuur; terstond werden met lange stokken waaraan sponsen bevestigd warenpogingen ter blussching aangewend, hetgeen eenige heeren gelukte; doch ten laatste geraakte het geheele gazen plafond in vlam en stukken bran dend gaas vlogen in het rond en deelden het vuur in een oogenblik aan de wanden en lichtkroonenals ook aan de draperien in de andere zalen medezoodat het geheel in een oogenblik een vuurzee scheen. De verwarring was bij dit on geval onbeschrijfelijk; men vernam niet dan het breken van porcelein en glashet geroep van verschrikte dameswaartus- schen de bevelen van brandmeesters; in een oogenblik waren de spuiten in de weer en overdekten de zaal met stroomen water. Alles vlugttede dameshare toilletten niet sparende, snelden de straat op en werden spoedig door de heeren gevolgd. De spiegels knapten en de glazen lantaarns in de zaal braken, zoodat de vallende stukken glas de verwarring niet weinig ver meerderden. H. M. de Koningin en de Princessen hebben zich te voet naar het Paleis van Z. K. H. Prins' Frederik begeven en zijn van daar huiswaarts gekeerd. Ruim te 12 uur was de zaal door de geuoodigden ontruimd en te 2 uur was het werkvolk en de bedienden de vlammen meester. Z. M. de Koning is tot het laatst gebleven en moe digde met woord en daad de menigte aan. De zaal heeft mede veel geleden. Een menigte voorwerpen van waarde, zoo tot de toiletten als de dienst behoorende, wordt vermist. De schade, zoowel daardoor als door gebroken en bedorven voorwerpen, moet vrij aanzienlijk zijn en werd nog vermeerderd door het vallen van een prachtige lichtkroon. Het behoeft niet gezegd te worden dat de dames-toiletten veelal zijn bedorven. Ook de heeren zijn daarbij niet verschoond gebleven. Gelukkig dat bij al die verwarring door de spoedig aangebragte hulp geen per soonlijke rampen zijn te betreuren. Met 1 April zal de Kamper Courant een hervorming ondergaanNemo neemt daarbij de redactie van het staatkun dig gedeelte op zich. Den 23sten dezer werd Vlissingen met een vorstelijk bezoek uit het dierenrijk vereerd. Een koninklijke logeergast uit de wildernissen van Zuid-Amerika, een prachtige leeuwin werd aldaar aangebracht door het schip Ida Maria de Raadt, kapt. de Boer, van Buenos Ayros naar Antwerpen. Het dier werd in zijn kooi aldaar aan wal gebracht en zal a. s. Woens dag, met de stoomboot Stad Ylissingen, naar den dierentuin te Rotterdam worden vervoerd. Voor dat de leeuwin het schip verliet, werd 'haar voor het souper een levende hond toege worpen welke in een oogenblik met graagte door haar werd verslonden. Te Alkmaar kwam Dingsdag avond een tachtigjarige kaartlegster ellendig om het leven. Met haar voeten op een brandende stoof in slaap gevallenschijnen haar kleederen met het vuur in aanraking gekomen te zijnzoodat zij in vlam stondtoen de buren op haar hulpgeschrei kwamen aanloopen. Niettegenstaande men onmiddellijk al het mogelijke beproefde om haar leven te reddenbezweek zij na weinige oogenblik- ken aan de bekomen brandwonden. De pastoor der gemeente Eijgelshoven is jl. Zondag op den predikstoel, midden in zijn preek door een beroerte ge troffen en dood gebleven. Bedankt voor het beroep naar de Christelijke Afgeschei dene gemeente te Kolijnsplaat door Ds. H. A. Jonkman te Zierikzee; naar Hasselt door Ds. P. Meedema te Sexbierum. Nadat Mevr. Offermans van Hove zich Dingsdag in deu schouwburg alhier had doen hooren en bij die gelegenheid den welverdienden bijval had verworven, werd deze beroemde va- derlandsche zangeres benoemd tot buitengewoon eerelid van het concert Sempre Cresendo, en werd haar het diploma daarvan onder fanfares overhandigd. Daarbij was gevoegd een kostbaar

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2