Binnenlandsch Nieuws. meen te voortedragen. In dat bepaalde geval moest uitgemaakt norden, of de Kerkeraad daartoe bevoegd was en welke weg moest bewandeld worden, wanneer de Kerkeraad daarin naar willekeur handelde. Geen ander geschil is ons bekendwaarop bedoeld art. 15 toepasselijk was; want het verlangen naar een herziening van het reglement kan daaronder niet worden be grepen. Z. M. heeft vergund aan N. H. M. Jansente Maas tricht, het dragen der zilveren medaille 3de klasse, hem door de Belgische regering geschonken wegens zijn edelmoedig ge drag bij den brand in het Belgische^ dorp Smeermaas op 7 September 1861; en aan den gepens. luit.-kol. der cavallerie A. J. J. Verheijen, het dragen der versierselen van het Le gioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Z. M. beeft aan Jhr. Mr. J. D. Lewe Quintus, op ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van re genten over het huis van arrest te Winschotenen in zijn plaats benoemd G. A. Venema, burgem. van Winschoten. Z. M. heeft bij de geneesk. dienst van de landmagt be noemd, tot apotheker 3de kl. A. Machielse alhier. Z. M. heeft aan A. Bay lijcommies werkzaam als gra veur bij het topographisch bureau van het 'departement van Oorlog, op verzoek, eervol ontslag verleend, met vrijlating om zijn aanspraak op pensioen te doen gelden waar het behoort. Te 's Hage zijn vele leden der plaatselijke commissie voor het Nationaal Gedenkteeken van November 1813 weinig ingenomen met de onverwachts te huis gekregen benoeming. Men merkte daar opdat wel de voornaamste predikanten en de opperrabbijn maar geen pastoor in die commissie was benoemd. In de zitting van den Hoogen Raad van heden is door den adv.-gen. Gregory conclusie genomen in de zaak van Ds. J. H. Wartjouw tegen Dr. G. W. A. Plaat en H. Zaalberg qq. betreffende de uitzetting uit het hofje van Sion alhier. Adv.- gen. heeft geconcludeerd tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op 24 April. Omtrent het te Amsterdam in aanbouw zijnde Paleis voor Volksvlijt wordt het volgende medegedeeld: De kappen der groote zaal zijn thans geheel met glas afgedekt en er wordt inwendig druk gearbeid met het aanbrengen van lijst werk, kapiteelen enz. De bijzalen zijn insgelijks geheel water- digt en in twee dezer zijn de plankenvloeren reeds gelegd en het stucadoorwerk in het ruw aangebragt. De acht huisjes aan beide zijden en tegen het achtkant met zijn torens zijn uit wendig geheel afgewerkt. Deze hebben veel bijgedragen tot ver siering van het gebouw. Het groote werknamelijk den koepel waar zoo menig deskundige zwarigheid in de daarstelling zag, nadert men rassche schreden zijn voltooijingde torens op het achtkant, alsmede de 1ste, 2de, en 3de hoogte zijn afgesteld zoodat nu nog de bovenlantaarn met het Victoriabeeld en eenige balustrades aangebragt moeten worden. Maandag en Dingsdag had aan de landhuishoudkundige school te Groningen in het openbaar plaats het laatste ge deelte van het examen van 7 leerlingen, die, bij het verlaten dezer inrigting, het diploma als landhuishoudkundigen wenschten te ontvangen. De uitslag van dit onderzoek was, dat de hee- ren G. K. van Hoogendorp, A. H. van der Does de Bije en H. H. Warren uitstekend voldaan hebben, dat de heer K. J. Immerzeel het examen met lof heeft afgelegden dat ook de heeren P. J. Bosch, G. A. Talens en W. P. Ie Congé ge noegzaam voldaan hebbenzoodat aan allen het verlangde di ploma zal worden uitgereikt. De aanleg van de aardebaan van Utrecht op Kuilenburg is thans definitief gegund aan den heer Blankenvoort; de werk zaamheden zullen dus binnen weinige dagen aanvangen. Wat het station te Utrecht betreft, het is thans bepaald, dat de staats- en centraal-spoorwegen met den Rijnspoorweg een gecombineerd stationsgebouw zullen hebben; daartoe zullen belangrijke werkzaamheden moeten geschiedeno. a. zal de Kruisvaart worden gedempt, en vervalt de zwemschoolterwijl het gedeelte weg van den grooten straatweg naar den Haag bij het stationsplein wordt getrokken en de weg langs den Vleutenschen weg wordt verlegdmet een nieuwe brug over den Leidschen Rijn. Dit laatste heeft vooral plaats in 't belang van het veilig verkeer; het plan schijnt, tegenover het tegen woordig stationsgebouw gebouwen voor den anderen spoorweg te plaatsenterwijl men dan tegelijk overdekte stations zal bekomen. In de hoofdzaken moet men het eens zijn; alleen in de bijzonderheden moeten nog bepalingen gemaakt worden. De centraalspoorweg hoopt altijd, den weg tot Hattem in Junij te kunnen openen; de belangrijke werkzaamheden, die de brug te Kuilenburg zal vorderen, een werk, dat een sieraad van bouwtrant zal worden, nog grootscher dan de tegenwoor dige spoorwegbrug te Keulen, zullen de opening van den weg naar 's Hertogenosch nog wel een paar jaar kunnen ophouden. Te Harlingen was door de timmerknechten één cent per uur meer van de bazen verlangddie echter door de weigering van sommigen hunner, niet werd toegestaan. Een herhaling van het verzoekwaarbij door ruim zestig knechten verklaard wordt, bij die bazen, welke het niet inwilligen, niet meer te zullen werken, zal waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat aan hun verlangen wordt toegegeven- te meer daar de spoorweg hun door beter betaalden arbeid een gunstigen uitweg aanbiedt. Tot leeraar bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Amsterdam werd Maandag avond beroepen de heer W. F. Lo- man predikant te Vlissingen. De gemeentenaren wachtten in het kerkgebouw met gespannen verwachting den uitslag dei- stemming af; toen die bekend werd gemaakt, ontstond er van de eene zijde een oorverdoovend gefluit, van de andere zijde applaudissement, dat tot eenige feitelijkheden aanleiding gaf. Een en ander hield meer dan een half uur aan. Men besloot eindelijk het orgel te doen bespelenwelks toonen ten slotte eenigzins de gemoederen tot rust brachten. Men weet, dat de heer Loman de moderne rigting is toegedaan. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zuidzijpe Ds. J. van Doesburghthans te Egmond op den Hoef. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar door Ds. R. Brouwer, thans te Knollendam. Wij hebben in een reeks opstellen over Volksbijeenkom- sten, eenige denkbeelden trachten te geven van het nut dezer zaak, van hetgeen deze bijeenkomsten zijn in andere landen en van hetgeen zij zouden kunnen wezen bij ons. Wij hebben dit gedaan naar aanleiding eener thans wel geslaagde proeve van de commissie uit het Leidsch departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, voor de Volksvoorlezingen die in dezen geest werkelijk veel goeds heeft tot stand ge bracht en een geheele hervorming barer avonden heeft inge voerd. Wij hebben getracht deze stukken te geven altijd op die avonden, waarop wij wisten dat ons blad op de bijeenkom sten ter lezing zou worden aangeboden om alzoo de kiemen van Self help (On Self Help by Smiles.) te zaaien en het volk geschikt te maken om de pogingen der commissie krachtig te schragen. Met groote belangstelling hebben wij de toenemende opkomst op deze vergaderingen gadegeslagen en wij moeten erkennen dat deze commissie die over zoo weinig te beschikken heeft waarlijk veel heeft tot stand gebracht. De lezingen waren kor ter, onderhoudender, en nu en dan door bijdragen afgewisseld en een geheel uur dat deze voorafging werd gewijd aan ge zellig onderhoud, het lezen van Dag- en Weekbladen, betbe- zigtigen van platen stereoscopen werktuigen waarvan sommige in beweging werden gebracht en van al hetwelk door de com missie zoo veel mogelijk gedurig iets nieuws op iederen avond werd ten toon gesteld. Zoo als wij in ons N°. van 25 dezer hebben gezegd dat geschieden zou, zijn Dingsdag 11. de bijeenkom sten naar vroeger gebruikgesloten met den avond geheel aan genoegen te wijden. Wij noemen het een gelukkigen inval van de commissie om op dezen avond Bamberg uittenoodigen zijn oude stadgenooten te komen bezighouden; die door toespraak maar bovenal door eene behendigheiddie vooral op zoo hoogen leeftijd (76 jaar) bijna aan het wonderbaarlijke grensde, der verzamelde menigte recht aangenaam en nuttig was, ja zelfs nu en dan letterlijk in verrukking bracht. De commissie heeft dezen avond ook niet zonder leering willen doen zijn en heeft dus bij de taak aan Bamberg opgedragenbedongen dat hij eenige zijner toeren zou bloot leggen waaraan de oude volgaarne

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2