Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. kan worden toegekend, wanneer de ambtenaar wegens wange drag of om andere redenen, gebrek aan dienstijver of om min- j dere geschiktheid in het waarnemen zijner betrekking moet j ontslagen worden. In zoodanig geval dient hij toch het uit- zigt op pensioen te verliezen. Zal in dit geval die contributie hem gerestitueerd worden Ik ben te meer tegen een contri butie, die verpligt is, omdat dan alle denkbeeld wegvalt, om in ieder bijzonder geval te onderzoeken, of er gronden bestaan om het pensioen te verleenen." De eenvoudigheid is ook in dit opzigt het zegel der waar heid. Zoolang de Gemeenteraad het voorbeeld geeft van billijk heid en rechtvaardigheid door aan ambtenaren die trouw en ijverig hebben gediend, wanneer zij door ouderdom of lig- chaamsgebreken verhinderd worden bij voortduring trouw en ijverig hun pligt te betrachten, een behoorlijk pensioen te ver leenen zal hij meer het belang der gemeente bevorderendan door het scheppen van een recht op pensioen, gegrond op een verpligte geldelijke bijdrage. Het verleenen van pensioen blijve voor den Gemeenteraad een gunstbewijs en daardoor zal de ijver en de trouw der ambtenaren daarin een spoorslag vinden die zelfs aan de gemeentekas meer voordeel bezorgt dan de bijdrage tot pensioen die men heft. Z. M. heeft Mr. D. J. Bijleveldvoorzitter van de arr.- rechtbank te 's Hagebenoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroonwaarvan hem het diploma en de insignia zijn aangeboden door den president van het prov. gerechtshof van Zuid-Holland Mr. J. A. Philipse. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe belas tingen en accijnsen te Leek c. a. J. Mandenthans te Wil- dervank en te Bath c. a. J. Kleimanthans te Hoogeveen tot majoor-commandant der troepen en van het garnizoen te Curasao den kapt. J. A. van der Muelenvan het bat. Jagers N°. 27 in West-Indie, en in diens plaats tot kapt. den lsten luit. J. Westerborg en tot lsten luit. den 2den luit. J. F. A. E. van Lansberge. Aan W. de Visser is op verzoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnsen te Lochem. Jhr. Mr. J. B. Verheijen van Loon op zand, inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Brabant enz., is door Z. M. den Koning van Belgie benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. De stemgerechtigde aandeelhebbers in de Nederlandsche Handel-Maatschappij te Amsterdam hebben tot commissaris benoemd den heer J. van Eeghen in plaats van wijlen den heer H. Croockewit en tot plaatsvervanger den heer J. van Heu- kelom. Naar men meldt heeft de commissie uit den Gemeente raad van 's Gravenhage, belast met de zaken van den Fran- schen Schouwburg aldaar, tot directeur-gérant benoemd den heer E. Carpier. Bij het Ministerie van Marine is aangekomen een prach- tigen verrekijker, door het Engelsche gouvernement ten ge schenke gegeven aan den kapt.-luit. ter zee P. A. van Bees, commandant van Zr. Ms. schroefstoomschip Djambien wel tot belooning voor zijn menschlievend en wakker gedrag bij het redden van het Britsche vaartuig Orlando. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag 31 Maart niet plaats hebben. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, welke van wege de afdeeling BotterdamSchiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw gehouden werd zijn o. a. bekroond K. S. Hylkema te OegstgeestA. van der Burg te Hazerswoude en C. Kapteyn te Oegstgeest. Dr. F. C. Kist, de bekwame redacteur van het muzikaal tijdschrift, is 11. Maandag te Utrecht zeer onverwacht over leden in den ouderdom van ruim 67 jaren. De Economist van Maart 1863 behelst een zeer belang rijk vertoog over de Maatschappijen van verzekering op het leven, waarin met feiten wordt aangetoond, dat de inmenging der regering in het bepalen der tarieven schadelijk is. Uit een vergelijkend overzigt der premien bij de voornaamste binnen- en buitenlandsche Maatschappijen van Levensverzekering wordt het ongegronde der vrees voor een door vrije mededinging te lage berekening der premien bewezen. Goedkeuring der tarieven door den Koning waarborgen de deelnemers nog niets tegen verliezen. De eerste 10, 20, 30 jaren, ingeval er veel jonge deelnemers zijn, zijn niet eens voldoende om de soliditeit eener maatschappij te kunnen aannemen. Al wordt er al dien tijd stipte- lijk aan de vorderingen voldaan de proeftijd is eerst daar, wan neer na het overlijden van al die langdurige betalers blijktdat uit hunne premien het bedrag der alsdan verschuldigde sommen is verkregen. De gemiddelde premie van 20 tot 60 jaren is bij de buitenlandsche maatschappijen hoogstens f 3,78 voor ƒ100 deelneming; van de binnenlandsche f 3,40 bij die van Hartsen voor vrouwen en f 4,04 voor mannen f 3,94 bij Kosmos en f 4,07 bij Nederland. In het jongst verschenen nommer van het rechtsgeleerd tijdschrift de Themis komen belangrijke statistieke bouwstoffen voor nopens de doodstraf in Nederland, gedurende de jongste vijftig jaren, bijeengebracht door Mr. J. B. Vos, rechter in de arrondissements-rechtbank te Sneek. Daaruit blijkt dat het gezamenlijke getal doodvonnissen van 181160 uitgesproken heeft bedragen 423, waaronder wegens moord 109, moedwil- ligen «aanslag 30 kindermoord 45 vergiftiging 24, vadermoord 7, moedermoord 1, brandstichting 89, diefstal met verzwarende omstandigheden 89, valsche munt, enz. 24 en 5 wegens slaan en verwondingen van ambtenaren of gewapenden aanslag. Van het gezamenlijk getal doodvonnissen (423) zijn ten uitvoer gelegd 101, zoodat gratie van de doodstraf hebben er langd 322. Het is bekend dat wanneer men op een ligchaam, b. v. een kubus, loodrecht op een zijner vlakkeueen stoot, of in 't algemeen een kracht aanwendt, de werking van die kracht heviger zijn zal, dan wanneer zij in een schuine rigting die oppervlakte treft. Een nuttige toepassing dier waarheid zag iemand weinige dagen geleden in een der voornaamste steden van Duitschland bij het leggen der straatkeijen. In ons land is men overal gewoon de rijen der keijen recht dwars, of lie ver loodrecht op de rigting der straat te leggen. In de bedoelde stad echter lag men de rijen schuinzoodat zij met de rigting der straat een hoek van 45 graden maakten. Deze wijze ver minderde aanmerkelijk het breken en losmaken der keijen door zwaar beladen wagens. De aanleg was kostbaarder, maar dit werd nu door de verkregen voordeelen overtroffen. Deze mede- deeling kan welligt voor stads-architecten nuttig zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47®. Woensdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 51°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 57°. Volgens sommige dagbladen moet de Paus zeer verzwakt en zou Z. H. daarvan zelf overtuigd zijn. Een consult van Parijsche geneesheerenhem door den nuntius, volgens ande ren door de Keizerin der Franschen aangeboden zou door hem geweigerd wezen. Bij deze gelegenheid vindt men nog vermelddat Z. H. zijn leedwezen heeft betuigd dat hij sterven zoubeladen met den haat der Italianen, vooral, dat hij vóór zijn dood, Italië niet zou kunnen zegenen. Victor Emanuel werd door hem meer beklaagd dan veroordeeld, omdat de loop der omstandigheden hem de handen gebonden heeft. Den opstand der Polen be schouwt Z. H. als gerigt tegen de Schismatieken en keurt dien goed. Een waker in het bagno te Toulon stond dezer dagen op een klein drijvend vlot te visschen. Hij haalde een visscbje op en niet wetende] waar het te bergen, daar hij het niet op het vlot durfde leggen, uit vrees, dat het in zee zou springen stak hij het in de mond. Dat was lastig voor den visscber, maar ook voor het vischje; 't geen bleekwant het schoot hem in den keelwaardoor hij is gestikt. Voor eenige dagen is te Berlaere in Belgie overleden

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2