N°. 947. Dingsdag 24 Maart. A0. 11863. ur Een Spoorweg Tan Leiden naar Woerden. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de3 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 9—2 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. 't Behoeft niet verzekerd te worden, dat de optreding van een Ministerie Thorbecke ook door ons werd gewenscht in het belang der Natie en op grond der overtuiging, dat van zulk een bewind kon worden verwacht de eerlijke en trouwe toepassing der beginselen die wij aanklevenhoe ook soms in een kwaden reuk gebragt. Nimmer evenwel geloofden wij gelijk vaak andere aanhangers, aan de onfeilbaarheid van een man, hoe bekwaam en uitstekend ook. Nimmer schaarden wij ons in de rij der blinde lofredenaars; maar stelden veel meer waarde //in een vriend, die mij mijn feilen toont," dan in een die mij door vleijerij bederft. De ervaring heeft geleerd, dat men zich daardoor, ook onder de mannen van de partij waar toe men behoort, weinig vrienden maakt, of wel, dat men als een bestrijding van het Ministerie aanmerkt, wat niets anders en niets meer is, dan de uiting van een onpartijdig oordeel. Even vrijmoedig als wij tot een gunstig besluit^kwamen, na dat wij de handelingen van Dr. van Hall hadden getoetst aan de eischen van billijkheid en rechtvaardigheid en evenzoo voor de zelfstandige regeling van de gemeentebesturen ten aanzien van het middelbaar onderwijs zijn opgetredentoen die zelfstandig heid in het aangeboden wetsontwerp werd aangetast; even on beschroomd en rondborstig keuren wij de handelingen van den Minister Thorbecke af, met betrekking tot den aanleg van een Spoorweg tusschen Leiden en Woerden. Wij hebben ge wacht tot de Minister zich heeft verantwoord op de bezwaren, die in het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, betreffende het wetsontwerp tot het verleenen van een subsidie aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, voorkomen tegen dat wetsontwerpen waarvan sommige in betrekking staan tot de zaak, waarvoor wij optreden. Nu de Memorie van beantwoording is openbaar gemaakt en de be- faadslagingen over het wetsontwerp eerstdaags zullen aanvan gen is het goeddat men wetewat voor Leiden en Rijnland van de aanneming van dat wetsontwerp te wachten is. Wij moeten en kunnen dat deel van het wetsontwerp-geheel ter zijde stellen, wat betrekking heeft tot de aansluiting te Rot terdam van den Rijnspoorweg en den Hollandschen spoorweg en tot de spoorwegversmalling, omdat, waar het voor Leiden op aankomt, alleen de lijn tusschen Leiden en Woerden uitsluitend op den voorgrond treedt. Wij kunnen begrijpen, dat de Minister Thorbecke zijn mede werking weigerde aan het tot stand komen van die lijn, wan neer daartoe een uitsluitende concessie verleend, een mono polie gehandhaafd werd. Evenzeer is het te verdedigen dat hem een gemoedelijk bezwaar verhinderde, om zijn zegel te hechten aan het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van die spoorweglijndie op de uitsluitende concessie rustte. Maar in plaats daarvan een nieuw monopolie te bekrachtigen die tot het einde der negentiende eeuw den aanleg van die lijn bijna onmogelijk maakt, dat scheen ons toe tot de ondenkbare ge beurtenissen te moeten worden gesteld. De aangevraagde con cessie van de heeren Schretlen en Maxwils tot den aanleg van een lijn tusschen Gouda en 's Gravenhage buiten beschikking te houdenen daarvan geheel te zwijgen de nieuwe aanvrage van de heeren van Vlissingen en de Bruijn tot het verkrijgen eener concessie, waarin de aanleg van een zijtak van Alphen naar 's Gravenhage was begrepen, slechts voorloopig, liever als ter loops te onderzoekenden aanleg van een spoorweg tus schen Scheveningen en 's Gravenhage of liever tusschen de eene en de andere wijk van dezelfde gemeente te beschouwen als een werk van algemeen belang; ofschoon slechts als zomer- belang omdat de exploitatie gedurende den winter nog onzeker is gesteld; - waarlijk, dat zijn van die vreemde dingen, die we van elk ander Ministerie behalve van een Ministerie Thorbecke zouden hebben durven verwachten, 't Is volkomen waar, dat de uitsluiting van alle concurrentie een bezwaar was bij de concessie die de Hollandsche spoorweg-maatschappij voor de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1