Binnenlandsch Nieuws. waarin alleen door belastingen had moeten voorzien. Het te ruggekeerd kapitaal is verbruikt, maar mag dat de verminde ring der gazprijzen beletten? Dat is een andere vraag. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeestersvan Prin- cenhage A. Wermenbol, en van Herwijnen B. R. P. Hassel- rnantot procureur bij de arr.-rechtbank te HoornMr. J. H. E. Meesters, advocaat te 's Gravenbageen tot kantonrechter te o y Schiedam, Mr. A. J. Hazenberg, thans in die betrekking te Woerden. Bij Koninklijk besluit is de controleur der dir. bel., in- en uitgaande rechten en accijnsen, Jhr. T. H. E. Nahuys, verplaatst van Breukelen naar Maassluis. Door Z. M. zijn met 1 April bevorderd tot officieren van gezondheid 2de kl., de officieren van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt J. de Clerq ZubliP. J. W. van den Broek J. C. van Dooremaal en M. S. T. Holtzapffel. Bij Koninklijk besluit zijn bij het wapen der infanterie benoemd tot kapiteins 3de kl., lste reg., de 1ste luit. Jhr. H. L. P. Hovy van het reg. grenadiers en jagers, en 2de reg., de lste luit. J. A. de Vassy, van den staf van het wa pen, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie, en bij het 7de reg., tot majoor, de kapitein lste kl. W. J. H. Oos- terdiep, van het lste reg. De majoor J. F. Stoltenhoff, van het 7de regement inf., i» door Z. M., op zijn aanvrage, op pensioen gesteld ad f 1300 'sjaars. - Z. M. heeft Dr. P. van Geer Jr., thans 2den onderwijzer aan het stedelijk gymnasium te Leiden, met 1 April benoemd tot leeraar in de hoogere wiskunde bij het Koninklijk In- vtituut voor de Marine te Willemsoord.' Bij Koninklijk besluit wordt aan de ingelijfde miliciens van alle wapensdie mogten willen treden in het 5de reg. dragondersen zich daarbij voor den tijd van zes jaren ver binden, een premie van 100 gulden toegelegd. Bij Zr. Ms. besluit van 19 Februarij 11. (Staatsbl. N°. 11) houdende vaststelling van de ligting der militie van 1863, is die ligting bepaald op 8800 manwaarvan hoogstens 300 voor de dienst ter zee zullen worden bestemd. Het aandeel van gemeld contingent door elke provincie te leveren is bepaald: Uit Zuid-Holland 1565 man, die zullen worden ingedeeld 85 bij het regement grenadiers en jagers, 396 bij het 2de reg. infanterie, 364 bij het éde reg. inf., 370 bij het 6de reg. inf., 50 bij het 2de reg. drag., 72 bij het reg. veldart., 140 bij het lste reg. vest. art., 45 bij het 3de reg. vest. art., 25 bij het reg. rijd. art., 6 bij het korps pontonniers en 12 bij het bat. mineurs en sappeurs. Maandag middag hebben de leden van den Raad van State aan hunnen vice-presidentden Baron Mackayin het Hotel Paulez een diner aangeboden. Twee welgekleede vrouwen legden heden Dingsdag mor gen een sierlijken bloemkrans aan bet standbeeld neêr op het Buitenhof te 's Hage. Het is de verjaardag van 's Konings overlijden in 1849. Namens eenige ingezetenen van Decima, werd dezer da gen door tusschenkomst van Z. Exc. den ridder Huyssen van Kattendijke, Minister van Marine, een prachtig geschenk aan geboden aan Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoortals blijk van erkentelijkheid voor de gewigtige diensten, door dien heer bewezen gedurende zijn vijfjarig verblijf in Japan als ge neesheer, van wege het gouvernement. Te Alkmaar en te Purmerende is dezer dagen een won- derkaas ter bezigtiging gesteld. Die kaas heeft gewogen toen zij gemaakt is 1100 halve Nederl. ponden en weegt nog op dit oogenblik 1000 Engelsche ponden of 904 halve Nederl. ponden. Tot het maken van deze kaas zijn benoodigd geweest 5000 kannen melk. Zij is gemaakt door een Hollandsche boer in Noord-Amerika gevestigd, welke aldaar 999 koebeesten melkt. Om deze massa bij elkander te houden is een stoom- pers gebezigd. Bovengenoemde kaas is van Noord-Amerika verzonden met 923 stuks kazen, wegende ieder 250 halveNe- derlandsche ponden, ter waarde van f 72,000. Deze kaas is in Amerika bekend onder den naam van Jack. Wat de kwa liteit betreft is zij, blijkens de boring, onverbeterlijk.'t Is een Meikaas en in gewigt is zij gelijk aan 265 Edammer Meikaas- jesdie in dezelfde maand gemaakt zijn. Bedankt voor het beroep naar Sluis door Ds. J. J. Go bius du Sart, predikant te Raamsdonk. Zeldzaam komt een gelegenheid voor, gelijk die thans aangeboden wordt bij een aanstaande Donderdag door en ten huize van de Boekhandelaren Gebroeders van der Hoek te houden verkooping, om in het bezit te geraken van een be langrijke verzameling muziek, zijnde orchest-, zang-en instru mentaal muziek, uitnemend dienstig voor een bestaande of opterigten muziekvereeniging of vereeniging van musici, ge deeltelijk afkomstig van het sedert ongeveer 40 jaren bestaan hebbend Leidsche muziekgezelschap Musis Sacrum en overigens nagelaten door een zeer bekend liefhebber en grondig beoefe naar der muziek. Het zou zeer te bejammeren zijn, wanneer die verzameling bij gedeelten verkocht en verspreid werd en zij niet in haar geheel een kooper vonddie er belang in stelde de verzameling bijeentehoudenuittebreiden of aante- vullen of een vermogend bevorderaar der zang-en toonkunst die er een of andere muziekvereeniging mede begiftigde. Wij hebben het niet ondienstig geacht daarop ook langs dezen weg de aandacht te vestigen van die er belang in stellen kunnen stellen en moeten stellen. Onlangs deelden wij medewat van verschillende zijden verzekerd, in onderscheidene kringen besproken werd ten aan zien van de bewoning der nieuw gebouwde arbeiderswoningen in de Verwerstraat. Dat gerucht werd verklaard te zijn valsch en uit de lucht gegrepen. Intusschen wordt ons van een ge loofwaardige zijde medegedeelddat het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hollandin hooger beroep van een afwijzende be schikking van het klassikaal bestuur van Leidentot het bou wen dier woningen uit de diaconiefondsen indertijd magtiging heeft verleend, uit overweging, dat die huisjes niet voor geld zouden worden verhuurd. Nu die woningen weldra ter bewoning gereed zijnmoet bij diakenen een verschil van gevoelen zijn ontstaan, of het vergund zou zijn die te verhuren dan wel verpligt die 83n hulpbehoevende huisgezinnen van deNederd. Herv. gemeente ter vrije bewoning te geven. Op dat verschil moet in laatstgemelden zin een beslissing ontvangen zijn. Indien nu die mededeeling ook valsch en uit de lucht gegrepen isdan begrijpen wij er zooveel vandat wat met den sluijer des ge- heims wordt bedekthet daglicht niet kan verdragen en de openbaarmaking van de logens misschien het beste middel i3 om achter de waarheid te komen waarbij in dit geval alle gemeenteleden belang hebben en die trouwens ook niet verbor gen kan blijven. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad het volgende: De natuurkundige wetenschappen verloren op 5 Januarij een harer ijverigste en hoogst verdienstelijke beoefenaren den apo theker lste kl. J. J. Altheer. Hoe vele offers het klimaat ech ter moge eischende wetenschap geeft zoo edele en verhevene genietingendat het zelfs hier nooit aan mannen ontbreekt die in het belang der wetenschap voor geen inspanning en voor geen offer terugdeinzen. Ook de kunst heeft in Indie een verlies geleden door het overlijden van den bij alle Indischgas- ten bekenden violist Calmer; de afdeeling der maatschappij van toonkunst te Batavia heeft nu ook geen orchestmeester meer en een goed dirigenttevens pianist en violistzou hier een ruim bestaan vindenin Nederland is er overvloed van. De vice-president van het hooggerechtshof van Nederlandsch Indie Mr. C. A. de Jonghj, vertrekt tot herstel van gezond heid naar Europa na een onafgebroken 28 jarig verblijf in deze gewesten. Overigens is op Java niets bijzonders in de laatste veertien dagen voorgevallen. Van de Buitenbezittingen valt hetzelfde te zeggen. Bandjermasin is nog steeds onbevredigd of Antasan al dan niet dood is, valt moeijelijk uittemaken, daar er even veel tijdingen zijndie zijn dood ontkennen als bevestigen. Overste Verspijck wil, naar men zegt, aftreden, wegens ver schil met de regering, veroorzaakt door het terugzenden van eenige vroegere bannelingen, die in de amnestie begrepen zijn t en waarmede de kommandant aldaar niet gediend is. Velen zij" van oordeel dat de regering wel wat haastig en mild is ge* weest met die amnestiedaar men met een onbetrouwbaar

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2