LAPPENDAG leeraren Muller, Hoekstra en de Hoop Scheffer bij het Bestuur dier Sociëteit ingediend, worden de vruchten welke de moderne theologie voor vele Studenten in de godgeleerdheid draagt, aldus beschreven: //Deze theologische rigting vordert een zelf standigheid, die in den regel van den jeugdigen beoefenaar der theologie niet kan verwacht worden ze predikt een vrij heid, waarvoor hij vaak niet rijp is; ze verlokt hem maar al te spoedig, om de vrucht van hare onderzoekingen pas be gonnen of naauwelijks ten einde gebragt, voor onbetwistbare waarheid te houden en er 't oude en beproefde voor te ver werpen. Bovendien heeft voor hem, die in den strijd der mee ningen naar een vast en veilig standpunt begeerig uitziet de stellige toon, waarop menig voorstander dier rigting zijn uitspra ken geeft, iets onbeschrijfelijk aantrekkelijks; uit vlugschrifteu en losse verhandelingenwaaraan onze dagen zóó rijk zijn een soort van systeem zich te bouwenis ongetwijfeld vrij wat gemakke lijker dan doortedringen tot de diepten van het Evangelie en zich daaruit zelf een schat van kennis en geloof te verzamelen. Gemakkelijker, ja, maar het doet onberekenbare schade aan den ijver van velen, die, met beperkte vermogens toegerust, veel van 't geen hun ontbreekt, door des te grooter inspanning konden en moesten vergoeden, ja, indien mogelijk, zich eigen maken; het doet onberekenbare schade aan de ware ingenomen heid met de Evangeliebediening en brengt vaak alles terug tot de vraag, hoe men eenmaal in de gemeente geplaatst, zijn eigene meening en opvatting met hare geloofsovertuiging het beste zal plooijen; het doet onberekenbare schade aan den heiligen ernst, de naauwgezette pligtsbetrachtingwelke wij vecht hebben te eischen van iederdie zich voorbereid tot het treffelijke ambt." De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Nieuwe Tonge heeft aan den Ambachtsheer ter electie aangeboden een dub beltal, waarop geplaatst zijn de predikanten J. W. Felix te Katwijk aan den Kijn en A. P. A. du Cloux te 's Grevelduin Kapelle. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Noordvvijk aan Zee de kandidaat V. J. Koningsberger en te Brakel de kan didaat R. Brink. Bedankt voor het beroep naar Katwijk aan Zee Ds. G. A. Radermaker te Hattem. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 40u. Zaturdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 41°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 45°. Buitenlaiidsch Nieuws. De Koning van Pruissen heeft de concessie bekrachtigd, aan de Duitsche Rijnspoorwegmaatschappij verleend tot den aanleg van een spoorweg van Cleef over Griethauzen met een overzet over den Rijn, bij Spijkervoort, ter aansluiting aan den Nederlandschen Rijnspoorweg bij Zevenaar. Een der afgevaardigden uit Posen bij de Kamer van Afgevaardigden te Berlijn de heer Bentowskiofficier der artil lerie heeft zich naar Polen begeven om zich bij de opstan delingen aantesluiten. Dit voorval heeft veel sensatie gemaakt. Een Poolsch student, die te Berlijn voor drie weken is gearresteerd, daar men een som van 20U0 thl. bij hem had gevonden die het vermoeden deed ontstaan dat hij een re- volutionnair agent wasis thans weder op vrije voeten gesteld]; maar hij is Berlijn uitgezethoewel hij een Pruissisch on derdaan is. In den gezondheidstoestand van Koning Leopold is geen verandering gekomen. Dr. Langenbeck is Woensdag te Brussel aangekomen maar heeft gemeend niet tot een nieuwe operatie te moeten overgaan. De Koning lijdt veel. Zondag 11. is aan Keizer Napoleon het plan voorgelegd om den Simplon met een spoortrein overtetrekken. Niet min. der dan 99 tunnels komen op den weg voor, de kosten zullen 72 millioen beloopen en een Belgisch huis heeft aangenomen het reusachtige werk binnen vijf jaren te voltooijendat over rotsen, watervallen, dalen en afgronden moet gaan en reeds is afgebakend. In het Cirque Napoleon vergast de heer Loyal de Pa- rijzenaars op een nieuw schouwspel. Hij heeft een zeer schran der paard, dat door zijn meester op een wijze gedresseerd is, welke verbazing wekt. Vrij, zonder teugel, loopt het paard rond; danst de polka, walst, speelt schuilhoekje als de slimste schoolknaap; maar Romulus, zoo heet het paard, laat het bij zulke alledaagsche zaken niet. Dansen schuilhoekje spelen heb ben anderen vóór hem gedaan. In den tegenwoordigen tijd stelt de beschaving hoogere eischen aan menschen en dieren; der halve is Romulus ook kunstenaar, muziekant geworden, en als zoodanig geeft hij eiken avond tot groot vermaak der Parijze- naars zijn kleine Soiree musicale et dansante. Dit is werkelijk eenig in zijn soort. Romulus, als orgeldraaijer, heeft het hand- vatsel van het orgel tusschen de tanden genomen en draait een dansmelodie met dezelfde vlugheid als de beste orgeldraaijer, ter wijl naast hem Remus, een fraaije appelschimmel, met den rechterpoot een koord heeft gevat en naauwkeurig op de maat der muziek van zijn zwarten makker, twee marionetten doet dansen. De vrolijkheid der toeschouwers bereikt zelden een zoo hoogen graad als bij deze koddige scène. Woensdag hebben Prins en Prinses Christiaan van De nemarken benevens hunne kinderen het kasteel Windsor ver laten om zich naar Londen te begeven alwaar zij hunnen intrek hebben genomen in het Palace-Hotel Buckingham-Gate, Langzamerhand komen te Londen de ongelukken aan den dag, die van groote ophoopingen van volk en onbesuisde vrolijkheid, of onvoorzichtigheid veelal onafscheidelijk zijn. Zoo is Dingsdag morgen aan het North Woolwich pier een landingsbrug ingestort en verscheiden personen in den modder gevallen; ware het hoogwater geweest dan zouden velen zijn verdronken; nu zijn zij met kneuzingen vrij gekomen. Gedurende de illu minatie hebben vele boogstbetreurenswaardige ongelukken plaats gegrepen. In de Poultry geraakte een vrouw onder den voet en werd doodgetraptterwijl een door haar gedragen kind in gekwetsten staat naar het hospitaal werd gebracht. Niet ver van daar onderging een andere vrouw hetzelfde lot. In Fleet- street en Farringdonstreet zijn achtereenvolgend vier vrouwen bezweken, deels door het ontzettende gedrang en deels door dien zij onder de voet geraakten. Buitendien zijn verscheiden personen in meerdere of mindere mate gekwetst naar de hospi talen gebracht. Te Bilston zijn twee personen die meenden met geschut goed te kunnen omgaan, bij het laden van een op de Russen fveroverd kanon door het onverhoeds losgaan van het schothoog in de lucht opgevoerd en met brandende kleederen neder gekomen; men gelooft hen in het leven te zullen behouden. Terwijl de burgers bijna in alle plaatsen van Engeland de meest onmiskenbare bewijzen van hunne gehechtheid aan het vorstelijk huis hebben gegeven, was dit op sommige plaat sen in Ierland geheel anders. Zoo verneemt men o. a. dat te Cork Dingsdag avond een verschrikkelijk oproer heeft plaats gehad en dat het gepeupel, niettegenstaande de gewapende magt het zocht te verhinderen al de glazen aan stukken sloeg in de gebouwen, die ter eere van den Prins en de Prinses'ge- illumineerd waren. Het oproer, dat volgens de berigten aldaar heerschte, moet verschrikkelijk zijn geweest. De manschappen waren genoodzaakt het gemeen herhaalde malen met de bajonet aantevallen tot dat eindelijk het geheele garnizoen der stad moest oprukken. ^De rust werd evenwel eerst laat in den nacht hersteld. Advertentie». J. F. FRAIKIN maakt zijne ge- eerde begunstigers bekenddat hij zijn WINKEL verplaatst heeft van den Nieuwen Rijn naar den Ouden Rijn het 2de huis van de Bakkersteeg, en Wascht, Vermaakt en Verwt alle soorten van Stroohoeden tegen civiele prijzen. bij R. M.BEUTH, Nieuwe Rijn over de Karnemelksbrug. Van MAANDAG af zullen er vele soorten van Lappen Manufacturen, Linten enz. tot spotprijzen verkocht worden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2