Buitenlandsch Nieuws. dellijk na het bekomen der concessie de handen aan het werk had geslagen, den ijver, waarmede de opnemingen en kaarte- ring zijn tot stand gebracht en zelfs de aanleg van den weg en de werken was aangevangen toen de afstemming der ont eigeningswet hieraan zulk een betreurenswaardig besluit kwam brengen. Het valt alzoo niet te ontkennendat vroeger te verkrijgen is geweest de spoorversmalling benevens de lijn Scheveningen-Leiden-Woerden voor een subsidie van f 1,420,000 of om niet, met uitsluiting van andere concurrerende lijnen. De Kamer heeft zich echter in hare beslissingen bij herhaling daartegen verklaard. Enkele leden konden bij deze herinnering de opmerking niet terughoudendat het inderdaad te bejam meren was, dat het nieuw opgetreden Bewind niet wat meer inschikkelijkheid tegenover de Hollandsche Maatschappij had betoond. Het is aan de Begering toch niet onbekend geble ven dat deze maatschappijindien zij slechts voor korten duur tegen de voor beide maatschappijen hoogst nadeelige con currentie beschermd wierd, bereid zou geweest zijn afstand te doen van de - men wil het gaarne erkennen - voor het ver keer zeer schadelijke bepalingen, vervat in de artt. 5 en 6 der concessie van 25 April 1860. Hierdoor zou de afstemming der onteigeningswet zijn voorgekomenen zou men ten slotte tot de hoogst voordeelige uitkomst zijn geraakt van geleidelijke spoorversmalling over den geheelen weg Amsterdam-Rotter dam, benevens de verbinding van ScheveningenLeiden en Woerden, zonder eenige geldelijke opoffering hoegenaamd uit de Staatskas. Wat daarvan zijdit uitzigt is thans voor goed vervlogen en daarbij ook de veel besproken lijn 's 'GravenhageGouda vervallen. Bovendien verbinden zich zelfs de beide spoorweg maatschappijen om zonder beider toestemming niet mede te werken tot een aansluiting tusschen de Hollandsche en Rijn spoorwegen gedurende nagenoeg het gansche overblijvende deel dezer eeuwwaardoor van zelf elke verbinding dier lijnen wordt uitgeslotenwant wie zal zich tegen twee zulke magtige par tijen in een mededinging begeven? Het staat alzoo vastdat de zoo wenschelijke verbinding LeidenWoerden niet zal worden verkregen, hetgeen een po sitief nadeel is in vergelijking met hetgeen vroeger te verkrij gen wasen - daargelaten de gezindheid der Hollandsche Spoorwegmaatschappij om afstand van het monopolie te doen - blijkt thansdat men voor dezelfde som alleen de spoorver smalling en de aansluiting van 's GravenhageScheveningen alzoo veel minder verkrijgt. Terugkomende op het publiek belang dat, volgens de Me morie van Toelichtingin meer dan een opzigt gebaat zou zijn, gaven sommigen te kennen dat hun dit geenszins buiten twijfel voorkwam. De verbinding te Rotterdam is, ja, van pu bliek belang, maar bestond daarom de gehoudenheid om er zich nieuwe geldelijke opofferingen van dezen aard voor te ge troosten P Immers neen! De Rhijnspoorweg-maatschappij was toch tot het tot stand brengen dier aansluiting verbonden. Wel is daaromtrent een procedure hangendemaar de uitslag daar van scheen niet twijfelachtig te kunnen zijn. Het kwam hier dan geheel op een quaestie van tijd nederwelke de Regering, als partij zelve grootendeels in hare magt had te bekorten door in geen buitengewone uitstellen in het proces te bewilli gen. Nu evenwel beslist de Regering eigenmagtig ten nadeele van den Staaten kent bovendien aan de Rijnspoorweg-maat schappij de bevoegdheid toe om op den verbindingsweg des noods meer dan het dubbel der gewone vracht te heffen. Dit mogt wel heeten een premie op de niet-naleving eener wettige verbindtenis. Ook de Scheveningsche spoorweg rechtvaardigt het beroep op het publiek belang niet. Die weg is zelfs niet van locaal belang. Is hij voor het verkeer tusschen 's Graven hage en Scheveningen geheel onnoodig; zoolang deze zeeplaats niet meer is dan een oord van uitspanning, zal bij aan het publiek slechts het kleine genot aanbrengen van rechtstreeks naar het Scheveningsche strand door te rijden, in stede van per as door de residentie. Vorderde het publiek belang in wezenlijkheid dezen zijtakhet zou zooveel moeite en opoffe ring niet kosten hem te leggen. Hoe uitsluitend dit genot bij den Scheveningschen spoorweg begrepen is, blijkt reeds uit de grondslagen a en b van art. 6 der overeenkomst, waarin de bedoeling doorstraalt van exploitatie alleen gedurende den zomer. Bij Koninklijk besluit zijn, onder bekrachtiging door de wet waar deze wordt vereischt, goedgekeurd de voorwaarden waarop bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indie van 28 Aug. 1862, N°. 1, aan de heeren Poolman c. s. concessie is verleend voor den aanleg van een spoorweg van Samarang, langs Soerakarta naar Djokjokarta, zoodanig als deze, krachtens het door den Gouverneur-Generaal gestelde voorbehoud, door den Minister van Koloniën, in overleg met de concessionarissenzijn gewijzigd. Aan de Israëlitische militairen zal van den lsten toten met den 14den der aanstaande maand verlof worden verleend, ten einde het Paaschfeest ten hunnent te kunnen vieren. Bij de herstemming tot verkiezing van een lid vau den Gemeenteraad van 's Gravenhage, in de plaats van wijlen den heer P. Varkevisser, zijn uitgebracht 867 stemmen. Van on waarde 6. Geldig 851 stemmen. Volstrekte meerderheid 426. Gekozen de heer A. E. Maas te Scheveningen met 478 stem men. De heer Jacob van der Harst te Scheveningen bekwam 373 stemmen. Men verneemtdat in den loop van de aanstaande zo mermaanden het kamp in de vlakte van Waalsdorp nabij 's Hage even als ten vorigen jare wederom afwisselend door artillerie troepen zal worden betrokken. Eenige notabele ingezetenen van Arnhem hebben aan het gemeentebestuur een verzoek ingediendstrekkende tot het vaststellen eener verordening, waarbij bet zich in kennelijke staat van dronkenschap op de openbare straat bevinden wordt strafbaar gesteldeven als zulks in Utrecht en andere plaatsen het geval is. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Driebergen Ds. J. Westrik, thans te Oosterbierum. Bedankt voor het beroep naar Wijk bij Heusden door Ds. J. B. Nijhoff, predikant te Dedemsvaart; voor Engwierum door Ds. J. Siblesz, predikant te Staphorst. Tot aanvulling van ons berigt betreffende de begrafenis van Prof. Tijdemandeelen wij mededat op bepaald verlan gen der familie geen meerdere toespraken bij het graf zijn ge houden, waartoe den wil bestond bij den heer Rector-Magni ficus en bij andere ambtgenooten van den overledene, die daar voor overvloedige stof en niet minder aandrang bezaten bij de hooge waardeering van 's mans groote verdiensten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 39', te 10 uur 35*. Donderdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 34*, te 12 uur 47*, 's namiddags te 4 uur 43*. Bij den Franschen senaat is een adres ingediendwaarby verzocht wordt dat de viering van den Zondag verpligtend wordt gemaakt. Toen de Prins van Wallis 11, Zaturdag aan boord v»n het jacht ging om zijn bruid aftehalenwaren natuurlijk aller oogen op hem gerigt, om de ontmoeting te zien. Hij kreeg een kleur toen hij door de rei dames ging, die aan den oevei stonden en duchtig in de handen klapten. Prinses Alexandra wachtte hem af aan de eerekajuit; met een sprong was hij by haar, vatte haar hand, die hij hartelijk drukte en in de zijD( hield en kuste haar ter deeg. Het bravo I klonk nu luide vat alle kantenterwijl de dames met den zakdoek wuifden. stad Londen heeft de Prinses een fluweelen beurs aangebo en waarin JS 10,000 of f 120,000. Zaturdag 11. gedurende den vorstelijken optogt en terwij rijtuigen wegens de ontzettende ophooping een oogenblik 31 hielden drong in den omtrek van Mansion-House een arbei tot aan het open rijtuig door, waarin het bruidspaar wa9^eZy ten en bood Prinses Alexandra zijn hand aan, welke H. verre van ontsteld te zijn, goedgunstig aannam en barley drukte, welke vorstelijke vriendelijkheid de vreugde onder tallooze omstanders niet weinig verhoogde. Een visscher van Chichester in Engeland heeft een pfl door hem gevangen steur van 200 pond en 8 voet lengte huwelijksgeschenk voor den Prins van Walli9 naar ^1D gezonden. De begeerte der bevolkingom den intogt van uen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2