Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Eaalte, L. H. C. van Rhijnthans notaris te Tubbergentot deurw. bij het prov. gerechtshof in Utrecht F. H. Bahle te Haarlem. Z. M. heeft bevorderd bij het depart, van Marine tot hoofd- comm. de comm. C. Ebell en W. P. Leus; tot comm. de adj.- comm. C. L. Winkelaar, J. G. C. Wiemans en P. Commijsen tot adj.-comm de 1ste klerken J. H. Ie Rutte, F. C. Haanebeek E. Y. F. Ahn en P. J. Schumacher Jr.; voorts C. A. F. Boost benoemd tot burgemeester van Baexem en C. L. Schukking eervol ontslagen als burgemeester van Delfzijlaan D. J. van Rietschoten Hagens, gewezen adj.-comm. der 1ste kl. ter prov. griffie van Limburg, verleend een pensioen van f570'sjaars; en tot rechterlijke ambtenaren ter beschikking van den Gou verneur van Suriname benoemd de heeren Mrs. F. H. van Affelen van Oordeadvokaat te Amsterdam, en J. H. Vern- hout te Wassenaar. Z. M. heeft goedgevondenhendie zich hebben onder scheiden bij de gevechten in de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo in de jaren 1860 en 1861 1°. te bevorderen tot rid ders der 3de kl. van de Militaire Willemsorde de ridders van de 4de kl. den luit.-kol. der inf. C. F. Koch, en den kapt. der infanterie K. van der Heyden; 2°. te benoemen tot rid ders der 4de kl. den luit. ter zee 2de kl. Jhr. W. van Ho- gendorp en den marinier der 2de kl. J. Nussen; de maj. der inf. C. A. Schuack en A. de Yeer de Rochemont; de kapit. der inf. F. C. L. W. Boudier, L. J. W. Benschop, W. D. Bode, L. B. Paternostre du Montlion H. Brinkgreve, J. C. Hamakers, F. C. A. Stoecker, C. W. H. Thelen, C. L. St. A. M. de Roy van ZuydewijnS. J. BoersK. W. H. de Coenens, F. P. Cavaljé en A. H. Schade van Westrum; den lsten luit.-kwartierm. A. Velde; den offic. van gez. der 2de kl. J. M. C. E. Ie Rutte; den lsten luit.-adj. der inf. A. de Brauwde 1ste luits. der inf. V. L. Reuter, A. J. J. L. Prin senT. M. Verspijck, A. A. van Sorgen, J. F. J. Streng- nart, P. M. Ockerse, O. H. I. Muller, H. F. W. de Bruyn en F. van Haaften; de 1ste luits. der artt. A. C. H. Winter en G. F. C. Guffroy; den lsten luit. der genie en de sapp. K. F. Caspersz den offic. van gez. der 3de kl. J. M. de Jongh den 2den luit. der inf. H. W. C. Potthast; den serg.- maj. der inf. T. Knopper; den serg. der inf. J. A. van Leu ven, J. Leenders, M. Tiernego, J. Koudijs, N. F. Thierbach C. F. Cramer, H. Wissink, P. van SmaalenP. Uilmer, F. C. Minzel en G. van der Pol; de serg. der artt. J. A. Stelwa gen, J. Smits en A. Lodde, den four, der inf. H. H. Steen- wijk; de korp. der artt. A. van Mierlo en P. Cornelis; de korp. der inf. H. Fakker, J. H. de Vries, J. Hulscher, T. Verwind, R. J. de With en K. J. P. Lokhof; de fusel. P. Faber, J. J. G. Wittwer en J. C. Buursenden zieken-oppass. T. Ziegenhardde kanonniers 1ste kl. L. van Ewijk J. J. de Ruiter en C. Stom3°. te benoemen tot ridders van den Ned. Leeuw den luit, ter zee 1ste kl. W. B. F. Escber; den offic. van gez. der 2de kl. J. J. W. E. van Riemsdijk; 4°. toete- kennen de eeresabel aan de kapt. der inf. W. G. Munsters en A. F. Beeckman en 5°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden de serg. der art. F. Mostertman en P. J. G. Bois d'Enghiende fourr. der inf. F. G. Bendsneyder en P. C. P. Dijkstrade korp. der inf. C. R. Otto, J. J. de Haas, S. G. Schneider J. B. Vanaer- terijk, J. van Doorn, G. Moerland, A. Alders, H. J. Bolt en A. Neslany; den fusilier J. M. Schiller; den tamboer A. Bru- nold; de hoornblazers A. van Steenis en J. Christian; de fu seliers C. Wiese, D. Romijn F. Roeker, J. F. HennyA. Stekelenburg, J. R. Kochli, J. S. Poitevin, P. J. Massart J. L. H. MorazH. Goller, A. Kocher, F. MonnierG. Swan- nens en C. Casteels; den flankeur A. Verstegen; de fuseliers S. L. van Broek, J. Lamon L. A. Brunier, P. Rossi, H. M. GruythuyzenL. Masquilier, K. HeeresL. Picavet, J. Desmette, J. H. Joster, K. Notter, T. Ziegeldorf, J. F. Burghgrave, B. Monnee, H. J. Gervais, N. Kuylenburg, F. E. Moebius, J. Schneider, P. A. Wagner, J. Hooggeboren, A. Knipper, J. Gotz en C. Stoker; den ziekenoppasser J. A. Heymans en den fuselier J. H. Metzier; de kanonniers der lste kl. N. Dell en J. A. Blom; der 2de kl. G. de Boer, P. Coenraads en J. Boonden sappeur der lste kl. H. Wicker, ena. Van meer dan eene zijde wordt heden ten stelligste ver zekerd dat het Z. M. behaagd heeft Hd. goedkeuring te ver- leenen aan de concessie Poolman c. s. van Samarang naar de Vorstenlandenzooals die door den gouverneur-generaal van Ned. Indie voorloopig was verleend en door den Minister van Koloniën in overleg met de concessionarissen nader is gewij zigd vooral wat het bedrag der rentegarantie betreftwaardoor die garantie minstens 3 ton 'sjaars minder bedraagt dan oor spronkelijk 't geval was. De heer Poolman maakt zich naar wij verder vernemen, gereed om per eerstvolgenden mail naar Java te vertrekken. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrij dag aanstaande, den 13den dezer, niet plaats hebben. Het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland heeft II. Maandag J. Miltenburg schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting met gevaar van menschenlevens en hem veroor deeld tot de straffe des doods uittevoeren binnen de stad Am sterdam. Te 's Graven hage is overleden de heer T. Enthoven, vroeger officier van gezondheid bij het bataillon mobiele Leid* sche schutterij. In de 11. Woensdag te 's Hage gehouden algemeene ver gadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche Indus- trieelen is besloten lot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, strekkende tot verwerping van het wetsontwerp op de exploitatie der Staatsspoorwegen wegens de verkeerdheid van haar beginsel; alsmede tot het benoemen eener commissie, om bij den Minister van Financiën aantedringen op de ver vulling zijner belofte, om, nu hij bij de verdediging van het tarief op de in- en uitvoerrechten der nijverheid aan buiten- landsche concurentie overgaf, den accijns op de brandstoffen afteschaffen en eindelijk ook nog tot het indienen van een adres aan Z. M. den Koning over de gedeeltelijke intrekking en wijziging van het besluit van 1 Junij 1820 betreffende het gebruik van inlandsch fabrijkaat van lakens en eqnipement- stukkengelijk zulks geschied is tot nadeel der bestaande la- kenfabrijken bij Koninklijk besluit van 20 Julij 1862. (Ten gevolge van die laatste maatregel behoeft het laken voor het leger niet meer voorzien te zijn van het bewijs of etiquetten, dat het van Nederlandsche oorsprong is.) Aan het belangrijk verslag der Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde kerk bij de Synode van 1862 in gediend ontleenen wij het volgende //Over het algemeen zijn de gemeenten van de moderne rigting afkeerig, het door haar voorgestane openbaringsbegrip, hare bijbelbeschouwing, hare onderscheiding tusschen de religieuse ideën en historische fei tenwelke het naauwe verband tusschen beide opheften vooral hare verwerping van alle uitwendig gezag als grond des geloofs vinden bij velen waaronder achtenswaardige gemeenteleden heftige tegenspraak. Een natuurlijk gevolg of reactie van de moderne rigting isdat de orthodoxe rigting meer en meer in kracht toeneemt en veld wintvooral bij de hoogere en lagere standen des volks. Waar predikanten van een andere rigting beroepen wordenblijft toch een groot gedeelte der gemeente een orthodoxen prediker verlangen. Van de twee vermelde uiterste rigtingen onderscheiden wij hen, die wel der liberale rigting zijn toegedaan, maar geen eigenlijke partij vormen. Tot deze rigting achten wij verreweg het grootste gedeelte der leeraars te behooren. Hun uitgangspunt is of hu manistisch of algemeen Evangelisch of meer bepaald Gerefor meerd in dezen zindat zij onderscheid maken tusschen de beginselen en leerstellingen der Nederlandsche Hervormde kerk en deze naar het licht der tegenwoordige wetenschap trachten te ontwikkelen." Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente onder 't kruis te Leiden Ds. J. de Haan thans te Zwartsluis. Aangenomen het beroep naar de Gereformeerde gemeente onder 't kruis te Poortvliet, door Ds. H. van den Oeverthans te Embden. In diens plaats is beroepen Ds. S. C. de Haa9, thans te Alblasserdamdie dit beroep heeft aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 41", des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 37". Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 40°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 37°.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2