N°. 936. Woensdag 11 Maart. A°. 1863. Tolksbljeenkorasten. V LEIDSCH DAGBLAD Deae Courant verschijnt elkeu dag, be halve Zon- en Feegtdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Hom mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu1-6 regels 0.7a. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigtcn van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhageüelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 9 ra. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 jn.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbus!igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 28; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van L04 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der lu- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. XII. Op de vraagdie wij behandelden«waar moet het heen met onze fabriekarbeiders en handwerkslieden bij de snelle vorde ringen, die de werktuigkunde in hare toepassing en den han denarbeid overbodig maakt P" is in de laatste dagen een merk waardig antwoord gegeven. Tot nog toe bepaalt zich de be langstelling in alles, wat in de hooge landsvergaderingen ter bevordering der algemeene en bijzondere volksbelangen wordt beraamd, behandeld, overwogen en besloten, tot enkelen, zoo zelfs, dat geen bepaalde kringen kunnen worden aangewezen waarin dat besproken wordt. Zonder dat men zich bemoeit met staatkundige vraagstukken is het toch wezenlijk van belang dat er eenige waarde gehecht wordt aan hetgeen op bet gebied der wetgeving voorvalt, omdat alle ingezetenen in meerdere of mindere mate er in betrokken zijn. Menigmaal wordt over een wet geklaagdzoodra zij in werking treedt of hare toe passing moet vinden zonder dat in dezen tijd van openbare behandeling der publieke zaak men zich tijdig vergewist, of er gebreken in het ontwerp gevonden worden en tijdig en gepast die kenbaar maakt, waar het behoort. De wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs is voor Leiden in het bijzonder van groot belang. Op haar is immers niet het minst van toe passing wat de heer Thorbecke in de vorige week in het open baar verklaarde. «Het middelbaar onderwijs moet het volk op leiden tot die zelfstandigheid en ontwikkelingwelke men bij alle beschaafde volken thans opmerkt. Wat de algemeene be schaving betreft, is ons land ten achter in vergelijking met FrankrijkEngeland en Duitschland. Dat is te wijten niet alleen aan gebrek aan inrigtingenmaar ook aan het doen en latenons eigenmen leeft te veel in den kring van besloten kennis. Die bijzondere kringen moeten ontsloten worden en gebracht in een meer algemeenen kring van ontwikkeling der maatschappij." De heer van Goltstein voelde zich gedrongen daarmede intestemmenwant het tafereel was verblindend schoon geschilderd, ofschoon hij later heeft ingezien, dat het niet vol komen juist was, want dat de algemeene beschaving alleen in in technischen in materialistischen zin was verachterd«op vreemde werktuigen en op vreemde werktuigkundigen steunt onze fabriekmatige arbeid." De wet tot regeling van het middelbaar onderwijs is be stemd, om dien toestand te verbeteren. De Minister Thorbecke meent, dat men het doel der wet miskent, wanneer men meent dat het een materialistisch onderwijs bevordert. «Wanneer men spreekt van algemeene ontwikkeling der burgerij, dan is het niet voldoende zich te beroepen op de resultaten van het lager onderwijs, die inderdaad gunstig zijn. Maar het lager onder wijs omvat den uitersten zoom der maatschappijdaarentegen wordt de tweede kring der maatschappijtredende uit den bui tensten zoom der bevolking, gebaat door dit wetsontwerpdat hoofdzakelijk en vooral tot boogere ontwikkeling en vorming van hetgeen het lager onderwijs heeft geregeldbeoogt en niet enkel technisch onderwijs. Menige sluimerende kracht moet daardoor opgewektals 't ware tot hoogere vorming geleid worden." Op meer uitgebreide en geregelde schaal zal het middelbaar onderwijs worden geregeld. Tot nog toe acht men voldoende dat de fabriekarbeiders en handwerkslieden kunnen lezen schrij ven en de hoofdregels van het rekenen. De gelegenheid zal weldra worden geopend of wat ruimer en gemakkelijker de toegang werden gesteld tot het verkrijgen van onderwijs in zulke vakken, die onze werklieden noodig hebben te kennen, om met vreemdelingen te kunnen wedijveren in de vervulling der tegenwoordige eischen van de industrie. Men kan thans niet meer terecht of volstaan met die luttelijke kennis; veel meer wordt er vereischt en daarover beraadslaagt men thans in de hooge landsvergaderingendat aan die eischen zal kunnen worden voldaan.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1