J. F. Nortier, Buitenlandsch Nieuws. Advertentie». Magazijn van Meubelpapieren, Tapijten, enz. Fabriek m MATRASSEN in alle soorten en KAMERSTOFFEEREN. Algemeene Kennisgeving. en a. W. COUVÉE - Vlaanderen. Leiden, 28 Februarij 1863. Leiden, 2 Maart 1863. Leiden, 2 Maart 1863. VAM EWIJK EM Cf ROEM. clïaeomek&9, waartoe art. 22 van het Synodaal-reglement voor de diakonie aanleiding geeft, dat de kerkeraad bevoegd ver klaart diakenen te vergunnen het batig saldo der rekening tegen behoorlijke renten aan de plaatselijke kerkekas ter leeD te geven. De gemeente-commis«ie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap heeft bij open brief aan de leden der ge meente eenige mededeelingen gedaanzoowel aangaande het standpunt der tusschen haar en den kerkeraad gerezen ver wikkelingen, als ten opzigte van de gedragslijn, welke zij daarin tot dusverre gehouden heeft en ook voortaan zal blij ven volgen. Die brief is gedrukt en in ruime getale zijn daar van exemplaren rondgedeeld, 't Is van belang, dat de ge meenteleden die brief ook ter lezing geven aan hunne stad- genooten, die niet tot hun kerkgenootschap behooren en dat ook buiten Leiden die bescheiden en afdoende verantwoording der gemeente-commissie bekend wordt, opdat de waarheid verbreid, en de stoutigheden en buitensporigheden van het ker kelijk gezag openbaar worden. Men schrijft van Tagal: Zoo ik wel onderrigt ben, dan heeft er in de afdeeling Pamalang een groote mislukking van rijstgewas plaats gehad, en zoude er zelfs als maatregel van voorzorg, eenige duizende picols padie door het bestuur zijn opgekochtom in het vermoedelijk gebrek aan zaaipadie te voorzien. Men zoude zich echter bij den inkoop, die door inlandsche hoofden geschiedtmeer toegelegd hebben om tegen den laagsten marktprijs het getal picols te verschaffenzonder groote zorg aantewenden dat alles van goede kwaliteit was. Hierdoor zoude de vraag oprijzen: Wordt er werkelijk gekocht voor voorziening in voeding of in zaadpadie? De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 38". Zaturdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 34*, te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 47*. De Keizer van Oostenrijk heeft vijftig centenaars oud brons geschonken aan het Protestantsche kerkbestuur der ge meente Odenburgalwaar een nieuw bedehuis zal worden ge sticht. Uit Weenen wordt berigt, dat de dood van den 27jarigen Graaf van Rechteren van Rosande, den toekomstigen erfge naam van een der rijkste famiiiën in Nederlandsecretaris der Nederlandsche legatie aldaar, aan een duel is te wijten, dat Zondag, 22 Februarij, plaats had en zijn aanleiding vond in een dame, een bekende schoonheid, de gade van een rijk man te Weenen. In haar huis verkeerde de jonge Graaf en ook de secretaris van het Spaansch gezantschap. De Spanjaard ont vlamde in jalouzy tegen den Nederlander en schoot hem dood naar alle regelen der eer. Met betrekking tot dit duel wordt nog medegedeeld, dat het plaats had in de Rrigittenau des namiddags te 2 uur. Er was bepaald, dat beide partijen op 50 schreden van elkander zouden plaats nemen en ieder 10 schreden zouden mogen avan ceren. Beiden maakten daarvan gebruik zoodat de schoten op 30 pas afstands werden gewisseld; tevens was bepaald, dal bijaldien de schoten niet troffen, bet duel met den degen zou worden voortgezet. Dit geschiedde nietwant de kogel van den Spanjaard drong den Graaf van Rechteren door beide longen, zoodat de dood onmiddellijk op de verwonding volgde. Een opzigter bij de houtvesterij vond het lijkdat terstond werd weggevoerd. Bij den overledene werd een brief gevondenin. houdende de verklaring, dat de gevallene door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt, waarmede echter de feiten, gelijk zij door ooggetuigen werden waargenomenin strijd zijn, welke opgaaf alleen heeft plaats gehad om de justitie van het spoor te leiden, indien zij langs andere wegen niet tot de kennis van het gebeurde was geraakt. In hoeverre het diplo matieke karakter van de overlevende partij hem vrijwaart tegen een strafrechtelijke vervolging willen wij niet beslissenintus- schen schijnt hij zich na het noodlottige feit onmiddelijk uit de hoofdstad te hebben verwijderd met het voornemen om het land zoo spoedig doenlijk te verlaten. De justitie doet ijverig onderzoek naar de overige personen, die aan deze treurige zaak deel genomen hebben. Zaturdag beeft in bijzijn van den Prins van Wallis een jagtpartij plaats gehad, waaraan ongeveer 2000 heeren te paard deelnamen. In sommige Grieksche kerken in Engeland worden ge beden ten hemel gezonden voor het spoedig herstel van Prins Alfred; dit was onder anderen laatstleden Zondag het geval te Maochester. Intusschen blijven de laatst van Malta ont vangen berigten omtrent den toestand van Z. K. H. zeer gunstig luiden. Bij de beraadslaging over de wetdie het bedrag der jaarlijksche dotatie uit de schatkist voor den Prins van Wallis moest bepalenwerd aan de regering gevraagdof de Prinses van Denemarken de Protestantsche godsdienst belijdt. Lord Palmerston antwoordde: //Ik acht mij gelukkig deze vraag te kunnen beantwoorden op een wijze die de Kamer zal voldoen. Toen er sprake was over de keus van een Prinses, die de echtgenoote van den Prins van Wallis zou kunnen zijn, heeft men het noodig geacht, dat zij de volgende hoedanigheden in zich zou vereenigen: ten eerste, dat zij jong was (gelach); ten tweede, dat zij schoon was (gelach, heel goed, heel goed), voorts, dat zij een beminnelijk karakter had, bevallig en wel opgevoed en eindelijk, dat zij Protestantsch was. Al die voor waarden acht ik mij gelukkig te mogen zeggen, dat zij inde Prinses van Denemarken vereenigd zijn (levendige toejuichin gen). Ik hoop dat de Natie even voldaan zal zijn over de keu9, als ik mij verzekerd houd, dat zij het geluk van den Prins van Wallis zal verzekeren." Uit Japan meldt men, dat de Engelsche gezant kolonel Nsale door den mayor van Kanagawa gewaarschuwd was, dat er weder nieuwe gevaren te duchten waren. Men vreest dus dat er, even aU na vroegere gedane waarschuwingen moord- tooneelen zullen plaats grijpen. Ondertrouwd: G. Cs. H. WITHOF, IN J. BRONKHORST. Leiden, 26 Februarij 1863. Getrouwd Mr. H. A. BLUME, M. F. LANGE. 'sHage, 25 Februarij 1863. Het behaagde heden den Heer de jongste onzer lievelingen ADRIEN GUILLAUME, ons slechts voor 14 maanden geleend, weder tot Zich te nemen. J. COUVÉE Az. Kamerbehanger, berigt aan zijne geëerde begunstigers, dat hij op heden zijne zaken heeft overgedragen aan de Heeren VAN EWIJK EN GROEN, en neemt de vrijheid, onder dankbetuiging voor het aan hem zoo vele jaren geschonken vertrouwen, hen in de voortduring daarvan aan te bevelen. BREEDESTRAAT, Wijk IV, No. 321. De Ondergeteekenden adverteerendat zij een compagnieschap hebben aangegaan onder de firma van: VAN EWIJK EN GROEN tot uitoefening van het boven vermelde. Zij nemen de vrijheid hunne nieuwe onderneming met bescheidenheid aan te bevelen en verzekeren dat door hunne zamenwerking de bediening en uit voering van aan hen op te dragen werkzaamheden met spoed en accuratesse zullen plaats hebbenwaardoor zij zich het vertrouwenhun ieder in het uitoefenen dier zakenvroegerop hun eigen naamgeschonken voortdurend zullen trachten waar dig te blijven en van andere begunstigers op nieuw te verwerven. Voorts verwijzen zij naar de bovenstaande advertentie van den Heer J. F. NOR- TIER en recommanderen zich bij diens kalanten.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2