Bmneniandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan den Minister van Staat W. A. Baron Schimmelpenninck van der Oije, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als voorzitter der commissie tot het afnemen der diplomatieke examensonder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen dienstenen in zijn plaats benoemd Mr. E. J. A. graaf van Bylandtlid van den Raad van State. Aan den met verlof hier te Lande aanwezigen Oost- Indischen militairen ambtenaar 2de kl. P. Piepenbrink laatst tijdelijk belast met de betrekking van adjunct bij het 2de bureau der genie-directie te Batavia, is op verzoek, eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend met toekenning van pensioen. Zr. Ms. besluit van 19 dezer (St.bl. N®. 11) betreft de zamenstelling van het contingent der nationale militie voor de ligting dezes jaars, waarbij o. a. het aantal intelijven miliciens is geraamd op 8880 daarvan zullen 8580 bij de land- en 300 bij de zeemagt ingedeeld worden. Naar men met zekerheid verneemt is de definitieve be grooting van het Departement van Koloniën gereed om binnen kort aan de Tweede Kamer te worden ingediend. Een ver spreid berigt, alsof bet oogmerk zou bestaan, om die begroo ting zoo lang mogelijk achterwege te houden, is ten eenemale ongegrond. Naar men verneemt, is reeds Donderdag avond door den gemagtigde van de firma Cocquerill het proces-verbaal van de gunning der gehouden besteding der bruggen enz. ge- teekend. Men schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamsche Ct.: Voor het aanstaande examen tot aanstelling van commiezen van Staat bij den Kaad van State, moeten zich reeds ver scheidene kandidaten hebben aangegeven. Behalve sollicitanten buiten deze residentie woonachtig, noemt men uit deze stad de heeren Mr. G. P. Sichel, Mr. J. P. Roetert Tak, Mr. A. C. G. J. baron van Hugenpoth tot Aerdt, Mr. van de Velden en Roesgen ran Flos. Op de aanbevelingslijst ter vervulling der openstaande rhadsheersplaats in het provinciaal gerechtshof van Utrecht zijn geplaatst de heeren en Mrs. H. Verloren van Themaat, president der arr.-rechtbank te Amersfoort; P. Brantsma, offic. van justitie bij de arr.-rechtbank te Utrecht, N. F. van Noo- ten en C. J. N. Nieuwenhuis, rechters in die rechtbank, P. A. Broers, advocaat te Utrecht en J. J. D. Nepveu, subst. griffier bij het provinciaal gerechtshof van Utrecht. Woensdag werd voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant de zaak in hooger beroep van Mr. van Baerle, advocaat te Breda, behandeld, betreffende de mishandeling van zijn zinnelooze 73jarige moeder, 50 getuigen werden ge hoord. De zitting duurde meer dan 7^ uur, die door een der zusters van den beklaagde onafgebroken werd bijgewoond, om waar het noodig was het geheugen haars broeders te hulp te komendie zelf de middelen van verdediging voordroeg. De adv.-gen. eischte de bevestiging van het vonnis, voor zooveel de schuldigverklaring betrof, maar in plaats van 15 dagen 12 maanden cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Dingsdag. Donderdag avond werd de bediende van Verhoeven, in wiens pakhuis te 's Hage Woensdag avond brand is ont staan naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. Vrijdag nacht is te 's Hage overleden de heer T. D. Vrijdag Zijnen, apotheker en chemist. In 1799 te Delft gebo ren, oefende hij sedert 1821 zijn beroep te 's Hage met on derscheiding uit. Zijn chemische kennis werd bijzonder op prijs gesteld en menig beroep werd daarop gedaan o. a. door den rechter, in moeijelijke vraagstukken van vergiftiging enz. De overledene had ook in 't buitenland onderscheiding en roem verworven door zijn groote kennis der kina-soorten, waar van bij een speciale studie had gemaakt. Te Heusden was na den afloop der loting voor de na tionale militie een loteling uit de gemeente Vlijmen door het overmatig gebruik van sterken drank zoo opgewonden dat hij in een herberg een vensterruit insloeg. De kastelein dwong hem tot schadevergoeding, waaraan hij na lang tegenstribbelen voldeedmaar onder vreeselijk vloeken er bijvoegende //als ik het dan toch betalen moet, dan zal ik het opvreten ook." Werkelijk nam hij daarop de stukkenbeet ze klein en slikte een gedeelte door, met het ongelukkig gevolg, dat hij na een allerverschrikkelijkst lijden drie dagen later overleed. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wierum en Dorkwerd Ds. G. Geertsema, thans te Leeg- en Hoogkerk. Wij vernemendat bij de diaconie der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier een besluit ontvangen is van het hooger bestuur, tengevolge waarvan de nieuw gebouwde huis jes in de Verwerstraat niet zullen mogen worden verhuurd, maar de vrije bewoning alleen vergund aan huisgezinnendie hulpbehoevend zijn en in de termen van bedeeling vallen. Men voegt er l>ijdat de heer H. Zaalbergsedert een groot aan tal jaren diaken-boekhouder der gemeente, met 1°. Mei aan staande zijn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd heeft. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad: In de politieke aangelegenheden van Ned. Indie beerscht bij de intrede van het jaar 1863 een kalmte, gelijk men die waarschijnlijk sedert de weder-inbezitneming der kolonie niet gezien heeft. Ware het rijk van Banjermassing geheel tot rust gebracht, men zou dan Janus tempel voor het oogenblik kun nen sluiten. Het krachtig optreden van het gouvernement te Boni schijnt door den geheelen archipel een heilzamen indruk gemaakt te hebben en niemand twijfelt er aandat het op zee even rustig zal wordenindien de belanghebbende zeemogend heden in het voorjaar de roovers in hun eigen nesten gaan opzoeken. Dat dit voornemen, ten minste bij onze regering, schijnt te bestaanblijkt uit een schrijven van Macassar, waarin men berigt, dat Zr. Ms. stoomschepen Madura en Sindoro den 3den December een togt hebben aangevangen naar de Solo eilanden (de hoofdzetel der zeeroovers), om het vaarwater aldaar optenemen. Men meent in dien brief, dat de bewoners dezer eilanden beproeven zullendie schepen te ver drijven. Dat is echter volstrekt niet waarschijnlijk, aangezien de geheele magt van alle inlandsche roofstaten in den Indi schen Archipel niet voldoende zijn zou, twee Europesche oorlogschepen onder stoom tot den terugtogt te dwingen. Wij gelooven veeleer, dat na de geduchte lesaan de zeeroovers gegeven door de Reteh en Rainbow, dit jaar in het geheel geen vloot zal uitloopen de aanwezigheid onzer stoomschepen in de wateren van den Solo-Archipel zal hen bovendien doen zien, dat ergewaakt. wordt. Hun te huis blijven behoeft echter niet te belettendat onze zeemagt hen het tegenbezoek vau verleden jaar brengt. Is het stil in de politieke wereldin de physieke is het minder rustig. Men ontvangt nog al berigten van overstroo mingen en aardbevingen de gewone geleiders van den regen- moussondie nu met volle kracht werkt, hoezeer men op sommige plaatsen minder heftige maar meer aanhoudende re gens zou wenschen. En het is zeer te wenschen dat de regenmousson van zoo- danigen aard moge zijndat hij een rijken rijstoogst voort brengen zal. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 44', te 10 uur 44'. Vrijdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 46°. De gebeurtenissen in Polen worden door de Bohemers met levendige belangstelling gadegeslagen; een vrij groot aan tal jonge lieden is door Krakau reeds naar Polen vertrokken ten einde aan den strijd deeltenemen. - In verband met de gebeurtenis in Polen heeft de Pruis- sische regering voorloopig den maatregel ingetrokkenwaarbij het paspoortenstelsel is afgeschaft. Ter voorkoming van ver traging of onaangenaamheden zal het noodig zijnzich even als vroeger van een buitenlandschen pas te voorzien. In Zweden heeft de Minister voorgesteldom de finan- cieele moeijelijkbeden waarin zich de Koning bevindtuit den weg te ruimen, door een jaarlijksche bijdrage van 250,000 rijks- lt iliC iVrj i

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2