Binnenlandsch Nieuws. ïnaar dat zai wel bedoelen de vorm of inkleeding, waarin geschiedenis en waarheid worden voorgesteld. Maar waar moet het heen met het kinderlijk vertrouwen en het ouderlijk gezag, wanneer dat wordt ondermijnd met een driestheid, die van alles behalve gemoedelijkheid getuigt, waarmede wat in leven en sterven proefhoudend werd bevondenals door het slijk wordt gesleurd. - Geen officier, geen ambtenaar, geen eerlijk man zal zich zulk een verwatenheid veroorloven ten aanzien der pligten, die op hem rusten. Welk een angst heerschte er, dat de liberale staatkundige beginselen van den heer Thorbecke den val van het Koning schap en de verwerping van het Huis van Oranje zouden be werken en het radicalisme van roode republikeinen de rust en vrede en welvaart der Natie in gevaar zou brengen. Die vrees was hersenschimmig, maar veel meer grond bestaat, dat de miskenning van de geloofsovertuiging, de verheffing van de menschelijke rede ten koste van het geweten en het zedelijk gevoel, het wandalisme op het hervormd kerkelijk gebied bin nen Leiden wrange vruchten dragen zullen en het liberalisme der predikanten of kerkelijke woordvoerders zich zal ontwik kelen, gelijk het reeds doet, tot despotisme. De tucht. Het kerkelijk recht bij de Hervormden heeft tot beginsel, dat de gemeente staat onder de kerkbesturen; geen zweem van wat de predikant maakt de dienaar der gemeente. Het toezigt der hoogere kerkbesturen betreft niets, wat de gemeente voor uitspattingen in leer of afwijking der belijdenis beveiligen kan. Voor klagten der gemeente is de weg tot on derzoek en beslissing gesloten. Men kan van den Leidschen Hervormden kansel de gemeente vertellen wat men wil, al was het zelfs de openbaarmaking der vaders van onechte kin deren het zou gewaagd wordenals de burgerlijke wet er niet voor waakte. Onze katholijke medechristenen zijn in dit opzigt bevoorrecht. Menig katholijk geestelijke verklaarde stel lig, dat dergelijke bejegingen tegen de kerkleer niet worden geduld en de klagten van een leek behoorlijk wordt onderzocht en recht daaraan wedervaart. De R. Katholijken hebben daarin waarborg bij den Bisschopde Hervormden zouden waarborgen vinden in de Kerkeraadsledenwanneer die, gelijk het be taamde rechtstreeks door de gemeente werden verkozen. Alle geschillentwistenkrakeelingen en verdeeldheden vloeijen daaruit voort- ook de geschillen waardoor de Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden wordt beroerd en berucht. De wetenschappelijke behandeling van het kerkrecht aan de Leidsche Academie is van een anderen geest, dank zij de zorg, die Prof. Prins daaraan besteedt; want in dit opzigt is de theorie de practijk verre vooruit, 't Valt niet in den smaak van den Leidschen Kerkeraad, om de uitspraken der weten schap op dit punt in toepassing te brengen, dan voor zoover dit in de kraam te pas komt. - In Januarij 1863 ondertee- kende elk der Leidsche predikanten het bewijs van ontvangst der f 200hun toegelegd zoolang de kerkelijke inkomsten zulks toelietenin overeenstemming met den beroepsbrief, en de Gemeente-Commissie van het Nederduitsch Hervormde Kerkgenootschap werd daarvoor gequiteerd. Een maand later wordt die Commissie aan de gemeente als een onwettig gezag gebrandmerktnadat de gelden zijn genoteneen twaalftal ge meenteleden die zich hun belang en zaak aantrokin het aangezigt geslagen en vertrouwen geschonken aan eenige door de Kerkeraadsfamiliën gekozen zestal, dat gevaar loopt onder het bereik der wet te vallenomdat aan de huizen van ledematen der gemeente alleen inzamelingen mogen worden gedaan door hendie daartoe bevoegd zijnen wier regle menten, die eerbiediging door het staatsgezag behoeven, aan den Koning zijn medegedeeld en als de daartoe betrekkelijke bepaling door den Koning is goedgekeurd. Onze beschouwingen hebben een einde. De open brieven, die daarvan het onderwerp uitmaaktenzullen wederom in de geschiedenis van Leiden een nieuwe bladzijde vullen, die het nageslacht zal plaatsen op het alphabetisch register onder het woord: Kerkelijke beroerten te Leiden Het heeft Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van den Isten dezer, Jhr. J. W. van Sypestein toetevoegen aan Hd. Staatsraad in buitengewone dienst, den heer Mr. G-l Groen van Prinsterer, om te worden belast met het toezigt over Zr. Ms. Huis en Archief. Z. M. heeft tot kamerheer in buitengewone dienst be noemd Jhr. I. W. van Sijpesteyn kapitein der geniewerk zaam aan het departement van Oorlog. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te 's Gravendeel Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot, advocaat te Middelburg en tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Deventer Mr. W. D. Coninck Liefsting, kantonrechter te Ommen. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is, naar men berigt, benoemd tot kommandant der tweede divisie van de Russische vloot. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State (afdeeling geschillen van bestuur) is door den Voorzitter voorlezing gedaan van drie Koninklijke besluiten, 1°. van 12 Januarij 1863 N°. 72, waarbij Hedel (prov. Gelderland) wordt aangewezen als onderstandsdomicilie van Antonius van der Heide; 2°. van 15 Januarij 11., waarbij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn onbevoegd verklaard om kennis te nemen van het geschil van Boonekamp en andere eigenaren van den Tedingerbroekpolder (gemeente Stompwijk) omtrent den aanslag in de af koopskassen van Delfland, vermits dit ge schil behoort tot de kennisneming van den burgerlijken rech ter; 3°. van 15 dezer, N®. 64, Norg (provincie Drenthe) als onderstandsdomicilie aanwijzende van Bernardus Berg en zijn moeder Wilhelmina Frederika Berg. Hierna zijn drie geschillen omtrent onderstandsdomiciliën behandeld; 1°. tusschen de gemeenten Rijze en Vries (Drenthe) omtrent dat van G. L. Koops2°. tusschen de gemeente Mau- rik en Kerkwijk (Gelderland) omtrent dat van Susanna Jaco- mina Sporon en 3°. tusschen de gemeenten Boekei (Noord- Brabant) en Neer (Lemberg) omtrent dat van G. Geurts. In het eerste en derde geschil was de Staatsraad de Jonge, in het tweede de Staatsraad Meeussen rapporteur. Bij de hedenDonderdag, plaats gehad hebbende her besteding van het maken van den bovenbouw van twee recht hoekige draaibruggen met vast gedeelte van gesmeed ijzer, over het Groot Noord-Hollandsch Kanaal in den Spoorweg van het Nieuwe Diep naar Alkmaaris bij deurwaardersexploit en formeel protest door acht firma's van Nederlandsche in dustriëlen beteekend. Er was een inschrijvingsbillet ingekomen van de Belgische firma John Cockerill te Seraing voor 102,458,10. De Voorzitter der Commissie, de heer van Meurs, heeft daarop geantwoord dat hij dat exploit met bijgevoegd pro test aannamhet aan het proces-verbaal der besteding zou aanhechten en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zou doen toekomen. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten tot een belangrijke verbouwing van de schouwburgzaal, waarvan de kosten op f 65000 worden geraamd. Woensdag avond te ongeveer 7 uur is er in de Casua- riestraat te 's Gravenhagein het verwpakhuis van den heer van der Hoeven, een felle brand ontstaan, welke zich door de daarin aanwezige ligt ontvlambare stoffen spoedig aan de daarnaast liggende gebouwen heeft medegedeeld. Een tal van brandspuiten bevond zich spoedig ter plaatse van het onge val. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje met Hd. adjudanten en verschillende burgerlijke en militaire auto riteiten waren weder aanwezig. Men is den brand te 9 uur geheel meester gewordennadat men er door doeltreffend aangebrachte hulp reeds in geslaagd was de voortzetting van de vlammen te stuiten. Z. M. de Ko ning en de Kroonprins werden door de jubelende volksme nigte begeleid bij Hd. terugkeer naar hunne paleizen. Naar men verneemt zal Zondag aanstaande een 12tal invaliden uit het gesticht alhier naar Bronbeek worden over geplaatst. Uit het St. Joris gasthuis te Delft zijn Dingsdag twee krankzinnigen die aldaar verpleegd werdendoor middel vaa braak ontvlugthet is de politie nog niet mogen gelukken hen aantehouden. In de vorige week is de heer Craayvanger, vroeger R. K

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2