/V - N°. 925. Donderdag 26 Februarij. A°. 1868. Verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad III. De Leidsche kiesvereenigingen zijn haar ontstaan verschul digd aan de herziening onzer Staatsinstellingen en - niemand zal het kunnen ontkennen, - zij waren oorspronkelijk scherp afgeteekend als vertegenwoordigende een thorbeckiaansche en een anti-thorbeckiaansche richting, zich mitsdien geheel be wegende op Staatkundig gebied, naar vaste beginselen, gelijk 't behoort. Een anti-revolutionaire kiesvereeniging kwam eerst later tot standtoen de Aprilbeweging in de staatkundige be ginselen een kerkelijk element bracht. Sedert dien tijd kregen de drie kiesvereenigingen een kerkelijke tint en lieten zich gevoegelijk onderscheiden in een protestantsch kerkelijk libe rale of staatkundig conservatieve, in een oud-gereformeerde, orthodoxe of anti-revolutionaire en in een liberale kiesvereeni ging waaraan de katholieken zich sloten en uit dien hoofde de roomsche of thorbeckiaansche werd genoemd. Dat verschil lend karakter had ook invloed op de aanbevelingen van kan didaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad ofschoon naar onze overtuiging toch de staatkundige beginselen even als de godsdienstige gezindheid weinig in aanmerking ko men moestenwaar het de behartiging der plaatselijke be langen gold. Uit die aanbevelingendie van tijd tot tijd wor den gedaanis het toch duidelijk en onmiskenbaar gebleken dat kerkelijke rechtzinnigheid of anti-revolutionaire beginselen niet altijd konden worden toegekend aan de kandidaten die wer den gesteld en wel anti-liberale begrippen steeds tot vereisch- ten werden gesteld voor kandidaten der conservatieve kiesver eeniging. Hoogst opmerkelijk en tot staving van ons beweren is toch het feit, dat niet zelden kandidaten door al de kies vereenigingen werden aanbevolenja menigmaal kandidaten het eene jaar door deze, het andere door gene kiesvereeniging werden gesteldzonder dat er voldoende bewijzen konden worden geleverd, dat zij nu het eene, dan weder het andere, steeds van elkander verschillend programma hadden aangeno men of onderteekend. Maar waaraan is dan de kwijning der kiesvereenigingen toeteschryvenP Misschien wel daaraan, dat de kiezers in dwa ling geraakten, of er wel bij het stellen van kandidaten op vereischten werd geletdie waarborg gaven voor een goede keuze en niet veeleer de partijgeest op kerkelijk gebied een onzaligen invloed had. Hoe het ook zijin den laatsten tijd verminderde de belangstelling in de verkiezingen en was het een klein deel, een vast personeel, dat de stembus naderdeals er van verkiezing voor leden van den Gemeenteraad sprake was. De schuld ligt niet aan de kieswetmaar aan de kiez ers die zich onthielden van deelneming aan de voorbereiden de werkzaamheden der kiesvereenigingen en door een trouwe opkomst de taak der kiesvereenigingen met gewenschten uitslag hadden kunnen ondersteunen en heerschende misbruiken uit den weg ruimen. Met opzet hebben wij dezer dagen met meer dere uitvoerigheid opgenomen de verslagen van de Rotter- damsche kiesvereenigingen. Wat daar geschiedt is de aanwen ding van een eerlijk middel, om een goed doel te bereiken. Wanneer alle kiezers worden toegelateniedereen vrijheid heeft zijn kandidaat optegeven en onbelemmerd mag zeggen, wat hij tot diens aanbeveling nuttig en noodig acht, op een be- soheiden wijze oordeelende over alles, behalve het huisselijk levenwat geëerbiedigd wordtwaarom zou dan een kiesver eeniging, die den uitslag der stemming van de aanbevolen kan didaten openbaar maakt, geen goede, eerlijke voor de plaat selijke belangen heilzame keuze kunnen in de hand werken Er is nog iets. Het gering aantal kiezers, die leden van een der bestaande kiesvereenigingen zijn, moest er toe leiden, dat er nog meer vereenigingen ontstaan. De laatste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer heeft het onomstootelijk bewijs geleverd, dat dit kon geschieden, toen op eenmaal onverwachts uit de stembus een aanmerkelijk getal stemmen voortkwam op een kandidaat, die niet openlijk was aanbevolen. J LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12j- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uor. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1