Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon Ds. W. F. Barbiers, predikant bij de Evangelisch Lu- thersche gemeente te Gouda. Z. M. heeft aan den heer J. J. Carabain op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Huismeester bij het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aange boden een wetsontwerp tot uitbreiding van art. 17 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. N°. 72) betreffende de na tionale militie. Volgens dat ontwerp zal voor de militie niet worden ingeschreven: u3°. de hier te lande zich bevindende zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont." In de zittiug der Tweede Kamer van heden, Dingsdag, is ontvangen een missive van den Minister van Koloniën houdende mededeeling dat het wetsontwerp nopens de cultuur- ondernemingen in Ned. Indië, wordt ingetrokken, daar het omwerking vereischt. Nog is ingekomen een missive van de hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken ter gedachtenis van Neêrlands onafhankelijkheid, daarbij de medewerking der Ka mer inroepende. De Voorzitter gelooft niets anders te kunnen voorstellen dan deze missive voor kennisgeving aantenemen. Hij acht het overbodig hier in het openbaar te verklaren dat de Kamer het hoogste belang stelt in al hetgeen de herinne ring aan de onafhankelijkheid des volks betreft, en dat vooral voor een zaak waarvan de Prins uit het Huis van Oranje aan het hoofd staat. Hij stelt dus voor te besluiten deze mis sive aantenemen voor kennisgeving, kunnende het gerust aan elk lid worden overgelaten om aan deze zaak individueel zoo veel medewerking te verleenen als mogelijk is. Dienovereen komstig wordt besloten. Aangaande de werkzaamheden der hoofdcommissie tot oprigting van een Nationaal Gedenkteeken voor November 1818 enz. meenen wij met zekerheid te kunnen melden, dat zij zich onledig houdt met voorbereidende maatregelen tot zamenstelling der plaatselijke commissiënwier ledengelijk bekend is, door Z. K. H. den Prins-Voorzitter zullen worden benoemd. Men mag allereerst te gemoet zien de benoemingen van de plaatselijke commissiën te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en verdere provinciale hoofdsteden. Vermoede lijk zullen die plaatselijke commissiën zeer talrijk zijn. De plaatselijke commissiën, in hare huishouding geheel vrij, wor den in dier voege aan de Hoofdcommissie verbonden, dat, gelijk trouwens in het gronddenkbeeld van een //nationale huldevan zelf ligt opgeslotenbeiden vereenigd een met oordeel gevormd geheel zullen uitmaken. Zeer opmerkelijk is de toevloed van aanbiedingen uit alle oorden des lands, om het plan te-helpen gelukken. Het laat zich nu reeds aanzien, dat het der Hoofdcommissie aan voldoende blijken van natio nale sympathie niet zal ontbreken. Aanstaanden Donderdag, den 26sten dezer, zal er te 's Hage weder een voorstelling in de Fransche comedie wor den gegeven door het bijzonder tooneelgezelschap van Z. M. den Koning. Sedert September 1862 is te 's Gravenhage opgerigt een smidsgezellen-vereeniging, genaamd Vulkaan, ter onderlinge ondersteuning bij ziekte. Zij heeft ten doel omdoor middel eener geringe wekelijksche bijdrage, een geldelijke uitkeering te erlangen in geval van ziekte, en bevordering van eendragt onder de werkgezellen. Tot leden worden aangenomen alle ongepatenteerde beoefenaars in het vak der ijzersmederijzoo als: vuur- en bankwerkers, ketelmakers, draaijers, schavers enz.; zoowel gehuwde als ongehuwde personen van 18 tot 55- jarigen ouderdom, van een gezond ligchaamsgestelwoonach tig en werkzaam binnen 's Gravenhage. De wekelijksche bij drage is bepaald op 10 cents per lid, waarvoor hij bij ziekte een uitkeering van 3 ontvangt, op vertoon van eeu bewijs door doctor of chirurgyn aftegeven. Wij maken van de ver- eeniging melding omdat er onlangs (den 13 Januarij jl.) bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer L. J. Enthoven, van deze vereeniging werd gewaagd zonder dat men toen kennis droeg wie haar opzigter en welk haar doel was. Zij werd opgerigt door C. A. de Weillepre sident en tien mede-oprigters. Een stalbediende van den heer S. te 's Hage was in de vorige week in hechtenis genomenbeschuldigd van het ach terhouden van een brief met geldswaarde, dien hij op de post moest bezorgen. Maandag middag is hij weer op vrije voeten gesteld, want hij was ten onrechte beschuldigd; de brief is terecht gekomen. Zondag nacht te 3 uur is te Harlingen een geweldige brand uitgebarsten in de bakkerij van den heer Schuil in de Hoogstraatdie met het woonhuis bijna geheel een prooi dei- vlammen is geworden. De arbeider T. Draay te Pekel-A heeft bij den burger lijken stand aangifte gedaan van zijn 24ste kind. Beroepen bij de Hervormde gemeente te St. Jacobi Pa rochie Ds. D. C. de Haas te Scherpenzeel. Bij de aanbesteding die Maandag door HH. Burgemeester en Wethouders op het Raadhuis heeft plaats gehad zijn aan nemers geworden 1°. van het afbreken der brugboge n aan de Scheistraat over den Ouden Singel J. W. Filippo en J. van der Tas, metselaars alhier, voor de som van 674; 2°. van de levering van houtwaren, de Houtkoopers C. J. Zaalberg en A. J. van Hoeken, en 3°. van de leverantie van ijzerwerk, de IJzerhandelaars J. J. Quant van het klein ijzerwerk in den handel voor 100,5O5 en J. C. Bernard van de spijkers voor 201,60 en van het klein ijzerwerk buiten den handel van de firma J. W. Bertrand en Zoon voor 278. Aan de heden Dingsdag in het Huis van arrest alhier plaats gehad hebbende aanbesteding voor het leveren en stellen van 288 ijzeren alcoves tot de nachtelijke afzondering der gevangenen in het nieuwe gebouw van de militaire strafgevan genis bij Leiden, hebben de volgende inschrijvers deelge nomen, als: Burgerhoudt te Rotterdam ƒ16300laagste inschrijver en voor- loopig gegund, J. F. van Rybroek aldaar 166 64, H. P. Hotz te 's Hage 17650, van der Meer te Delft 17677, Lem te Kralingen 17856, J. L. Leefers te Leiden ƒ18720, Wed. A. Sterkman en Zoon te 's Hage 20900 J. W. Ber trand en Zoon alhier 20965 Kon. Nederl. Grofsmederij alhier 21400, D. A. Schretlen en Comp. alhier 21800, Wilhelm te Deventer 22752, Beijsens te Rotterdam 26490 en van der Ven aldaar 26784. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44". Dingsdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 47°. Uit Rome wordt berigt, dat de Paus wel is waar bij tusschenpoozen schijnbaar vrij gezond is, maar dat hij op den duur meer en meer verzwakt. Men zegtdat de kardina len voor alle eventuële gevallen reeds onder elkander een opvolger voor den tegenwoordigen Paus hebben gekozen. De heer Monguiel, een Fransch uitvinder, heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om van de tirannie der gas-maatschappijen en het gevaar van gas te verlossen en daarvoor een licht te verschaffen oneindig veel goedkooper en meer doeltreffend. Dit zal moeten geschieden door de damp kringslucht door een vloeistof, photogene genaamd, te laten passerenhet schijnt een naphta te zijn van eenen vliegenden aard en die met de gewone gas-ornamenten gebrand kan wor den. De toestellen zijn zeer eenvoudig en het licht is zeven maal sterker dan gas en het voornaamste schijnt te zijn de goedkoopheid. De voorstanders dezer uitvinding zeggendat bij het ontsnappen er photogenehet slechts op den grond of op de meubelen zou vallen en het alleen dan in brand zou kunnen geraken als het in werkelijke aanraking met vuur kwam. De gas zooals zij nu gebruikt wordtkan ook door photogene gepasseerd wordenhetgeen een besparing van 40 pCt. in bet gebruik oplevert, benevens een vijfmaal sterker verlichtende kracht. Deze uitvinding vindt reeds, naar men zegt, in Frankrijk veel bijval. In den Zoölogischen tuin te Keulen heeft een gier in haar nest eijeren gelegen; van dergelijk geval, dat een ge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2