N°. 921. Zatufdag 21 February. A°. 4863. Open brieven. r- »n.ri> f} fV Deae Courant verschijnt elken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 at de drie maanden. Afzonderlijke Now - tner8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75'! Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en-doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u, 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; I u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag 5 ul; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het-adres té plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra, tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad Op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. i', Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belaitingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 nur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I .ui I. Zij vallen onder het bereik van ieders oordeel en iedereen is bevoegd, wat daarin wordt gezegd te beoordeelen en wat hij daarover van meening is te openbaren. Dezer dagen zijn aan de huizen van vele ingezetenen zulke brieven bezorgd ook aan hen, die geen leden der Nederduitsche Hervormde Oemeente, wel van een andere gemeente zijn. Een publieke zaak mag en moet publiek beoordeeld worden. Wij zijn er toe overgaanomdat in een dagblad elders uitkomende de zaak verkeerd wordt voorgesteld en bovendien van verschillende zijden daarop wordt prijs gesteld en aangedrongen maar on der die voorwaarde, dat ieder voor zich zelf overweegt of dat oordeel billijk en gegrond is en uiets aanneemt op gezag. Wij treden vooreerst niet in een beoordeeling, of het doel der openbare brieven langs dien weg kan bereikt wordenof dat doel buiten bedenking is en »de welstand der Nederlandscbe Kerk binnen Leiden daardoor kan bevorderd worden." Wij nemen aan »dat de Gemeente-Commissie van het Nederduitscb Hervormde Kerkgenootschap zich genoodzaakt vond, bij den mingunstigen staat barer geldmiddelen met den aanvang dezes jaar8 intetrekken de jaarlijksche toelage van 200, aan elk der leeraren bij beschikking dier Commissie in 1821 toege zegd zoolang hare finantiën zulks gedoogden." Zoo daaraan nog twijfel bestonddie ligt kon worden opgewekt door de vraag die in den anderen brief wordt gedaan »laat het zich wel begrijpen, hoe hel, bij een zuinige en rigtige administratie mo gelijk isdat de kas op ééns volstrekt buiten staat zou zijn tot de noodzakelijke uitgave van ƒ1800, die gedurende 41 jaar een vasten post op de begrooting heeft uitgemaakt?" alle twijfel wordt opgeheven door het feit dat het meerendeel der leden van die Gemeente-Commissie zich met nog eenige achtens waardige gemeenteleden zich tot een twaalftal hebben vereenigd die 'een ernstige poging by de gemeente aanwenden, om te vergoeden het verlies dat de predikanten zullen lijden ea daarvoor het uitzigt willen bevorderen." Wij noemen dat een wys en weldoordacht besluit. De Ge meente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkge nootschap was volkomen bevoegdom zich rechtstreeks met de leden der Gemeente in betrekking te stellen tot bevordering van dat belang, 't Is er verre van daandat de Leidsche Hervormde Gemeente de wettigheid dier Commissie in haar bestuur en beheer der Kerkelijke fondsen zou hebben betwij feld, al is het dat een klein deel dier gemeente zich ondoor dacht en beginselloos heeft gewaagd op een gebied, dat we altijd een revolutionnair gebied blijven noemen. Het in Julij 1861 gegeven zoogenaamd wettig ontslag behoort lot die ephemeri- den op maatschappelijk gebiedwaarmede men zich vrolijk maakt en tegenover het geringe deel, dat aan de revolutie offert, staat het veel aanzienlijker en magtiger deeldat de anti revolutie huldigtomdat het wildat alle dingen eerlijk en met orde geschieden. Trouwens wat men er ook van zegge of over wil twisten, dat staat vast, dat de Gemeente-Commissie door de Gemeente nog altijd in haar gezag wordt gehandhaafd en geëerd, en veilig kan afwachten wie dat gezag zou durven aanrandenzoodat ook nog by elke godsdienstoefening door ieder predikant, van den oudsten tot den jongsten, de collecte voor de kerk, die gestort wordt bij de gemeente-Commissie, met evenveel aandrang als die voor de armen wordt aanbe volen, Maar zij heeft van die bevoegdheid geen gebruik gemaakt om slechts het edele doel voor oogen te houden dat ook langs een anderen weg kon bereikt wordenzonder voedsel te geven aan de zucht tot tweespalt. Zij heeft daarin ondersteuning gevonden by invloedrijke gemeenteleden en voor ons ligt een open brief, die met deftigheid de zaak behan delt, blijken doet van groote welwillendheid, om de schrale bezoldiging der predikanten te verbeteren en zonder veel om- baal van woorden tot ieders overtuiging spreekt, om het doei langs den besten en kortsten weg bereikt te zien.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1