Buitenlandsch Nieuws. hoorzaal en van de artillerie in de Manege aan de Doelen steeg, waarheen zich begaven, zij, die tot de bijwoning waren uitgenoodigd en die uit zichzelven hunne belangstelling wilde doen blijkenterwijl allen een beleefde ontvangst genoten en een aantal dames de feestviering bijwoonde. De ingezetenen hadden over het algemeen door het uitsteken van vlaggen hunne deelneming betoond en het carillon van den Stadhuis toren dat gedurende eenigen tijd bespeeld werdwekte tot feestvreugde op. Woensdag zijn 68 waggons met sparregroen voor de feestviering van 's Konings verjaardag met den Rijnspoortrein te Amsterdam aangekomen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn in de vergadering van Woensdag ingekomen de volgende Koninklijke besluiten 1°. van den 3den dezer N°. 93, houdende beschikking omtrent het geschil tusschen de gemeenten Groningen en Grootegast over het domicilie van onderstand van Gepke Kief holt, huisvrouw van Fokke Willems Feringa, en waarbij verklaard wordt, dat Groningen het domicilie van onderstand is van genoemde bedeelde 2°. van den 5den dezer, N°. 66 houdende beschikking omtrent het geschil over het domicilie van onderstand van Anne Joost van Vondel tusschen de gemeenten de Lek en Ooststellingwerf, en waarbij de gemeente Marumprovincie Groningenals het domicilie van onderstand van gemelden bedeelde wordt aangewezenen 3°. van den 8sten dezer, N°. 14houdende beschikking omtrent het geschil tusschen de gemeenten Apeldoorn en Blokzijl over het domicilie van onderstand van Maria Elisa beth Mijrinkdochter van Pietertje of Petertjen Mijrink of Meyrinken waarbij verklaard wordtdat Blokzijl is het domicilie van onderstand van gemelde bedeelde. Hierna zijn behandeld de volgende zakenals 1°. het geschil tusschen de gemeenten Heusden en Ammer- zoden, over het domicilie van onderstand van Henrica Emans, weduwe van J. J. van der Wiel, waaromtrent verslag is uit gebracht door den Staatsraad Borret; 2°. dat tusschen de gemeenten Meerkerk en Hei- en Boei- cop over het domicilie van onderstand van Marike Kwijl, weduwe van Cornells de Bondt, - rapporteur de Staatsraad de Jonge. 3°. dat tusschen de gemeenten Kloetinge en Waarde over het domicilie van onderstand van Catharina van Bovenhuis vrouw van Gerard de Kok- rapporteur de Staatsraad Meeus- sen en 4°. dat tusschen de gemeenten Alkmaar en Zevenaar over het domicilie van onderstand van Maria Bestemaneerder weduwe van E. Hulst, thans huisvrouw van W. A. Noldus, en van hare minderjarige uit haar vorig huwelijk geboren kinderen, - rapporteur de Staatsraad de Jonge. De tegenwoordige directeur van het Zendelings-instituut te Parijs, de heer E. Catalisbevindt zich te Utrecht en zal ook in het belang van het Parijsche zendelinggenootschap hier en elders optreden om de belangstelling in het zende- lingswerk te bevorderen. Zelf heeft hij gedurende 23 jaren onder de Bassouto's in Zuid-Afrika met zeer veel ijver als zendeling gearbeid. Naar men verneemtzal de aanstaande 's Gravenhaagsche kermis bezocht worden door een menagerie, waarvoor reeds een standplaats is aangevraagd. Reeds gedurende vier maanden bevindt die menagerie zich te Brussel. Te Cromvoirt bij 's Hertogenbosch heeft de sterke drank Zondag weder een offer geëischt. Een gepensioneerd militair, 70 jaar oud en aldaar woonachtig, had des morgens te's Her togenbosch het hem toekomende uit het Waterloofonds ont vangen en daarvan goede sier gemaakt. Smoordronken liep hij tegen den avond langs den weg. Twee jongens stelden hem voor slootje te springen en daagden hem uit het hun nate- doen toen zij over een sloot, die nog geen el breed en bijna droog was, heenwipten. De militair deed het hun na, maar met het ongelukkig gevolg, dat hij op zijde viel en of ver dronk of stikte. Toen iemand op het angstgeschrei der jongens hem er bijna onmiddellijk uithaalde, was hij reeds een lijk. De gewezen binnenvader van het Gereformeerde wees huis te Kampen G. v. d. B., is in hechtenis genomen, ver dacht van onzedelijke handelingen jegens in dat gesticht op genomen en aan zijn zorg toevertrouwde meisjes. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wemeldinge Ds. J. J. Gobius du Sart, thans te Raamsdonk en te Oud- en Nieuw-Gastel Ds. G. de Bruinte Kattendijke. Zondag morgen werd de heer F. W. N. Hugenholtz als predikant bij de Hervormde gemeente te Delden bevestigd door Ds. P. R. Hugenholtz van Amsterdam, naar aanleiding van II Cor. 5: 20a. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienstwerk met een rede over Hebr. 10: 7. Wij vernemendat het bestuur der Zwem- en badiu- rigting aan het Galgewater buiten de Morschpoort besloten heeft reeds nu die inrigting, zoo fraai gelegen, ten dienste van de ledendagelijks van 1 tot 4 uur tot een bezoek ook met hun familie opentestellenin afwachting van de latere aankondiging der opening van het badsaisoenwanneer zulks geraden voorkomt. Heden nacht overleed na een ongesteldheid van weinige dagen in den leeftijd van 61 jaren onze stadgenoot Isaac Abraham Cassier, binnen en'buiten Leiden sedert jaren bekend als bakker van bolussen en ander gebak van weelde, wiens ijverig, zedelijk en eerlijk karakter hem de achting van oud studenten en ingezetenenzoo wel als van het Leidsch stu dentencorps deed verwerven. Op hem is toepasselijk wat eenmaal van hem gezegd werd; dat het nageslacht Dan nog eert met dankbaarheid, Als 't echt studenten-bloed heeft Hemdie de vaadren in der tijd Met bolussen doorvoed heeft. (Stud. Alm. 1853, bl. 179). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 36®. Donderdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 43°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 43°. - Volgens berigten uit Konstantinopel zoude Fuad Pacha aan de aanneming van de portefeuille van oorlog de voor waarde verbonden hebbendat hij het recht zal hebben om den Sultan bezuinigingen op het budget van oorlog voorte- stellen. De seraskier, die in zijn plannen sterk door de grootc mogendheden wordt ondersteundzal ongetwijfeld aan zijn voornemen gevolg geven; of hij den Sultan zal kunnen be wegen om zijn oorlogzuchtige plannen te laten varen, is nog met geen zekerheid te bepalen. Tot heden is een som van 20,000 ff. ingekomen teu behoeve van het fonds, waaruit de kosten der stichting eener vrije Catholieke universiteit in Duitschland zal worden be streden. Volgens de Revue et Gazette des Theatres, heeft Mile Patti gedurende de drie maanden welke zij te Parijs heeft doorgebracht, het volgende verdiend: 33 voorstellingen a 2500 francs, 82,500 francs; hare benefice voorstelling bragt 16,000 francs op. Zij heeft in twee concerten gezongen telkens voor 2500 francs, dus 5000 francs. Zij heeft dus te zamen ont vangen 103,500 francs. Zaturdag- en Zondag nacht' hebben te Londen weder verscheiden branden gewoed, bij een van welke een vrouw van 90 jaar door de vlammen is verteerd. De Mayor van Southampton ontving dezer dagen een monster katoen, afkomstig uit de Belgische kolonie Santo Thomas, in Guatemala. Deze soort schijnt van uitmuntende kwaliteit te zijn. Te Londen is een vereeniging tot stand gekomen met een kapitaal van 100,000 en 20,000 aandeelen, en ten doel hebbende de opening eener doorloopende Tentoonstelling voor alle natiën, van Stalen of Monsters, van Waren en Manufac turen, benevens Modellen. - Men stelt zich voor die zoodanig te rangschikkendat artikelen van gelijke soort in dezelfde klasse worden gebracht, met het doel om koopers of belang hebbenden in de gelegenheid te stellen de voorwerpen onderling te vergelijken en daaruit te kiezen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2