Binnenlaiidsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den militairen onder-intendant der 1ste kl. J. van den Bosch, werkzaam bij het depart, van Oorlog, op verzoek op nonactiviteit gesteld, en den kapt.-luit. ter zee J. F. Koopman benoemd tot Hoogstdeszelfs adjudant in bui tengewone dienst. Z. M. heeft benoemd tot militair lid van de Miltieraad voor de ligting dezes jaars te Leiden, den Majoor ter Brugge, en tot plaatsverv. den kapt. Reen beide van het 4de reg. inf. Z. M. de Koning heeft Maandag morgen in een bij zonder gehoor ontvangen den heer A. Dutraux, secretaris bij de Luxemburgsche legatie te 's Hage. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning zal er ten Hove een buitengewoon groot diner en gala plaats hebben. Bij die gelegenheid zal er bij den heer van den Maesen de Sombreff, Minister van Buitenl. Zaken, een groot diner en gala plaats hebbentot bijwoning waarvan vele hooge Staatsamb tenaren zijn uitgenoodigd. Gelijk gewoonlijk zullen, op 's Konings verjaardagde wee zen in de verschillende godsdienstige gestichten op een feest maal onthaald worden, terwijl H. M. de Koningin weder voornemens moet zijn om, wanneer de weezen in het Evange lisch Luthersch weeshuis aan tafel zullen zijn gezeten hen te bezoeken. HD. zal door heeren predikanten en regentessen bij II. M. aankomst aldaar worden ontvangen. Naar men verneemt, zijn thans de regeringsantwoorden gereed omtrent het wetsontwerp nopens de afkoopbaarstelling der tiendenzoodat ook deze aangelegenheid spoedig in be raadslaging zal komen. Men verneemt dat de heer J. J. Jansencommies bij de afdeeling voor de zaken der R. K. Eeredienst bij het de partement van Buitenlandsche zaken door den Beij van Tunis is begiftigd met de orde van den Nichan Iftahar. Men verneemt dat Giovanni Roncagliolo, die door het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland wegens moedwilligen manslag is veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf, zich tegen die uitspraak in cassatie heeft voorzien. Gerechtelijke statistiek van het Koningrijk der Neder landen over 1861. Hooge Raad. Aangebracht 276 in cassatie, zijnde 14 meer dan in 1860. In crimineele zaken werden van de 249 rech terlijke uitspraken 105 vernietigdten opzigte van 134 werd de eisch tot cassatie verworpen; ten opzigte van 10 werd het beroep nietontvankelijk verklaard. Van de 162 arresten der provinciale gerechtshoven werden 53 vernietigd; van de 72 vonnissen der rechtbanken 42, en van de 16 vonnissen ven kantonrechters 11. Het getal behandelde verzoeken om gratie bedroeg 276. Provinciale gerechtshoven. Door de 11 Hoven in raadkamer ter zake van misdaad naar de openbare terechtzitting verwe zen 786 beschuldigden, tegen welke werden opgemaakt 577 akten van beschuldiging, dus 128 beschuldigden en 77 acten van beschuldiging meer dan in 1860. Het gemiddeld getal acten van beschuldiging van 18511861 bedroeg 658; dat der beschuldigden 924. De vermeerdering heeft zich voorna melijk bij de misdrijven tegen de algemeene zaak en bij die tegen de eigendommen doen gevoelenterwijl het aantal mis drijven tegen de personen met dat van 1860 geen noemens waardig verschil oplevert. Van de 786 crimineele beschuldigden waren 619 van het mannelijk en 167 van het vrouwelijk ge slacht. De verhouding der beschuldigden tot de bevolking op 31 December 1860 (3,336,429) geeft één van misdaad be schuldigden op 4245 zielen. Vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging werden 58, veroordeeld 624 beschuldigden. Het getal doodvonnissen bedroeg in 1861 6, waarvan geen werd uitgevoerd. Met correctioneele straffen werden gestraft 506 veroordeelden waarvan 206 hunne straf in eenzame op sluiting ondergingen. Het getal arresten in hooger beroep bedröeg 561. Gedurende de laatste tien jaren (18521861) werden gewezen 5866 arresten correctioneel appel, gemiddeld 586. In hetzelfde tijdvak werden in eersten aanleg bij de recht banken aangebacht 113,944 correctioneele zaken. Arrondissements-rechtbanken. Ook hier wordt een vermeer dering van strafzaken waargenomen. In 1861 waren 12,065 zaken met 14,975 beklaagden, zijnde 211 meer dan in 1860. Van de 14,955 beklaagden waren 11,678 mannen en 327? vrouwen. De verhouding tot de bevolking is 1 op 223. Vrij gesproken en ontslagen van rechtsvervolging werden 2247 beklaagden; veroordeeld 12,651. Tot gevangenisstraf werden veroordeeld 9366; tot geldboete 3137; tot politiestraf 108. 1905 werden tot eenzame opsluiting veroordeeld. 1743 ver oordeelden werden naar bedelaarsgestichten overgebracht. Een getal van 1875 verzoeken om gratie werden behandeld. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra la Bohémienne. Te Heusden is II. Vrijdag in den ouderdom van 36 jaren overleden de heer A. van der Hoop Juniorszoon, wiens dichterlijke talenten lof verworven hebben. Dezer dagen had er in de omstreken van Bergen-op-Zoom een voorval plaatswaarbij eenige militairen van het garnizoen zich bijzonder loffelijk onderscheidden. Op eenigen afstand bui ten de vesting bevonden zich tegen den avond van den 14den dezer eenige militairen, toen zij, ter hoogte van het kerkhof der gereformeerde gemeente gekomenontdekten dat van de aldaar staande doodgraverswoning de vlammen uit den schoor steen sloegen. Zonder zich te bedenken spoedden zij zich der waarts en vonden in het brandende huis slechts een te bed liggende zieke; de overige huisgenooten waren afwezig. De soldaat P. Haagewas met de hem eigen vlugheid in een oogwenk op het rieten dak, rukte dadelijk het riet, dat reeds begon te brandennaar benedenwaardoor werd voorgekomen dat de brand zich verder aan het dak en het huis mededeelde. Met den grootsten ijver en inspanning gingen zij voort, zoo door het spoedig aandragen van water uit een in de nabijheid zijnde sloot, als door andere middelen den brand te blusschen hetgeen hendank zij hunne vlugheid en beradenheid dan ook eindelijk mogt gelukken. De burgemeester dier gemeente daarbij gekomen zijnde, gaf hun in hartelijke woorden zijn bijzonderen dank te kennen voor hun braaf en flink gedrag. Zij werden onder den indruk van den goeden afloop in een nabij zijnde herberg door ZEd.- Achtb. op bier onthaald. Te Giesendam overleed op den predikstoel de predi kant Starkenburg bij de afgescheiden gemeente aldaar. Hij werd te midden van zijn preek door een beroerte getroffen. Ds. F. C. A. Pantekoek te Schiedam heeft voor het beroep naar de Nederduitsche Hervormde gemeente te Rot terdam bedankt. Naar men verzekert, heeft de Rector-Magnificus der Leidsche Hoogeschool bij een uitvoerigen brief, waarvan de openbaarmaking kan worden verwachtgeantwoord op de be zwaren die het Leidsch Studentenkorps schriftelijk had inge diend ten aanzien van de door het Collegium Supremum on dervonden bejegening. Wij vernemen, dat de heer W. van Ravenhorst, hoofd onderwijzer van de Waalsche diaconieschool alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer eener openbare lagere school te Beusichem. Uit Paramaribo wordt berigtdat de baron van Heerdt tot Eversberg, ambtenaar ter beschikking van den Gouver neur, en den lsten luit. J. F. A. Cateau van Rosevelt bij het bat. jagers, door Keizer Napoleon zijn benoemd tot ridders van het Legioen van Eer. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 31". Dingsdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 31°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 43°. De zeventigjarige graaf de Presler is met de beeldschoone en naauwelijks achttienjarige dochter van bemiddelde burgerlieden te Parijs in het huwelijk getreden. De rijkdom en de gravenkroon van den heer de Presler verwierven hem de hand der schoone. Het belagchelijke van het huwelijk heeft de graaf gedeeltelijk doen vergeten door een bon-mot, dat te Parijs veel opgang gemaakt heeft. Zie hier namelijk hoe de graaf zijn huwelijks- aanvraag inkleedde: //Mejufvrouw ik ben stokoud, gij zijt

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2