Binnenlandsch Nieuws. Deze Conrant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden "(Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u.j 'smiddags te 12 u., 'suamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks -Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den kapt. G. Zweeris, magazijnm. der artill. 2de kl., te Gorinchem, op zijn aanvrage, een pensioen verleend van f 900 'sjaars, en bij het wapen der artill. be noemd: bij den staf van het wapen, tot magazijnm. der artill. 2de kl. te Gorinchem, den kapt. van de 1ste kl. A. W. Mos selmans van het 3de reg. vesting-artill.; bij bet reg. veld-art. tot lsten luit. den 2den luit. W. H. baron van Ittersum van het corps; bij het 3de reg. vesting-artill. tot kapt. 3de kl. den lsten luit. J. J. Bergansius, van het 2de regement ves ting-artillerie, thans gedetacheerd bij de inspectie der draag bare wapenen. Woensdag is de Memorie van Beantwoording op het jongst voorloopig Verslag betrekkelijk het wetsontwerp tot re geling van het Middelbaar Onderwijs publiek geworden. Be Memorie is gedagteekend 5 Februarij jl. In de eerste (algemeene beschouwingen) deelt de Regering een opgave mede van de bestaande inrigtingendie tot het Middelbaar Onderwijs kunnen worden gebragt, welke zich voornamelijk bepaalt tot een verwijzing naar hetgeen omtrent deze instellingen in de laatste Eegerings-verslagen is mede gedeeld. In 2 (doel en omvang van het middelbaar onderwijs) ont wikkelt de Begering nader, dat het wetsontwerp met het voor schrift der Grondwet volkomen vereenigbaar is. Ware uit het geen bij de Grondwets-herziening is voorgevallen een argument te putten, het zou alleen zijn ten voordeele van het in het ontwerp aangenomen stelsel. De Kegering heeft zich bij het ontwerpen dezer door niets anders gebonden geacht dan door het grondwettig voorschrift, die wettelijke regeling gebiedt; zij heeft overwogenwat het criterium behoort te zijn van de grenzendat het middelbaar onderwijs aan den eenen kant van het lager, aan den anderen kant van het hooger afschei den dat criterium is aangewezen in de Memorie van Toe lichting van het eerste ontwerp; het is in de laatste Memorie nader toegelicht; het zij voldoende te herhalen, dat het in de rigting en het einddoel van het onderwijs is gelegen. De regering bestrijdt met nadrukdat dit criterium zou moeteu worden gezocht in den leeftijd der onderwezenen en in de wijze, waarop aan dezen de leerstof door den onderwijzer wordt medegedeeldof in de methode bij het onderwijs te volgen. De Regering ontkent ook het hoofdbezwaar dat tegen het stelsel, hetwelk de scholen, waar Grieksche en Romeinsche oudheid hoofdzaak isonder het hooger onderwijs rangschikt bij vele leden schijnt te bestaan, dat alsdan volgens art. 194 der Grondwet van hendie dat onderwijs gevengeen bewij zen van bekwaamheid en zedelijkheid kunnen worden gevor derd. Op welken grond dat artikel die onderscheiding maakt, weet de Regering niet met juistheid aantewijzen; maar in allen gevalle beperkt zij de vrijheid van den wetgever niet om de grenzen tusschen lager, middelbaar en hooger onderwijs zoo aftebakenen als hen de aard der zaak schijnt te eischen. Omdat in Belgie humanitair en industrieel onderwijs bij ééne wet ge regeld zijnis dit een voldoende reden dat het ook bij ons geschiedde? Gevoelt de aanstaande ingenieur of industrieel behoefte aan eenig onderrigt in de klassieke talenhij kan zich de kennis daarvan op de eene of andere wijze trachten eigen te maken, als regel mag evenwel die behoefte niet wor den aangenomen. De Minister zegt later, dat sommige gemeenten zich voor het bezit eener hooger burgerschool met vijfjarige cursus wel opofferingen zullen willen getroosten, is inderdaad te hopen want ware dit niet het geval en bepaalde zich dus het getal der scholen tot de vijf rijksscholen, dan bleef men beneden hetgeen verlangd moet worden. Er zal dus buiten die rijks scholen nog genoeg voor gemeentebesturen en particulieren te doen blijven. Vestiging eener rijksschool in een gemeente, waar een hoogere burgerschool door de gemeente zelve kan zijn of worden tot stand gebragtis de meening geenszins. De heer Groen van Prinsteren is in den laatsten tijd zoo zeer in kracht hersteld, dat men de hoop mag koesteren hem, bij de hervatting der werkzaamheden van de Tweede Kamer op nieuw de pligten van Volksvertegenwoordiger te zien vervullen. In de groote zaal van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam werd Woensdag na middag een bijeenkomst der Algemeene Kiezers-Vergadering

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1