Buiteniandsch Nieuws. alle aanbeveling verdiende. Ten slotte wees een ander spreker er op, hoe wenschelijk hij het achtte om, indien er een Rot terdammer, zoo als de besproken kandidaat, gevonden werd, die alle vereischten voor een degelijk practisch lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal bezat, die dan ook tot kandidaat te stellen. Bij de daarop gehouden stemming werd de heer W. A. Viruly Verbrugge bij meerderheid tot kandidaat verkozen. Dingsdag heeft de Hooge Raadkamer van strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van Mr. K. A. W. Ph. van Baerlerequirant van cassatie tegen een arrest van het Pro vinciaal Gerechtshof in Noord-Brabantwaarbij met te niet doening van een vonnis der arrondissements-rechtbank te 's Hertogenboschwat de opgelegde straf betreft, en met be vestiging van gemeld vonnis, voor zooveel betreft de daarbij omschreven beleediging in woorden aan een magistraatspersoon van het rechtsbewindnamelijk aan den griffier van het kan tongerecht te Ginneken en Bavel ter openbare terechtzitting van dat kantongerecht (zijnde hij ter dier zake door de recht bank veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting en de kosten), met aanneming van verzachtende omstandighedenis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen, in een zame opsluiting te ondergaan en in de kosten in beide in- stantiën gevallen. Met verwerping der voorziening in cassatie tegen het arrest van genoemd Hof, in raadkamer, van den 13den Junij 1862, houdende verwijzing der zaak naar de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch is, wat het be roep aangaatingesteld tegen het veroordeelend arrest van den 22sten December 1862 en zonder te treden in een on derzoek der daartegen aangevoerde middelen van cassatie, op grond, dat bij dat arrest, onder anderen, met aanneming der beweegredenen van het vonnis des eersten rechtersdat vonnis is bevestigd en recht gedaan op de verklaringen der getuigen voor dien eersten rechter gehoord, en dat nit het proces verbaal der terechtzitting aldaar niet blijkt, dat de getuigen hebben afgelegd den eed, voorgeschreven bij art. 183, 2de alineavan het wetboek van strafvordering in even gemeld arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, ten einde aldaar op nieuw te worden berecht en afgedaan. Nog is behandeld de zaak van H. J. Zolf, loodgieter en brandmeester te Amsterdamrequirant van cassatie tegen een arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland, waarbij hij is schuldig verklaard: 1°. aan twee valschheden begaan door een openbaar ambtenaar in de verrigtingen tot zijn post behoorende, door bedriegelijke verandering van het wezen van acten en daarin valsche feiten als waar optenemen 2*. aan het des bewust gebruik maken van die valsche stuk ken - en te dier zake is veroordeeld tot een correctionnele gevangenisstraf van zes maandenin eenzame opsluiting te ondergaan, vier geldboeten ieder van 50 en in de kosten. Die valschheden waren gepleegd bij gelegenheid en naar aan leiding van een plaats gehad hebbenden brand te Amsterdam, door valschelijk op de presentielijst sommige namen te hebben onderteekend van personendie wegens betoonde hulp op de ontvangst der premie zouden aanspraak hebben terwijl hij die gelden verkeerdelijk had verstrekt aan personen, die bij den brand niet tegenwoordig waren geweest, zijnde evenwel door den rechter als verzachtende omstandigheden aangenomen het geringe nadeeldoor de onderwerpelijke zaak berokkend. Op grond van het ongegronde van het aangevoerde middel van cassatie heeft de advokaat-generaal Karseboom geconcludeerd tot verwerping der voorziening in cassatie, met veroordeeling van den requirant in de kosten. De uitspraak is bepaald op 25 dezer. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft, gelijk in vorige jaren, een circulaire aan de district- commissiën gezondenhoudende uitnoodiging om maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds, over 1863, onder opmerking tevens, dat, ingevolge het Koninklijk besluit van den 16den November 1820 N°. 81, de collecte niet in de kerken maar aan de huizen der ingezetenen behoort te geschieden en dat het wenschelijk schijnt dat die in al de gemeentenzonder onderscheid zoo veel mogelijk op édn en denzelfden dag plaats hebbe. Ofschoon genoemd bestuur reden heeft zich in de laatste jaren te ver heugen over meerdere opbrengst der collecte, zoo meent he toch, dat er geene drangredenen genoeg kunnen worden aan gewend om bij het publiek belangstelling in deze echt Vader landslievende instelling optewekken of te verlevendigen. Het acht het niet voldoende, dat het eene jaar de collecte wat meer opbrengt dan het anderemaar oordeeltdat zal het fonds aan zijn doel blijven beantwoorden, er een door gaande vermeerdering dient plaats te hebben. Het meent, dat dit doel niet genoegzaam uit het ware oogpunt wordt beschouwd, dewijl dagelijksche ondervinding leerthoe bij zeer velen de instelling slechts bekend is als het zoogenaamde //Fonds van Waterloo", even alsof het uitsluitend voor strijders bij Waterloo bestemd ware. Buiten die strijders worden vele categoriën van oude en gebrekkige krijgslieden in het algemeen uit het fonds bedeeld. Die verkeerde opvatting moet een verflaauwing in het geven na zich slepen. Het is daarom van het grootste belang, dat èn zij die giften kunnen afzonderen, èn zij die tot het geven aansporen, be kend met en doordrongen zijn van het uitgebreide nut dier instelling. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Binnen- landsche Zaken zijn de gemeentebesturen verzocht om zoo veel mogelijk de te houden collecte te bevorderen, en alzoo de onvermoeide belangelooze pogingen van het hoofdbestuur, ter bereiking van het weldadig doel, te schragen. In een Dingsdag gehouden gecombineerde vergadering van den gemeenteraad en den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Delft, is het besluit vastgesteld waarbij bepaald wordt dat het in der tijd gereserveerde kapitaal van ƒ29,500, inschrijving op het 2\ pCt. grootboek, afkomstig van de voormalige Kamer van Charitaten onder de verschillende gods dienstige gezindheden te dier stede, in verhouding tot hun zielental, zal worden verdeeld, zoodat hiermede de sedert ja ren aanhangige en veel besproken kwestie der fondsen van gemelde Kamer, voor goed aan een einde gebragt is. Zondag nacht omstreeks 12 uur is te Dalfsen de blik sem geslagen in een bouwhoeve, die spoedig in lichte laaije vlam stond en tot den grond afbrandde. Het vee is met een groot deel van den inboedel gered. De Tentoonstelling in de maand Augustus van dit jaar te 's Gravenhage te houden zal aan de metaalwerkers gelegenheid geven om de proeven van hunne kunst ter bezigtiging van het algemeen te stellen. De Leidsche sub-commissie heeft ze daartoe uitgenoodigd en het is te hopen, dat ook op dit gebied de Leidsche industrie zal toonen op welke goede hoogte zij staat. De wijzewaarop die commissie is zamengesteld geeft ten min ste kans, dat een goed voorbeeld zal worden gegeven door de leden zelve en zij ijverige en welwillende navolging zullen vinden bij allen, die ook hier ter stede bekend staan als uit- temunten in hun vak. Naar men verneemt heeft het Indische bestuur den heer van Kinsbergen gedurende drie jaren in dienst gesteld, ten einde van de oudheden op Java te vervaardigen photografische teekeningen. Zijn bezoldiging is over het eerste jaar 800 'smaands, in het tweede 900 en iD het derde 1000, be nevens vrije reiskosten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 45", des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46®. Woensdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 46°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 46°. Vrij algemeen heeft men zich te Berlijn verwonderd bij het vernemen, dat het antwoord des Konings op het adres den president Grabow door een korpsgensdarmes is overgebracht, want deze korpsgensdarmes zijn oud gediende ouderofficiere- aan de dienstdoende generaals, den Minister van Oorlog en het militair Kabinet des Konings tot het verrigten van bo dendiensten toegevoegd, maar van welke het burgerlijk Kabi net des Konings zich anders niet bedient. Voor het crimineele gerechtshof te Antwerpen zal eerst daags terecht staan zekere Hendrik Janssen, schaapherder te

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2