Hotel RIJNLAND, HANDBOEK LANDBOUW IN NEDERLANDSCH OOST INDIE, AdverleiHiën. Beestenmarkt. Ter perse bij den Uitgever A. W. SYTHOFF te Leiden overzigt en behandeling der voornaamste voortbrengselen uit het plantenrijk in de Keerkringslanden, Van Parijs zal den 9den Maart weder een karavaan bij wijze van pelgrimstogt vertrekken over Malta, Alexandrie en Jaffa naar het Heilige land. De prijzen zijn bepaald op 1300 en 1100 francs per persoon. De Maarschalk Canrobert heeft den prefect van Lyon verzocht om het stadhuis te bewonendaar zijn vrouw, afstam melinge der Koningin van Schotland, niet in een soort van kazerne kan wonen, terwijl, wanneer zijn verzoek niet werd ingewilligdhij met geweld de appartementen zou betrekken. De prefect heeft geantwoord, dat de vergunning niet aan hem staat, maar dat hij zijn ontslag den Keizer zou aanbieden. Volgens den Osservatore Romanoheeft de inzameling van den Pieterspenning te Parijs 27 millioen francs opgebragt, maar bestaat evenwel in de Pauselijke schatkist een tekort van 25 millioen francswaarbij nog 20 millioen voor de rente der staatsschuld moet worden gerekenden zal het tekort op het einde dezes jaars waarschijnlijk 80 millioen bedragen, zoodat een nieuwe geldleening alsdan onvermijdelijk zal zijn. Dingsdag 11. werd te Londen een talrijke vergadering gehouden van officieren en gewone leden van de Londensche vrijwilliger-corpsenmet het doel om te beraadslagen over een geschikte plaats tot het houden eener groote wapenschou wing op Paasch-Maandag en over de doelmatigheid eener de monstratie van de zijde der vrijwilligersbij gelegenheid van bet aanstaande huwelijk van den Prins van Wallis met Prinses Alexandra. Tot het doen van een voorstel omtrent eerstgenoemd punt werd een commissie benoemd en omtrent het tweede met eenparige stemmen beslotendat de commanderende officieren van de Londensche vrijwilliger-corpsen vergunning zouden vragen tot het doen eener demonstratie ter eere van Prinses Alexandra, bij gelegenheid van haren doortogt door Londen vóór haar huwelijk, en dat voorts lord Elcho, lord Buey en kolonel Lindsay aan de bevelvoerende officieren nadere voor stellen zouden doen omtrent de uitvoering van het plan. Bij een meeting van de Kamer van Koophandel te Edin burgh is Donderdag met algemeene stemmen beslotenom aan het Parlement een memorie intedienenwaarbij in her innering wordt gebracht de schikking in 1853 door het lig- chaam gemaaktvolgens welke de belasting op de thee zou worden verminderd. Tevens zou daarbij op de nadrukkelijkste wijze den wensch worden te kennen gegeven, omnu de staat der finantiën in dit jaar een vermindering van genoemde be lasting mogelijk maakte, daartoe terstond overtegaanen om tevens, ten einde de consumtie van thee in elk dorp en ge hucht gemakkelijk te makenden verkoop daarvan geheel vrijtelatenof de vergunningen tot dien verkoop tot vermin derden prijs verkrijgbaar te stellen. Vergelijkende proeven, door de hoogleeraaren Boothen Garreth te Philadelphia genomen, hebben doen zien dat 11.7 kan aardolie zooveel licht geeft als 1000 kub. voeten gas en O O men voor dezelfde hoeveelheid licht zou moeten betalen van spermaceti ongeveer f 50, van paraffine 30, van gas f 5 en van aardolie ruim f 2.50. Uit Alexandrie wordt van den 27sten Januarij II. berigt, dat de eerste daden van den nieuwen Souverein door de in- laudsche, evenzeer als door de Europesche bevolking zeer goed worden opgenomen. Said-pacha is overleden zonder in het lot zijner vrouw en zijner ambtenaren te voorzien. Ismaël pacha heeft aan de eerste wettige vrouwdie geen kinderen heefteen paleis te Alexandrie gegeven met een jaarwedde van 150,000 francs. De opperste raad van het openbaar on derwijs is onder voorzitterschap van een Franschmanonder wijzer van den laatsten Onderkoning, hervormd geworden. Te Cairo zal een Hoogeschool worden opgerigt en de mili taire schoolonder Said-pacha opgehevenzal gereorganiseerd worden. De militaire school is weder onder toezigt van een Franschman gesteld. De werken tot besproeijing der kanalen onder Mehemet-Ali gegravendoch door de zorgeloosheid der laatste besturen verzandzullen wederom worden hervat. OFFICIEEL 91IEIJWO. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning aangevraagd 1°. door E. van Duuren wonende alhier, tot de inrigting van een magazijn van brandstoffen, in het perceel op den Nieuwen Rijn, Wijk VII, N°. 89; 2°. door Bernardus Petrus Verhoeven en Pieter Jacobus Dee, kamer behangers alhier, tot het uitkloppen van vloerkleeden en ta- nijtenin het perceel op het Vrouwenklooster, geteekend Wijk VI, N°. 1331. De eigenaars en bewoners der naastbijgelegen en belendende panden zijnten opzigte der informatiëu de commodo et in- commodoopgeroepenom zich in hun belang te vervoegen op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 12deu Februarij des voormiddags te 11 uur. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noo- digt bij deze, de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den I5den Februarij aanstaande, door overlegging der aan- slagbilletten ter Secretarie dezer gemeente, kennis te geven. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 8 Februarij 1863. Willem de Vroede, Wedn. van Maria Knotter, 61 j. en Ma- delaine SomerwilWed. van Karei Heijkoop, 56 j. - Reinder Smit jm. 30 j. en Helena Maria Wijnkool jd. 21 j. - Her- manus Stol jm. 26 j. en Jannetje Gorree jd. 26 j. De Ondergeteekende berigt bij deze, dat zijn Koffijbuis op Dingsdag 10 Februarij des avonds ten 5 ure voor hetpubliek zal GESLOTEN zijn. W. BREMMER. Leiden, 7 Februarij 1863. Bij Acte verleden voor den Kantonregter te Wageningen op den 21sten Januarij 1863, No. 6, is aan PIETER KONING, woon achtig te Ley der dorp, handligting ver leend ter uitoefening van het beroep van Steenbakker, met al wat daarmede in ver band staat. Bij Acte verleden voor den Kantonregter te Wageningen op den 21sten Januarij 1863, No. 7, is aan JAN WOUTER KONING, woonachtig te Leyderdorp, handligting verleend ter uitoefening van het Landbou wer ebedrijfmet de beschikking over zijne 'nkomsten en uitgaven. VOOR DEN (Naar aanleiding van G. RICHARDSON PORTER'S Tropical Agriculturist) DOOR Dit Handboek is bestemd voor hen, die den tropisehen landbouw beoefenen of zich daar mede wenschen bekend te maken; doch ook de Handelstand zal daarin, met betrekking tot de groote stapelproducten, raenigen nuttigen wenk vinden, waarvan de behartiging allezins aanprijzing verdient. Bij de bewerking is de tegenwoordige stand en de toenemende ontwikkeling der Cultures in Oost-Indië in het oog gehouden, o. a. de Musa of bananen, onder welke eene zeer voor name plaats bekleedt de soortwelke den tegenwoordig vrij algemeen bekenden Manilla hennep oplevert, terwijl het nut van deze, in Indië wijd en zijd verspreide planten, bijzonder wordt aangetoond voor verschillende vezelstoffen, die èn voor lijnwaad en touwwerken voor papier fabricage van wezenlijk belang te achten zijnvoorts de Rameh het Nieuw-Zeelandsch vlas, de Jute, de Ar engde Moerva vezel enz. De voornaamste stapelartikelen worden uitvoerig beschreven en afgebeeld. Onder die artikelen moeten vooral gerekend worden: het katoen, de koffij, de thee, de rijst en de tabak, van welke producten de geschiedenis, de statistiek enz. tot op het tijdstip der uitgave worden behandeld. In het Handboek zullen ook te vinden zijn tal van Afbeeldingen der verschillende werktuigen welke ter bereiding van de grondstoffen thans in gebruik zijn.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3