Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. antwoord, want enkele predikanten en verdere beschaafde en verlichte mannen zouden zijn uitgesloten. De census kwam daardoor op f 25. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapt. P. Scheepes van het 1ste reg. infanterie en bij dat reg. benoemd tot kapt. 3de klasse den lsten luit. W. G. Weier van het reg. grenadiers en jagers. Zaturdag avond is aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld het voorloopig verslag van de commmissie van rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de cultuur-onder nemingen in Nederlandsch-Indiedoor den afgetreden Minis ter Uhlenbeck voorgedragen. Nagenoeg eenparig meende men dat er behoefte bestaat aan regeling van geheel het onderwerp der kuituur-ondernemingen buiten overeenkomst met het gou vernement. Het ontwerp zelf ondervond, zooals bekend was grooten tegenstand uit verschillende hoofde. Van een zeer geloofwaardige zijde wordt tegengesproken wat in de laatste dagen werd vermeld: dat de portefeuille van Koloniën zou zijn aangeboden aan de HH. Steinmetz en Duy- maer van Twist; dat de heer Betz als Minister van Koloniën was voorgedragen en Z. M. zou geweigerd hebben het besluit ter benoeming te teekenen en dat de heer van Heukelom van Amsterdam voor de portefeuille zou hebben bedankt, nadat het verslag der Eerste Kamer hem met de gezindheid dier Kamer had bekend gemaakt. Op Donderdag 26 Februarij des namiddags ten 12-£ uur zal door de commissie voor de Staats-spoorwegen worden aanbesteed: het maken van den bovenbouw van twee recht hoekige draaibruggen met vast gedeelte van gesmeed ijzer, over het Groot Noord-Hollandsch kanaal, in den spoorweg van Nieuwe Diep naar Alkmaar. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens art. 18 van het bestek. Gegadigden zijn uitgenoodigd om hetgeen ten opzigte van de inrigting der inschrijvingsbiljetten is voorgeschreven, naauwkeurig natekomen. In een vergadering van den gemeenteraad te Assen werd door twee leden aanmerking gemaakt op een besluit van Bur gemeester en Wethouders betreffende den hoofdelijken omslag en voorgesteld hen voor de gevolgen verantwoordelijk te stel len. De Burgemeester voorz. der vergadering antwoordde o. a.: //Ziedaar een akte van beschuldiging. In Pruissen wordt het ministerie door het Huis van Afgevaardigden - hier Burge meester en Wethouders door twee leden van den Raad in staat van beschuldiging gesteld. Ik tart de voorstellers te be wijzen dat wij handelen tegen de beslissing, in dezen door den Raad genomen. De ledendie het protest indiendenwil len dat wij zullen bukken. Wij zijn bereid de opiniën van den Raad te volgen, maar mijne opinie behoud ik, en ik verliet liever den zeteldan die opteofferen." Daarna werd de motie verworpen. Uit Kapelle wordt medegedeeld: een jongen van 12 jaar, Cornelis van der Bliek genaamdbiedt het opmerkelijk ver schijnsel aan dat zich op bepaalden tijd kleine wormen uit zijn oor ontlasten en lijdt gedurende dien tijd aan schier on uitstaanbare hoofdpijn. Hij meent de wormen door het hoofd te voelen kruipen. Uit verschillende waarnemingen maken de geneeskundigen op, dat het wormennest te diep in het hoofd ligtom een operatie te kunnen bewerkstelligen. Twee bekwame geneeskundigen van Wolfaartsdijk en Kapelle herinneren zich niet immer van zulk een geval gehoord of gelezen te hebben. De worm heeft de meeste overeenkomst met den Trichoce- phalus dispar. Zaturdag morgen viel de dienstbode van den banket bakker de Haar aan den Boerensteiger te Rotterdam met water te scheppen in den Steiger. De knecht dit vernemende, sprong onmiddellijk ter redding in het water, doch had hoogst waarschijnlijk zelve het slachtoffer geworden van zijn edel pogen zoo niet een voorbijganger tot beider hulp er ware bijgesprongenwien het dan ook gelukte beiden te redden. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp verstrekt werd ver keerden de beide drenkelingen niet buiten levensgevaar. Donderdag stond voor de correctionele rechtbank te Zwolle terecht J. T., vischvrouw aldaar, wegens mishandeling van haren mandien zij met een emmer en een steen ge worpen en met een bezemstok geslagen zou hebben. De be klaagde beweerde, dat haar man, een oud militair, alles door bracht en tengevolge van zijn slecht levensgedrag thans iu de Ommerschans was. Het O. M. vond evenwel, dat het niet te pas kwamom een man langs dien weg op den goeden weg te helpenen requireerde daarom de schuldigverklaring van de beklaagde en tot veroordeeling van haar tot een ge vangenisstraf van vier maanden en tot betaling van twee geldboeten. Te Deventer werd voor een tiental jaren een kindbui ten huwelijk geboren door eenige buren in de Roomsche kerk ter doop gebracht. De moeder, hersteld zijnde, liet het echter op nieuw doopen in de Hervormde kerk. Nu onlangs werd bet armbestuur aldaar aangezocht zich met de verpleging van dat kind te belasten, dat, eerst door haar in ontucht voort levende moeder aan zichzelve overgelatenlater met haar toestemming naar een klooster gebracht was. Het kind was uit dat klooster gevlugten was in één dag (bet klooster was 13 uur ver) weer naar Deventer teruggeloopen. Naar men verneemt, zullen de feesten van het carneval te Keulen in het begin der derde Februarijweek dit jaar bij zonder luisterrijk zijnen zou het voornemen bestaanom aan de vele Duitschers welke in Nederland woneneen goed- koope gelegenheid aantebieden zich ter bijwoning dier fees ten per spoor daarheen te begevendoor de vracht der drie klassen van reizigers gedurende die dagen voor heen eu terug te verminderen tot den prijs in gewone tijden voor enkel daarheen verschuldigd. De volgende advertentie vindt men in het Volksblad van de Kaap van 20 November 1862: fWeggeloopen. Twee jeug dige emigranten van den ondergeteekende Louis Naretteeen Hollander, bruin van kleur, gezet van postuur, heeft zwart haai en zwarte kleederen aan, Karei, een Duitscher, lang van pos tuur, beide 19 jaar oud. Een ieder wordt vriendelijk verzocht om hen in de gevangenis te plaatsen en alle kosten zullen worden betaald." Hottentots Holland, 17 Nov. 1862. D. J. Morkel. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Voorburg Ds. W. G. F. van Voorthuizen te Bedijkte Schermer. Heden middag te 12 uur heeft de hoogleeraar P. L. Rijke het rectoraat aan zijn opvolger prof. C. G. Cobet over gedragen met het houden eener oratie in het groot auditorium der Leidsche Akademie, ten onderwerp hebbende: de redenen van vooruitgang der natuurkundige wetenschappen in den laatsten tijdwaarna hij de lotgevallen der hoogeschool gedurende het ver- loopen akademiejaar met breede trekken herinnerende, den dood van prof. Hullemau eu het emeritaat van prof. Pruys van der Hoeven met warmte herdacht en de benoeming hunner opvolgers de hoogleeraren Pluygers en Schrant van harte toej uichte De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47°. Zondag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 46", te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 43°, te 5 uur 42°, te 8 uur 39°, te 10 uur 39°. Maandag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 40°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 39°. De tijdingen uit Napels zijn nog niet gunstig. De com missie door de Kamer afgezondenom een onderzoek naar de rooverijen intestellen heeft haar rondreize begonnen; zij wordt, zegt men, vergezeld door 3000 man infanterie en een regement kavallerie als eerewacht. Te Brussel is een magazijn van manufacturen geopend, waar men gebruikte postzegels tegen de koers van den dag in betaling neemt. Men wildat de winkelier een agent is van een Engelsch liefhebberdie er niet alleen een postzegel album op na houdt, maar langzamerhand een ameublement uit postzegels laat vervaardigen. Elk meubel vertegenwoordigt een natie en hij stelt zich voor, dat met der tijd zijn salon een staalkaart zal wezen van het Europesche postwezen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2