N°. 911. Dingsdag 10 Februarij. "A lA Verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad Een teeder punt voorwaarin het openbaar een aanstaande verkiezing te bespreken. Geen gemakkelijke taak is het, omdat men zoo ligt een voet zet op het gebied van persoonlijkheden. «De waarheid wil niet gezegd zijn. Zij kwetst. Uit hoffelijkheid welwillendheid, toegeeflijkheid, uit onverschilligheid, uil vrees, de bijoogmerken van onedelen aard nog niet gerekend is nu deze dan gene, is soms, wanneer verschillende oorzaken te zamen loopeD een meerderheid van oordeeldat dit of' dat nietof niet alzooof nog nietof niet op deze plaats had behooren gezegd te wordeo. Wie zal niet toegeven dat alle zaken niet ter aller ure passenwie ontkennen dat onder alle omstandigheden de vormen moeten worden geëerbiedigd Niettemin is het toch ook waar«zijdie de taak hebben aanvaard om voor de algemeene belangen of een deel daarvan openlijk optetredeneD die het voorrecht hebben door middel der pers hunne beschouwingen omtrent die belangen te open baren zij voeren een eerlijken strijdzoolang zij met en voor de waarheid strijden, zij zouden zich aan pligtverzuimaan tekortkoming jegens het vertrouwen der openbare meening schuldig makenindien zij met andere wapenen of voor een ander doel in het strijdperk traden. Die het licht zoektdie waarlijk het recht en de vrijheid lief heeftvoor hem is geen ander voetspoor aangewezen. Dat voetspoor getrouwis hij gewaarborgdzelfs tegen de verdenking van stelselmatig ver zet, want hij zal laken wat hem voorkomt in tegenspraak te zijn met de algemeene belangen vau het tegenwoordige en van de naaste toekomsthij zal tegelijker tijd zich haasten lof toetebrengen aan al hetgeen hem daartoe aanleiding mag geven. Hij bekommert zich om bijzondere belangen niet, dan in zoover daarmede de algemeene onmiddelijk verbonden zijn, en loopt dan geen gevaar van in persoonlijke aanvallen de kracht zijner woorden te verlammennoch van het immer zoo gereede vermoeden tegen zich optewekken als zoude een of andere persoonlijke bedoeling de oplossing zijner handelingen wezen." Met de woorden van een ander drukken we onze eigene rneening uit en zij zullen ons tot rigtsnoer strekken bij het besprekeu van een zaakwaarbij alle ingezetenen belang heb ben en van een taak die slechts aan een deel der ingezete nenwier bevoegdheid bepaald wordt door hetgeen zij in 'sRijks directe belastingen betalen, is opgedragen. Die grens door de wet gesteld verdient wel het eerst onze aandacht. Als we zoo bij herhaling ziendat slechts een onbeduidend deel van die het kiesrecht bezitten tot de stembus komt, dan is de vraag niet zonder grond en aanleiding: of de kiesbevoegd heid niet te ver uitgestrekt ismet andere woorden of de census niet te laag gesteld is? 't Is na verloop van 13 of 14 jaren niet ongepast te herinneren hen, die het weten of mede- tedeelen hendie het niet weten dat de census door den wetgever is bepaald na een voorafgaand onderzoek, hoever men moest afdalen om geen stand of geen personen uitte- sluiten die op het kiesrecht aauspraak konden maken. Onder het met de invoering der gemeentewet vervallen Stedelijk regeringsreglement van 1824 hadden de ingezetenen ook een stemrecht. Zij, die in 'sRijks directe belastingen f 27 of meer betaaldenverkregenzoo zij andere vereischten van burgerschapsrechten tevens bezaten een stembevoegdheid tot het benoemen van leden van het kiescollegie voor leden van den Raad. Wilde men dat kiesrecht of die stembevoegd heid niet beperken - dat gewis strijden zou met het doel der herziening onzer staatsinstellingen in 1848, - dan kon men den census voor kiesgerechtigden tot verkiezing van leden voor den gemeenteraad niet hooger stellen dan f 27. Een vraag bleef dus nog overig: of men met die census ook per sonen of standen uitsluit, die billijke aanspraak konden ma ken om in het stelsel der nieuwe rechtstreeksche verkiezingen te worden opgenomen Die vraag kreeg een toestemmend LEIDSCH ■My •>>r 7/3 sT-: Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leideu f 1.96en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Pryi der Advertentiën: 1-6 regels 0.7a Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.96 Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. f Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 na.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naai Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoeufabriek eu op de Nienwstraat: 's morgeus te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 vau elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vao 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ni. &v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en (WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie pan Fabricage des Zatnrdags van II1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau L0 1 uur. - Thesauriedagelijks vau 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 I uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks vau 8 1 uur en van 36 uur; - der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdaa; eu Douderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en hel Kadaster, van 94 nar. I.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1