N°. 909. Zaturdag 7 February. A". 11863. £V Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie te Oosterhout den heer C. der Kuile, thans te Horst. De baron Schimmelpenninck van der Oije, Nederlandsch gezant bij het Pruissische hof, heeft bij het overhandigen van zijn brieven van rappel van den Koning van Pruissen ontvangen de insigniën als Grootkruis der orde van den Rooden Adelaar. In een kring der leden van het Bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen werd het allereerst het denkbeeld uitgesproken omvan uit den boezem der mannen van de Nijverheideen poging te beproeven omter gelegenheid der aanstaande vijftigjarige herdenking van de heugelijke omkeering van zaken in 1813, een nationaal mo nument te stichtenen tevens daaraan te verbinden een hulde aan de nagedachtenis van Willem I, den grondlegger onzer verlevendigde volkswelvaart. Hoeveel ingenomenheid echter dit denkbeeld bij hen allen ontmoette, het lag, naar hunne meening, buiten den werk kring van de Vereeniging om zich aan het hoofd te stellen van een zoo bij uitnemendheid nationale onderneming; maar niets scheen bun te beletten om als burgers van den Staat, en als dezulkendie zelve verschillende takken van Nijverheid Koophandel en Scheepvaart uitoefenenzich tot, een commissie te vormen en middelen te beramen, die, zonder dc eerste leidende gedachte barer wording te verloochenen, haar vrij moedigheid zouden kunnen schenken om tot dat einde open lijk optetreden. Geen politieke kleur, geen heimelijke nevenbedoelingen mogten de uitvoering belemmeren; geen dwang, geen onmid dellijke invloed van overheid of machthebbende de waarde der mogelijke uitkomst verkleinen. Het zou niet anders mogen zijn dan de openstelling voor de geheele natie van een naar zij durfden onderstellen, bij talloos velen gewenschte gelegen heid om de plegtige viering van het naderend halve eeuwge tijde onzer herboren nationaliteit, te doen gepaard gaan met een zuiver nationale hulde aan die voor altijd gedenkwaardige gebeurtenis en aan den telg uit het dierbaar Oranjehuiswiens koninklijke naam en deugden aan dat tijdperk onafscheidelijk zijn verbonden. Geen beteren weg om tot dat doei te geraken hadden de ontwerpers van dit gelukkig denkbeeld kunnen inslaan, dan door te beproeven den bij iederen Nederlander zoo hoog ver eerden naam van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan de hunne te verbinden. Daardoor gaat de eigenaardige tint van mannen' uit den stand van handel en nijverheid geens zins verlorenmaar zouden inderdaad alle standen der Maat schappij in het kleine ligchaam hunnen vertegenwoordiger kunnen aanwijzen. Zij hebben zich in alle nederigheid tot den beminden Prins gewend; zoowel aan Z. K. H. als, door Zr. Hs. tusschen- komst, aan Z. M, onzen geëerbiedigd en Koning het geheele plan en de zamenstelling hunner voorloopige commissie onder worpen, met vrijlating om, dewijl het hier alleen de zaak, en geenszins de personen der voorstellers gold, in een of ander zoodanige wijzigingen te maken als in hoogere wijsheid zou worden goedgedacht. En nadat tot hunne rechtmatige vreugde de zaak zoowel als haar ontwerpers bij genoemde vorstelijke personen bijval had mogen vinden, heeft het Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden met de meeste wel willendheid behaagd, het aan Z. K. H., als een der eerste bur gers van den Staat, eerbiedig opgedragen voorzitterschap op heden in alle vormen tc aanvaarden. Ziedaar de wordingziedaar de beginselen en bedoelingen der Hoofdcommissie tot de oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor November 1813 enz. Een deputatie uit de hoofdcommissie tot de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., heeft heden Vrijdag voormiddag te 11 uur de hooge eer ge noten van tot Z. M. te worden toegelatenten einde aan HD. op meer officiëele wijze het berigt overtebrengen van de ves tiging der hoofdcommissie en tot bereiking van haar doel de ondersteuning van Z. M. interoepen. Zij is aldaar met de meeste welwillendheid aangeboord en beeft de aangename ver zekering mogen ontvangen dat deze echt nationale onderne ming in alle opzigten rekeuen mag op de warmste sympathie van Z. M. De commissie heeft zich vervolgens tot Z. K. H. Prins Frederik, voorzitter der hoofd-commissie begeven, ten einde van de kwijting van haren last en de vereerende ont vangst bij Z. M. verslag te doen. LEIDSCH MfiBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; fi n. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 in. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rgk*-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'saV. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 nur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur, - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 's morgeus 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnien, dagelijks van 8 1 uur en vau 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1