Buitenlandsch Nieuws. denheid en een aanzienlijk geschenk ontvangen. Het gezel schap zal spoedig vertrekken, om zich in de voornaamste plaatsen van ons vaderland te doen hooren. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben den 27sten Januarij 1863 de inwoners dezer provincie, die elders dan in Zuid-Holland in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen uitgenoodigdom daarvan vóór den lsten April aanstaande aan die vergadering te doen blijken door overleg ging van het aanslagbillet of van een uittreksel uit de kohie ren der directe belastingenten einde daarop worde gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagen voor de be noeming van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zullende de bedoelde stukken behooren te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland met opgave van 1°. den naam, de voornamen en de woon plaats van den aangeslagene; 2°. de gemeente en de dagtee- keniDg zijner geboorte en 3°. de dagteekening zijner natura lisatie, zoo die heeft plaats gevonden. De kweekelingen op 's Rijks-kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht zijn, overeenkomstig hunne studie, ingedeeld als volgt: 86 die worden opgeleid voor officieren van gezondheiden wel 34 bestemd voor de dienst hier te lande, waarvan 3 in het vierde studiejaar, 11 in het derde, 12 in het tweede, en 8 in het eerste studiejaar. Voor de dienst in O.-I. 39, waarvan 13 in het vierde studiejaar, 7 in het derde6 in bet tweede, en dertien in het eerste stu diejaar. Voor de dienst in W.-I. 1 in het eerste studiejaar j voor de zeemagt 12, waarvan 2 in het vierde studiejaar, 3 in het derde, 1 in het tweede, en 6 in het eerste studiejaar. Voorts nog 10 kweekelingen die opgeleid worden voor mili taire apothekers in O.-I., en wel 2 in het vierde studiejaar, 1 in het derde, 5 in het tweede, en 2 in het eerste stu diejaar. Voor eenigen tijd werd door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan den hoogleeraar Veth opgedragenom in verschillende landen van Europa een onderzoek intestellen naar den toestand van het volksonderwijs. Door velerlei om standigheden was de hoogleeraar niet in de gelegenheid geheel aan die opdracht te voldoen en kon hij slechts enkele inrig- tingen bezoeken. Hij heeft echter den uitslag van dat onder zoek openbaar gemaakt en daarbij tevens een oordeel uitge sproken over het volksonderwijs hier te lande, dat in vele opzigten niet gunstig is, terwijl hij ook voorstellen doet, om dit te verbeteren. De Algemeene onderwijzersvereniging] te Rotterdam heeft zich geroepen geacht dit oordeel van den heer Veth aan de waarheid te toetsenen ook de doelmatig heid zijner voorstellen te onderzoeken. De uitslag daarvan wordt medegedeeld in een belangrijk rapport, dat bij de Gebrs. van Cleef te 's Graveuhage onder den titel: De paedagogische Reis van Prof. P. J. Veth beschouwd door de Algemeene Onderwijzers-Vereeniging gevestigd te Rotterdamhet licht heeft gezien. Het gevoelen dezer vereeniging wijkt in vele punten van dat van den hoogleeraar af en wij achten het om die reden nuttig, dat zij tot de openbaarmaking daarvan heeft besloten. De belangstellenden kunnen nu na beide te hebben gehoord een meer onbevangen oordeel vellen. De Japanners, die hier te lande verwacht worden, heb ben de reis aanvaard aan boord van het Rotterdamsche koop vaardijschip Ternate, kapitein Cars. Het contingent suppletietroepen, dat gedurende 1863 tot aanvulling der landmagt in Neerl. Indie zal worden uit gezonden zal hoogstens 600 militairen bedragen waaronder 160 cavalleristen en 175 artilleristen. In de gemeente Teteringen bij Breda is Zondag de eerste huwelijksafkondiging gedaan van een rijke boerin, oud 78 jaren, zijnde een jonge dochter, met haar knecht, een jongman van 29 jaren. In de vorige week is te Utrecht een kinddat in een kinderstoel door de moeder alleen was gelaten, door het los gaan van de pen uit de stoel gevallen in een emmer water, die daar voor stonden verdronken. Dezer dagen is tij een geacht ingezeten te Utrecht, een brandbrief bezorgdmet last om op een aangewezen plaats f 500 nederteleggenaan de bevoegde autoriteit is kennisge geven en wordt een onderzoek ingesteld. Te 's Graveuhage is in betaling gegeven een valsck bankbillet van f 25. Het is in handen van den hoofdcom missaris van politie gesteldten einde de zaak nader te on derzoeken. Volgens berigt van den heer Narre, reeder te Duin kerken en eigenaar van den Franschen logger Le Petit Henry is dat visschersvaartuig den 30sten Januarij te Duinkerken met zijn equipage behouden aangekomen. De reeder laat zich in zjjn brief in de meest vleijende bewoordingen uit over de menschlievende hulp en bijstandwelke de Fransche schepelin gen te Scheveningen ondervonden hebbenzoo van den heer L. de Jager, reeder aldaar, als van den commissaris van po litie, den heer F. J. Behr. In de voormiddag godsdienstoefening van Zondagge houden in de Domkerk te Utrecht, door prof. J. I. Doedes, waarbij prof. van Oosterzee tegenwoordig waswerd den laatste na afloop van de prediking een hartelijk welkom toegeroepen. Met warmte en vuur sprak de heer Doedes den nieuwen hoog leeraar aan en wenschte hem moed en kracht toe om zijn dienstwerk, zoo goed in Rotterdam begonnen, zegenend te doen voortgaan, tot heil van zichzelf, de studerende jonge lingschap en van allen, voor wie hij geroepen was op de een of andere wijze nuttig of heilrijk werkzaam te zijn. Zondag 8 dezer zal prof. van Oosterzee voor het eerst als akademie- prediker optreden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44". Dingsdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 44', te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 46°. De kandidatuur van den hertog van Saksen-Coburg schijnt bij de bevolking van Athene veel ingang te zullen vinden. Naar men uit een goede bron verneemt, hebben de onderhandelingen met den hertog van Saksen-Coburg-Gotha over de kandidatuur voor den Griekschen troon tot niets geleid. 2000 opstandelingen hebben zich van de stad Olkuz meester gemaakt; ook van Tomaszow, na herhaalde malen daaruit verdreven te zijn. Bij Olygence heeft een bloedig ge vecht plaats gehad, dat ten nadeele der Russen is uitgevallen. Pruissische troepen zijn tot bescherming van de grenzen te Mislowitz aangekomen. Het Journal de St. Pétersbourg bevat berigten uit War schau van 31 Januarij des avondsmeldende dat de generaal Sturler met troepen en werklieden in de rigting van Bialysterk gezonden is, zich daar heeft vereenigd met den generaal Bon- temps, die van Warschau was gezonden dientengevolge was de spoorweg hersteld. Yele opstandelingendie gevangen zijn genomen, beweren, dat zij tot de deelneming aan den opstand zijn gedwongen. Alleendie voor de militairen-commissie zijn terecht gesteld, noemen verscheidene geestelijken als de rad- draaijers. Dezer dagen had een Engelschman te Mainz een kost baren dashond laten koopen. Het beest werd in een korf ge pakt en met den spoortrein verzonden; doch te Keulen aap- gekomen, gelukte het den viervoeter, terwijl men hem eten gaf, te ontkomen. Niemand kon het vlugge dier inhalen. De spoorweg-beambten wisten echter dadelijk raad. Zij pakten den eersten besten dashonddie zij op straat zagen en plaatsten hem in de mand om dien te verzenden. Ongelukkig voor hen had de eigenaar van den Keulschen hond den diefstal bemerkt en vorderde zijn lieveling op. De beambten moesten toegeven en zoeken nu nog naar den hond van Mainz die naar En geland moet verzonden worden. Men schrijft uit Brussel: De buitengewoon zachte tem peratuur welke wij dezen winter genietenheeft de plantengroei zeer verhaast. De Economie van Doornik meldt, dat in de omstreken van die stad kastanje-boomen worden gezien die reeds in het blad staan; de viooltjes bloeijen en vele rozen- boomen dragen reeds rozen. Te Seully een dorp bij de Fransche grenzen ligt een veld koolzaad hetwelk reeds begint te bloeijen. Op verlangen van Keizer Napoleon zullen op het eerst-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2