N°. 905. Dingsdag 3 Februarij. Binnenlandsch Nieuws. K W - LEID Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 ra. en 9 u. 19 m.; naai Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snainiddags te 3 u. 45 m. 'savond3 te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsen: Met de bransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 1 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uiir. Z. M. heeft den lsten luitenant J. G. Mulder van het reg. grenadiers en jagers op verzoek in zijn rang overgeplaatst bij het 8ste reg. infanterie. Men verneemt, dat H. M. de Koningin-Weduwe, bij gelegenheid van HD. jongste verjaringfeesteen even prach tig als kostbaar mosaïk van Z. M. den Keizer aller Kussen ten geschenke heeft ontvangen. Zaturdag 11. heeft een vereenigde commissie uit de Ka mers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en te Rot terdam de eer gehad Z. M. den Koning een dankadres aan- tebieden wegens de krachtige medewerking van wege Z. M. ondervonden bij het tot stand brengen der wet tot verbetering der toergangen uit zee naar de twee groote koopsteden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag 3 Februarij geen plaats hebben. Bijzondere berigten uit 's Hage behelzendat er wel degelijk grond heeft bestaan voor het geruchtdat de heer Betz de portefeuille van Financiën zou verwisselen voor die van Koloniën. Het daartoe strekkend voorstel van den heer Thorbecke zou echter de vereischte booge goedkeuring niet hebben verworven, omdat Z. M. bij voorkeur de verdediging der bekende financieele hervormingsplannen wilde doen plaats hebben door den ontwerper en in ieder geval een Minister van Koloniën verlangde, die persoonlijk met Indië en Indische toestanden had kennis gemaakt. De Amsterdamsche afdeeling van de Vereeniging Ne- derlandsch Mettray hield Donderdag avond in het locaal Odéon een openbare vergadering, die door den voorzitter W. H. Su- ringar met een kernachtige toespraak werd geopendwaarop Dr. E. Laurillard een boeijende rede hield, ten betooge, dat de Vereeniging een onmiskenbare nuttige strekking haddie ten onrechte werd miskend door hen, die beweren, dat zij eeniglijk de verbetering van kwade jongens ten doel heeft. De Vereeniging poogt hen, wier opvoeding in der jeugd is ver waarloosd of door laakbare zwakheid en toegevendheid zijn verwend in het rechte spoor te brengen door een wijze lei ding in een gezonde atmosfeer, 't geen haar in den regel gelukt gelijk in 1862 25 kweekelingen waren ontslagen die allen goed waren geplaatst en met uitzondering van 2 zich loffelijk gedroegen. Uit Meppel wordt medegedeeld, dat in een vergadering van deelhebbers in de onderlinge Brandwaarborg-maatschappij van de HH. de Jong en Comp. te Amsterdam de vroeger benoemde commissie verslag heeft uitgebracht van haar on derzoek, dat niet naar genoegen was, daar de directie in de met de commmissie gehouden correspondentie op niet zeer beleefde wijze had te kennen gegeven niet verpligt te zijn eenige inlichtingen in de onderwerpelijke zaak te geven. De commissie achtte het niet raadzaam verdere pogingen aante- wenden omdat zij waarschijnlijk tot niets zouden leiden. Vrij algemeen was het gevoelendat men het verschuldigde nu moest voldoenmaar met het voornemen om niet langer lid dier maatschappij te blijven. Den 8sten dezer zullen zich aan boord van het schip Hebé, gezagvoerder A. H. Kiel, liggende te Rotterdam, be stemd naar Oost-Indie, begeven een fourrier en drie korpo raals, die zich thans te Harderwijk bevinden. Zij zullen den heer R. H. Th. Friederich, die gedurende de drie laatste maanden te 's Hage vertoefde en die na verlof weder naar Java terugkeert, begeleiden bij de wetenschappelijke onder zoekingen, die deze geleerde al vroeger op Bali, thans op Java, en wel bepaald f met het oog op de oud-Indische in- scriptiën aldaar, ^zal in het werk stellen. Genoemde militairen zijn reeds eenigzins te Leiden geoefend in het afteekenen van inscriptiën om ook in dat opzigt den heer Friederichaan wien van Gouvernementswege geen bepaalde teekenaar toegevoegd wordt, bij zijn nasporingen behulpzaam te zijn. Het gebeurt niet zelden, dat buitenlandsche kunstarbeid ten koste van binnenlandschen geprezen wordt, wat kleuren druk betreft heeft de heer S. Lankhout, lithograaf en graveur te 'sHage, door een vijftal platen, voorstellende de vier hoofdfiguren van den geconstumeerden optogt der Delftsche studentenin het vorige jaar en de feesttroféen in den Stads- doelen bij die gelegenheid getoond tot welken hoogen trap hij den druk met kleuren gebracht heeft. Wij meenen niet alleen te mogen wijzen op de zuiverheid van tint en kleur, maar op de moeijelijkheid om zelfs de gelaatskleur door fijne nuance ring door den druk weertegevenzoo wij vermeenen is de heer

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1