Buitenlandsch Nieuws. Van het Hof, van den voorzitter, van den proc.-gen. en Van zijn ambtgenoot. Ook beval hij zich in de vriendschap aan van de leden der balie en herinnerde dat beider doel isrecht en waarheid te doen zegevieren. Hierna heeft de heer Mr. Delprat uit naam van de balie den nieuw benoemde geluk ge- wenscht met de aanvaarding zijner betrekking, hem dank be tuigd voor de welwillende woorden tot de balie gesproken en in herinnering gebracht de verdiensten van Mr. van Maanen die in verschillende betrekkingen zijn eerbied voor de rech terlijke magt heeft doen blijken. Hij herinnerde tevensdat de grootvader en de vader van den benoemde ook in de rijen der balie hadden gestaandat wederkeerige hoogachting en toege negenheid steeds hadden gebeerscht. Die blik in het verledene strekte hem tot waarborg dat gelijke gevoelens met den adv.- gen. zouden voortduren. Daarna werd deze openbare algemeene vergadering door den voorzitter gesloten. Uit 's Gravenhage wordt gemelddat het rechtsgeding tegen den Italiaanschen matroos Giovanni Roncagliolobe schuldigd van moedwilligen doodslag, te Schiedam gepleegd aanleiding geeft niet alleen tot een belangrijke gerechte lijk- geneeskundige questie, maar ook tot de vraag of het niet raadzaam, ja noodzakelijk is, maatregelen te nemen tegen het misbruik van sterken drank, dat weder de oorzaak van het misdrijf was? Vooral vreemde matrozen zijn het gebruik van sterken drank ongewoonen worden des te eer bedwelmd en tot alle misdaad bekwaam. Volgens berigt van den Texelschen postschipper was vóór 8 dagen een schuit van daar vertrokken naar Harlingen en daar ook aangekomen en vertrokken. Sedert dat laatste vertrek echter had men niets van het schip vernomen zoodat men niet ten onrechte vreest, dat het een prooi is geworden der woedende golven. De schuit was bemand met drie perso nen, van welke twee gehuwd zijn en elf kinderen hebben die, mogt de vrees gegrond zijn, in de diepste armoede zouden zijn gedompeld. Volgens later berigt is de botter, voor acht dagen van Texel tiaar Harlingen vertrokken, ua van Harlingen weer vertrokken te zijndoor den storm overvallen en gelukkig weer in de genoemde haven teruggekeerd, Woensdag avond is Beatrix Hoogendijk huisvrouw van Marinus Eykelenboom, te Capelle op den IJssel, voorspoedig bevallen van drie kinderenzijnde twee zonen en een doch ter, waarvan de laatstgeboren zoon kort na de geboorte is overledende kraamvrouw en de twee overgebleven kinderen zijn welvarend. Te Sneek hebben de voornaamste eigenaars van vaste goederen een onderlinge brandwaarborgmaatschappij opgerigt. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk zal voortaan vergaderen in de Willemskerk te's Graven hage in plaats van in het lokaal van het departement voor de Hervormde Eeredienst. Vrijdag namiddag te 1 uur heeft Dr. J. J. van Ooster zee het hoogleeraarambt in de godgeleerdheid aan deUtrecht- sche hoogeschool aanvaard met het houden eener latijnsche redevoering in het groot auditoriumten onderwerp hebbende het Scepticisme, door de hedendaagsche godgeleerden bedacht zaam te ontwijken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Breda Ds. M. Hoog te Beesten toezegging van beroep gedaan aan den kandidaat C. F. Gronemeijer door den kerkeraad der Herv. gemeente te Sleeuwijk. Men verzekert ons, dat door het lot is beslist, welke der beide eerstgenoemde kandidaten het eerst op de aanbeve lingslijst tot vervulling der openstaande rechtersplaats in de arr.-rechtbank alhier zou worden geplaatst, zoodat de heeren Delbaere en Driessen ten opzigte der aanbeveling op gelijke lijn staan omdat het lot den voorrang bepaalde. Dingsdag, Woensdag en Donderdag heeft de Hoog-Eerw. Bisschop van Haarlem het Vormsel toegediend in de drie parochiale kerken van de R. O. gemeente binnen deze stad. Alles geschiedde zonder uiterlijk vertoon of praal, ook het kerkgebouwwaar de plegtigheid plaats hadwas niet ver sierd. ZHEerw. heeft tevens het R. C. Wees- en Oudelieden- huis bezocht en zijn hooge goedkeuring over den toestand van dat gesticht te kennen gegevende zindelijkheid en orde die er heerschte ten zeerste roemende. Ook de onderscheidene scholen en instellingen van de liefdadige vereenigingen voor de R. C. zijn door den Bis schop bezocht en heeft hij zijn blijdschap te kennen gegeven over den verdraagzamen geest die er binnen Leiden heerscht zoowel bij de ingezetenen der verschillende godsdienstige ge zindheden als bij de Regering, en zijn genoegen betuigd over de talrijke liefdewerken, die binnen Leiden worden verrigt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47".Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 46°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 48°. In het consistorie, dat den 2den Februarij te Rome zal worden gehoudenzullen vijf kardinalen worden benoemd als: twee Italianen, een Franschmaneen Spanjaard en een Oostenrijker. De bekende abt Passagliais den ISden dezer te Mon- techio, een landstadje in de Emilia, tot lid der Italiaansche Kamer van volksafgevaardigden gekozen. Dat hij onder een meestal uit landlieden bestaande bevolking, en in weerwil van de openlijke en heimelijke tegenwerking van de geestelijkheid de meerderheid van stemmen heeft verkregen wordt als een veelbeteekenend en in de gevolgen gewigtig feit beschouwd door diegenendie een scheuring in Italiëuitloopende op de vestiging eener nationale kerk, wenschen. Zij erkennen ech ter dat de verkiezing van Passaglia welligt voor een niet ge ring deel aan den invloed van het Italiaansche gouvernement is toeteschrijven. Voor eenigen tijd overleed te Mentone bij Nizza, een jonge dame, Mejufvrouw Emilie Figdor, die nog bij haar tes tament een bewijs heeft gegeven van haar weldadigheid en verdraagzaamheid in het godsdienstige. Na den dood barer moeder, aan wie zij het vruchtgebruik van haar vermogen heeft vermaakt, ontvangen de Israëlitische armen 15,000 fl., de R. C. armen insgelijks 15,000 fl. en die van de Protestantsche ge meente 10,000 fl, Ook de armen van Mentone heeft zij op ruime wijze bedacht. De overledene was een belijdster van de Israëlitische godsdienst. Onder de voorwaarde, welke de hertog van Coburg- Gotha voor de aanvaarding der Grieksche kroon gesteld had, behoortnaar men wil wetenonder anderen ook een door Engeland te guaranderen leeningom daardoor in den wanho- pigen toestand der Grieksche finantiën te voorzien. Naar men verneemtheeft de Koning der Belgen Dings dag een nieuwe operatie ondergaan. Dezer dagen keerde in Belgie een welgezeten pachter huiswaarts. De man had ergens 2 vijffrancs-stukken ontvangen welke hij in een beurs in den zak droeg. AI wandelende dacht hij aan zijn spaarpot, die nu weer met dit bedrag zou ver meerderd worden. Eensklaps hoorde hij een vreemd gerucht en ontwaarde een haas, die in den strik gevangen was. //Zoo maat!" sprak de pachter in zich zei ven//als ik u medenatn; zoudt gij mij een aardig stuivertje opbrengen." Hij wilde nu den haas vattenmaar deze verweerde zich als een bezetene. Toen deed de boer hem met kracht en geweld de koord zijner beurs om den halshield deze stevig vast en maakte den strik losdoch naauwelijks voelde de haas zich van die klem be vrijdof hij deed een uiterste poging, rukte zich los en snelde voort, de beurs en de 2 vijffrancstukken medenemende. De verbaasde landman liep den haas wel eenigen tijd achterna, doch ziende dat al zijn moeite vruchteloos waskeerde hij mistroostig huiswaarts. Thans gaat hij alle avonden naar de plaats waar de haas met zijn beurs is gaan loopendoorzoekt alles naauwkeurig om den dief op het spoor te komenmaar tot hiertoe zijn al zijn pogingen vruchteloos geweest en zullen het ook wel blijven. Keizer Napoleon heeft met de Keizerin de voorstelling van Don Giovannie bijgewoond, die Woensdag avond te Parijs ten voordeele van mademoiselle Patti werd gegeven. De Kei zerin heeft de benificiante in de Keizerlijke loge ontvangen. Naar men verneemt, zullen voortaan alle paarden voor

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2