Buitenlandsch Nieuws. Schouwburg te 's Hage eeu eerste opvoering plaats van de opéra van Balfe: La Bohémienne. De zaal was ruim bezet. Hoe moeije- lijk het ook zijn moge bij een eerste opvoering over een zoo danig werk te oordeelenmag men het er echter voor hou dendat die opéra wel heeft voldaau. De muziekhoewel ligt is van melodieusen aard en zij laat een zeer aangenamen in druk achter. De handeling is opmerkelijk. Het in jeugdigen leeftijd door een bende Heidens ontvoerdeop meer gevor derden leeftijd van misdaad beschuldigde, en door haarvader op het oogenblik dat hij het vonnis zal uitspreken herkende kind, voorgesteld door Mile. Olivier, wekt de belangstelling. Mile. Olivier reeds bij haar optreden met toejuichingen be groet, vervulde deze rol naar eisch. Mile. Parva was, als de ijverzuchtige Koningin Mabbzeer goed op hare plaats. De heer Zimmerman als Graaf Arnheim had in de coupletten voornamelijk in de 2dc en 4de akten, schoone oogenblikken. De heeren Antonio en Challaerd hebben mede veel genoegen gegeven in hunne belangrijke rollen van trusse-diable en Stenio, den geslepen Heiden en den edelen minnaar van Sa rah, de dochter van Graaf Arnheim. De beide nieuwedecora- tiën, vooral van die der 4de akte van den verdienstelijken decoratie-schilder, den heer B. I. van Hove, lokten daverende applaudissementen uit en den vertooners viel de eer der terug roeping ten deel. Men twijfelt niet of de directie zal zich door een talrijke opkomst voor haar moeite aan een zoodanig op voering verbonden, ruimschoots beloond zien. Berigten van de Kaap de Goede Hoop behelzen, dat de Synode heeft besloten zich geheel van de Nederlandsche af- te scheiden. Deze laatste beleed niet de zuivere leer volgens het gevoelen van de meerderheid der Kaapsche Synode. On der de predikanten die niet veel goeds van Holland en zijn leer hebben medegedeeld, behoort de predikant van Pieter- martzburg, Ds. P. Huet van Amsterdam. Ds. Naudé, een geboren Afrikaanbeeft den handschoen voor Holland op genomen. Ds. Kotzé van Deerling, zeker een der bekwaamste en welsprekendste predikanten, heeft omtrent een uitdrukking, voorkomende in het antwoord op vraag 60 van den Heidel- bergschen Catechismus -/nog steeds tot alle boosheid geneigd een aanmerking gemaakt, welke zijn verbanning uit de kerk tengevolge had kunnen hebben waartoe reeds alle toebereid selen gemaakt waren, had niet het Hoog Gerechtshof, juist op den dag dat men tot dien maatregel wilde overgaan beslist dat de Synode onwettig was, omdat daarin zitting hadden predikanten en ouderlingen van den Vrijstaat en Natal, als niet tot de Kaapkolonie beboerende. ïn hoeverre nu de han delingen van 1852, 1857 en 1862 van die Synode wettig of onwettig zijn omdat tot de besluiten onbevoegden hebben medegewerkt, zal door het Hoog Gerechtshof in Pebruarij worden beslist. De Synode is uiteengegaan en zou in het be gin van dit jaar weer bijeenkomen. Ds. Ross, door Ds. Robertson ontboden en Ds. Fraser uit Utrecht, benevens Ds. Steyler, mede uit die plaats, zijn aan de Kaap aangekomen. Ds. Léon Cuchet is als predikant gelegitimeerd, De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 49". Vrijdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 46®, te 12 uur 49°, 's uamiddags te 4 uur 48°. Ook door Turkije zijn thans postzegels uitgegeven. De Porte was de eenige Europesche Mogendheid welke er nog geen bezat. Zij zijn in vier kleuren en dragen de handteeke- ning van Sultan Abdul Aziz, aangezien de Mohammedaansche godsdienst alle afbeeldingen strengelijk verbiedt. Dezer dagen had te Keulen het volgende niet onaardige voorval plaats. Sedert het begin der vorige week is ter dier stede een nieuw concertlocaal geopend, van hetwelk aan de achterzijde, in de nabijheid van het orchest, een raam zich bevindt in de onmiddellijke nabijheid van het slaapvertrek van een echtpaar, dat geen hartstogtelijk beminnaar is van muzi kale uitvoeringen. Herhaaldelijk was de slaap der beide echt- genooten gedurende de laatste nachten gestoord, en te vergeefs "hadden zij het verzoek gerigt tot den eigenaar van bedoeld locaalom het raamdat bij de volle zalen steeds geopend werd, zoo hermetisch mogelijk te sluiten. Ziende dat aan hunne vertoogen geen gehoor werd verleendbedachten de echtge- nooten het volgende middel om hun doel te bereiken. Zij posteerden des avonds voor den aanvang van het concert ver scheidene personen op het dak hunner woning nabij het raam dat spoedig geopend werd, toen het in de zaal drukkend warm wasen naauwelijks werd nu een nieuw nommer van het programma aangevangen of de muziekanten op het dak geplaatst vingen een zoo daverende ketelmuziek aan dat men in de zaal bijna niets van den zang of het accompagnement kon hooren. Dit onverwacht gebezigde middel hielp beter dan alle vertoogenvroeger zoo dikwerf ingediend. Er verscheen ten huize van het bedoelde echtpaar een gevolmagtigde van den eigenaar der concertzaal, die in last had de stellige belofte te doen dat het raam in kwestie voortaan gesloten zou blijven onder voorwaarde, dat geen geïmproviseerd orchest het dak in de nabijheid van dat raam zou beklimmen en stoornis brengen in de zaal. Ook dit werd toegezegd en sedert dien tijd verheugt zich het onmuziekale echtpaar in de vroegere nachtelijke rustdie het zoo dierbaar schijnt te zijn. Tijdens den storm op 20 dezer, heeft zich te Munchen het zoogenaamd St. Elmusvuur vertoond. Inzonderheid werd dit verschijnsel waargenomen in de voorstad Au, alwaar het kruis op den kerktoren, des avonds tegen 7 ure, omgeven was door een sterk rooden gloed; die met iedere seconde in omvang en helderheid toenam en langzamerhand in een donker rozenrood overging, tot eindelijk de geheele koepel van het gebouw als door Bengaalsch vuur verlicht scheen. Dit duurde ongeveer twee minuten waarna het zich als het ware in een vurige straal oploste, die in de hoogte verdween en aan het verschijnsel een einde maakte. Den volgenden dag vertoonde het zich in Nassenbeuern met dit onderscheid dat in een hevige stormvlaag vergezeld van sneeuwbij den spits van den kerktoren een bliksemstraal insloeg, zonder eenige schade aanterigten of zonder iets te verzeugenmet achterlating vau een rooden gloedin de gedaante van een komeetstaart. Te Gennach stond des avonds de met koper gedekte toren als in vollen gloed, terwijl te gelijkertijd de drie uitstekende punten en de voet van het kruis iü electrisch vuur schitterden het welk zich te midden eener felle sneeuwbui vertoonde als vier vurige bollen. Dit verschijnsel duurde ongeveer 20 minuten. Bij Elberfeld woont een Israëlitische koopman met een knappe dienstmaagdook een Israëlitische. Onlangs kwam een reizend koopman die een Christen heette, tot hem en vroeg haar hand, maar dit aanzoek werd alleen ingewilligd onder voor waarde, dat hij de Israëlitische godsdienst aannam, in welk geval hij op een huwelijksgift van 50 thalers rekenen kon. Was het de liefde tot de dienstmaagd of de lust om de 50 thalers in handen te krijgen genoegde Christen vervoegde zich bij een rabbijn om onderwijs, zwoer het Christendom af en liet zich besnijden. Met een bewijs van den rabbijn voorzienreisde hij naar den Israëlitischen koopman en overhan digde hem een brief, zoo hij meende van den rabbijn maar bij vergissing van zijn echte vrouw, die hem aanmaant om on derstand voor haar en zijn kinderendie hij aan hun lot heeft overgelaten. Van het huwelijk kwam niets; de huwelijksgift bleef achtermaar wat de overgang tot de Joodsche godsdienst met al de aankleve van dien betreft, zij kon niet ongedaan gemaakt wordenhij blijft een Christenjood. Onlangs stierf te Leeds een 87jarige vrouw, die uit eigen verkiezing altijd ongehuwd was gebleven. In haar jeugd was zij rijk en schoon geweest en had dus geen gebrek aan minnaars gehad. Zij vermaakte haar geheel vermogen alleen aan haar vrouwelijke bloedverwantenmet uitsluiting van al de mannelijke. Volgens haar testament moest aan allen die baar begrafenis zouden bijwoneneen prachtig gastmaal ge geven worden. Deze bepaling had een stoet van ongeveer 1200 personen bijeengebracht, waarvan geen 50 nuchter naar huis gingen. Op een dorp in Oost-Vlaanderen woonden op een bouw hoeve twee welgestelde broeders, 103 en 101 jaar oud, met een 73jarige huishoudster. Op zekeren middag kregen ze twist t dat niet dikwerf gebeurde, en wel over de meer of minder

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2