Buitenlandsch Nieuws. i. J. vao Öosteïzee, Vrijdag a. s. Ie Utrecht gijn hoog leraarsambt aanvaarden, met een rede in de Hollandsche taal. Voor de groote menigte belangstellenden, die deze rede waarschijnlijk zullen bijwonenzoo van Rotterdam als elders is in het groot auditorium der akademiedoor het maken van tribunes en stellaadjesplaats gemaakt. Na het uitspreken dier rede, zal op een der zalen van het stadhuis, door den hoog leeraar receptie worden gehouden. Dienzelfden avond zal door hem een schitterende partij worden aangeboden aan notabili- teiten van stad en Akademie, terwijl zijn aanstaande leer lingen van hunne vreugde zullen doen blijken door het uit steken der vlaggen en het des avonds brengen eener serenade met fakkellicht. Naar wij vernemenis voor de betrekking van rechter in de arr.-rechtbank alhier de navolgende aanbevelingslijst opgemaaktalsMr. I. J. Delbaereadvocaat te Amsterdam Mr. B. H. M. Driessenrechter-plaatsvervanger en advocaat te Amsterdamen Mr. D. J. Mom Visch /[rechter plaatsver vanger en advocaat te Haarlem. Door den Gouverneur-Generaal van Neerl.-Indie is onder anderen benoemd tot substituut-officier van Justitie bij den raad van justitie te Soerabaija Mr. E. J. D. de Sturler. Bisschop Colenso is eerst aldaar bekend geworden met Hol landsche theologische geschriften en vooral ook met het laatste werk van den Leidschen hoogleeraar Kuenenover de histo rische geschriften van het Oude Testamenten hij noemt dat werk een van //zeldzame verdienste." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41". Woensdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 39°, te 12 uur 44®, 's namiddags te 4 uur 41°. De dames van Milaan hebben aan Garibaldi een adre3 toegezondenhetwelk op een kolossaal kussen van wit atlas is geborduurdwaarvan de rand en de woorden groende namen der geefsters echter met roode zijde geborduurd zijn. Het kussen is met 300 namen van dames versierd en elk der 300 schoone heeft eigenhandig haren naam geborduurd. Het adres zelf ademt groote liefde en vereering voor //den kam pioen der onderdrukte volkendoch tevens diepen haat en verachting jegens de regering//de beulen van den redder van Italië" zooals zij genoemd wordt. De dames zijn voorne mens het geschenk door een deputatieuit haar midden ge kozen naar Caprera te doen overbrengen. In de schouwburgen wordt de Garibaldi-hymne bij elke voorkomende gelegenheid verlangd en gespeeld, en zelfs de kleine muzijkgezelschappen welke in de koffijhuizen plegen te spelen, vergeten nooit de Garibaldi-hymne op haar programma te zetten. De regering laat hen stil begaan. Een rijk bankier te Turin wilde zijn toestemming niet geven tot het huwelijk van zijn dochter met zijn armen maar overigens zeer bekwamen bediende. Die standvastige weigering deed dikwijls hooge woorden ontstaan, te meer daar de ijverige bediende voor den bankier schier onmisbaar was. Het meisje leed er onder, want ze had een harden strijd te strijden, tus- schen haar liefde en kinderpligt. Op zekeren morgen kwam zij niet aan het ontbijtde klerk niet op het kantoormaar een brief werd bezorgd, waarin het berigt stond dat het ver liefde paar de grenzen hadden bereikt. De bankier treurde en wenschte niets liever dan zijn toestemming nu maar te kunnen geven, zoo zijn dochter door haar vlugt niet haar goeden naam had op het spel gezet. Goede raad was duur. De bankier beloofde aan de vlugtelingen bij advertentie in de dagbladen volle vergiffenis en de verlangde toestemming tot het huwelijk wanueer zij slechts terugkeerden. En zij keerde terug, maar geheel alleen. Had haar schaker haar dan reeds weder verla ten? Och neen, hij kwam den volgenden dag, had een uit stapje naar Napels gemaakt, om een hachelijke zaak voor zijn patroon in orde te brengen en een aanzienlijk kapitaal voor zijn meester gered. De dochter had met medeweten van haar moeder die afwezigheid te baat genomenom zich ook te ver wijderen maar naar een tantedie slechts een klein eind van haar woonde en haar verborgen hield. De klerk had het kapitaal gered de dochter haar goeden naam bewaard en de bankier gaf zijn toestemming, zoodat het huwelijk spoedig voltrokken werd. Uit Venetie wordt gemeld, dat de ex-Koningin van Na pels binnen weinige dagen in die stad zal aankomenalwaar zij door haren gemaal zal worden opgewacht. Beide zullen eenigen tijd in die stad vertoeven ennaar men verneemt door de Keizerin worden bezocht. Een leerling aan het gymnasium te Coblentz, die tot eenige gevangenisstraf in den career verwezen was, heeft zich aldaar door een pistoolschot van het leven beroofd. De Keizer heeft Zondag op de Tuileriën de leden van de jury voor de Londensche tentoonstelling ontvangendie door de Keizerlijke commissie waren aangewezen als verdie nende een buitengewone belooning. Onder hen bevindt zich ook Dr. Nélatondie tot commandeur der orde van het Legioen van Eer is bevorderd. De Keizer heeft zich geruimen tijd met hem onderhouden over de wond van Garibaldi en over den toestand van Mile, Livry. Men heeft bij de plegtige uitreiking der belooningen aan de industrieelendie op de wereldtentoonstelling te Londen zijn bekroondopgemerktdat de Keizer en de Keizerin Prins Zaturdag vierde het collegie van gecommitteerden ter inzameling van giften tot instandhouding van de openbare godsdienst te Dordrecht, zijn 50jarig bestaan. De vergadering werd geopend met een aanspraak van den heer J. P. Goed hart, en besloten met een vriendschappelijken maaltijd. Van de 112 leden, waaruit de Vereeniging sedert haar oprigting bestaan heeft, zijn 45 overleden. De collecte gedurende dien tijd bedroeg ruim f 102,000. Te Roermond is Zaturdag overleden de Eerwaarde heer H. Janssen, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, kanunnik der kathedrale kerk te Roermond en pastoor te Weert. Uit het algemeen verslag van het verhandelde op de algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaar digden der districtscommissiën van het Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen den 30sten Julij des vorigen jaars te Amsterdam gehouden blijkt, dat de algemeene collecte in 1861 heeft opgebracht de aanzienlijke som van f 28,100,39zijnde f 441,04 meer dan het vorig jaar en ruim f 1600 meer dan in 1858. Aan gratificatiën was in 1861 uitgekeerd aan 1963 personen f 62930; in 1860 bedroeg die uitkeering f 60233,72® aan 1838 personen. In het Invalidenhuis zijn gedurende 1861 verpleegd 77 verminkte en infirme militairen, waaronder 33, wier verpleegkosten van wege de departementen van Marine en Koloniën werdeu vergoed. Het Invalidenhuis kostte in 1861 f 21,349,10 of na aftrek van het geleverd brood aan de kweekschool voor zeevaart en het gesticht voor ontslagen veroordeelde jongens f 20,637,94 of gemiddeld 270 's jaars. Het Invalidenhuis bestrijdt die uitgaven uit eigen inkomsten een rijkstoelage van f 5000 een loelage van de stad Leiden van f 600 en een bijdrage uit het Fonds van f 1,227,94®. De afgestane landspensioenen beliepen f 11,048,36 en de af gestane gratificatiën f 2,201,63®. Uit Leiden werd tot het Fonds bijgedragen f 851,01. Te Batavia overleed den lsten December Mr. R. A. Eckhoutlid van Hooggerechtshof van Neerl.-Indie. Men meldt uit Malang Door de welwillende tusscbenkomst van den heer Teysman te Buitenzorg, die eijeren van den Siameschen zijdeworm naar hier heeft gezondenis het gelukt zijdewormen te teelendie zich reeds in den staat van cocons bevinden. De sterfte der wormen die reeds aan de inwerking van zwaren wind en on- weder onderworpen zijn geweest, is bijna niets en beloopt slechts 3 stuks op 5000 exemplaren. Het voedsel der wormen de moerbeziënboom (basacan), komt welig en overvloedig in het Malangsche voor. Het werk van den Engelschen bisschop vau Natal, Dr. Colenso, over den Pentateuch, dat in Engeland zulke sensatie heeft gemaaktmaakt ook aan de Kaap grooten opgang. De Kaap i9 het middel geworden om de resultaten van godgeleerd onderzoek in Holland ook aan de Engelschendie voor alsnog weinig van de Hollandsche theologie wistenmedetedeelen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2