N°. 900. Woensdag 28 Januarij. A0. 1 ILBIDSCffl DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en koet voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdao op het adres tc plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 'sm. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 nr. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en vau 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Volks bijeenkomsten. IX. Heeft onze arbeidersstand een toekomst? Die vraag mag wel worden gedaan in een t.ijddat werktuigelijke kracht den handenarbeid meer en meer vervangt en tot fabriekarbeid een aanzienlijk vrouwelijk personeel wordt gebezigd. Een jeugdige en bekoorlijke Zwitsersche dame is in Nederland gekomen en in de hoofdstad van Nederland voor een aanzienlijk publiek opgetreden om aantetoonen welke rol de vrouw thans vervult en welke zij behoort te vervullenvooral met het oog op landbouw, nijverheid, kunsten en letteren, en daarbij te betoogen dat in dien men de fabriekarbeidster meer naar den geest ontwikkelde ook meer nut van haar zou worden getrokken. De vrouw was voor den handel bij uitnemendheid geschikt, en steeds vindt menwaar die door vrouwen wordt gedreven, groote activiteit, rechtschapenheid en ondernemingsgeest. Voor de vrouwen der lagere klasse zal bet genot van beter lager onderwijs groot nut aanbrengen om haar te verheffen tot den rang, dien zij in de maatschappij behooren te bekleedenen dat voor die der hoogere klasse eeu meer wetenschappelijke opleiding en het lezen van gezonde, degelijke lectuur het grootste nut zal hebben wegens den grooten invloed, dien zij op het opkomend geslacht uitoefent. Hoe men de zaak ook keere of wende, uit welk oogpunt men den toestand van de mindere standen beschouwtop welk standpunt men zich plaatst, om zich dieu met een onbeneveld oog helder voortestellen - altijd is het behoefte aan onderwijs dat zich aan ons oog vertoont. Waar de handenarbeid wordt vervangen door werktuigelijke kracht, komt het op meerdere verstandsontwikkeling aauom zich het onderhoud te verze keren, dat vroeger in fabriekarbeid bestond. Waar de vrouw voor een deel te hulp komt in hetgeen werktuigelijke kracht nog behoeftom te worden geregeld en aangewend tot fa brieksnijverheid, is het van te meer belang, dat men let op de bestemming der vrouw en de rol die zij te vervullen heeft. Alles lost zich op in de overtuiging van de noodzakelijkheiddat ieder arm kind voldoend onderwijs krijgt en die het kan ge nieten maar verwerpt of verzuimter toe gedwongen of voor gestraft wordt? 't Laat zich wel aanziendat het met het openbaar onder wijs zal gaan als met zoo menig ander volksbelang. Het is de taak der kerkelijke en bijzondere liefdadigheid, om voor hare rekening te nemen de ondersteuning der armenmaar de wet gever heeft er toch voor moeten zorgendat de Staat te hulp komt, waar de pligt wordt verwaarloosd, om bij volstrekte onvermijdelijkheid voor zoo veel de menschelijkheid gebiedt, ziekenouden van dagenweezen en noodlijdenden te onder steunen en in hunne behoeften te voorzien. Oorspronkelijk zorgde elke kerkelijke gemeente voor de kosten der eeredienst en de bezoldiging van de dienaars der kerkmaar de sterke arm en het openbaar gezag moest zich leenen om door be lastingen te heffen de godsdienst te steunen. Ieder ouder moet zorgen voor de opvoeding van zijn kin deren ook door het geven van onderwijsmaar waar moest het heenzoo men aan het bijzonder onderwijs de taak over liet, om voor voldoend onderwijs te zorgen? En nu de ge meentekassen zijn belast met de aanzienlijke kosten van stich ting en onderhoud van scholenzal er nog een dwangmiddel noodig zijn om er de kinderen heen te zenden en zoolang te laten verblijven, dat het onderwijs gewenschte vruchten draagt En dan klaagt men nog over het alvermogen en de heer schappij van de Staatszorg! De Regering heft de bestaande stelsels van monopolie en protectie, die op het gebied der Nijverheid heerschen op, opdat de verbruikers daarvan niet de zware offers zouden dragenmaar de vruchten der concurrentie genieten. Lasten die uitsluitend op de nijverheid tot nog toe rusten, zullen worden opgeheven en voor ieder, die er behoefte aan heeft, zal de gelegenheid worden geopendom die kennis te ver krijgen welke voor zijn bestaan onmisbaar is. Maar wat baat dat alles, zoo die gelegenheid ongebruikt blijft? Nog onlangs is een proef genomen, om nuttige en onmisbare kennis te

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1