N«. 898. Maandag 26 Januarij. A°. d 863. Binnenlandsch Nieuws. Door Z. M. istot het afnemen van het examen van hendie voor de betrekking van commiezen van Staat in aanmerking wenschen te komen een commissie benoemd bestaande uit de beerenMr. K. A. Meeussenlid van den Baad van State, voorzitter, en Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, raadsheer in het Prov. gerechtshof van Zuid- Holland; Mr. W. C. Mees, secretaris van de Nederl. Bank; Mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, en Mr. G. de Vries lid van den Raad van State, leden. Z. M. heeft aan den heer H. W. J. C. Swaan op ver zoek eervol ontslag verleend als commies bij het departement van Financiën behoudens aanspraak op pensioen. De Directeur van 's Rijks-Herbarium te Leiden, Prof. F. A. W. Miquel, heeft aan den Minister van Binuenl. Zaken een verslag over den staat van die instelling en de aldaar verrigte werkzaamheden gedurende het jaar 1862 ingediend, dat in ziju geheel werd opgenomen in de Nederlandsche Staats courant. Uit dat verslag blijktdat gedurende vele jaren tusschen hem en zijn ambtsvoorganger een verschil van meening over de wijze van bestuur heeft bestaan- dat in vele afdeelingen aanvulling dringend noodzakelijk is, om aan de eischen van een welgeordend botanisch museum te voldoen - dat de te genwoordige adsistent sedert onderscheidene jaren met veel vlijt aan de zorg voor een catalogus gewerkt heeft, en overi gens den directeur niets is voorgekomen dat berisping ver diende; - dat het wetenschappelijk bestemmen der zoo zeer overwegend talrijke indeterminatae voor éénen man onmoge lijk is en tot dat doel meerdere wetenschappelijke krachten dienstbaar moeten worden gemaaktwaarom geoefende man oen in speciale rigtingen tot onderzoek van afzonderlijke gcoepen zijn uitgenoodigd onder 's Ministers goedkeuring. Woensdag avond is te Oude-Tonge 'overleden de heer Mr. S. H. Anemaet, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zierikzee. De te Rotterdam gevestigde Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid heeft besloten tot de op- figting eener school tot opleiding van toekomstige handelaren fabriekanten en handwerkslieden, aanvankelijk op kleine schaal. In het Koloniaal Mil. Invalidenhuis zullen ook ter verpleging opgenomen worden de invaliden die thans voor re kening van den lande in het militair Invalidenhuis te Leiden worden verpleegd. Men meldt uit Delftshaven van 23 dezer; Op de in de rivier de Maas liggende plaat, onder de ge meente Charlois, woont een zeer behoeftig huisgezin, waarin 6 of 7 jeugdige kinderen zijn en waarvan de vader als vis- scher afwezig is. Tijdens de jongste stormen was hun ranke en versletene boot weggeslagen en zal de vrouw met haar kinderen in het midden der woedende baren in haar schamele woning, zonder eten"zonder brandstof en bijna zonder klee ding. Na twee dagen in dien benarden toestand verkeerd te hebben, ziet men van deze zijden het wenken der vrouw, men spoedt er zich heen en vindt hen allen verkleumd van koude en honger. Nu werden zij onmiddelijk door eenige men- schen vrienden ruimschoots voor eenige dagen van het noodige voorzien, doch men ijst bij het denkbeeld, wat er van dat huisgezin zoude geworden zijnindien men van hier het wen ken dier ongelukkige vrouw niet had opgemerkt. Maandag 11. is een vlet met zes man uit de haven te Nieuwe Diep met een kokenden vloed naar zee gestuwd. Al gemeen was meu van gevoelendat dit ranke vletje door de hooggaande zee zou verslonden worden. Na een halven nacht in doodsgevaar te hebben doorgebrachtis het achter Wierin- gen behouden aangedreven. Het Fransche visschersvaartuig dezen morgen zich nog voor de kust te Schevingen bevindende en heden een vlag in top blijvende hijschenzoo heeft een Scheveningsche zeil boot stuurman Gerrit van Zaanenreeder P. Varkevisser Fzn., het gewaagd naar het vaartuig te gaan. Aan boord gekomen zijnde, vernam men van de equipage, bestaande uit 7 koppen, waarvan een schepeling zeer ziek was, dat zij aan alles gebrek had en zich gedurende de laatste dagen met bedorven visch had moeten voeden. De kapitein F. P. J. des Deblander en 2 matrozen zijn met de boot naar wal gezeild en na aldaar levensbehoeften te hebben bekomennaar boord teruggekeerd. De visscher zal met behulp van een Scheveningsche loods, LEIDSC Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor heiden 1.95 en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. 10 s Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. - j Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. - Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de9 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i9 open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8-I uur en van 3G uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1