gij tévens dat gij van die zijde weinig meet te wachten hebt dan van de behoudspartij. Maar 't geen gij welligt niet weet is dat het Bataviaasch Handelsblad (zie mail-editie van dat Blad van 29 November 1860, waar gij tevens een radicaal artikel over de opiumpacht vinden kunt, dat ik in uwe aawdacht aanbeveel) ineen hoofd artikel over de Christelijke zending in Nederl.-Indië schreef //Wij schromen niet ons in deze gewigtige zaak geheel en onvoorwaardelijk aan de zijde van den heer Elout te scharen en de verklaring afteleggen, dat die Volksvertegenwoordiger ook onze meening volkomen heeft uitgedrukt. Wij gelooven dat een wijze staatkunde zoowel als de overweging van het standpunt, waarop wij ons als een Christelijke natie bevinden behoort te leiden tot de aanneming zijner beginselen en tot verwerping van die welke door het Gouvernement alhier en het opperbestuur in Nederland worden voorgestaan." En ver volgens: «Wij meenen dat het Gouvernement tot iets meer gehouden is dan onpartijdigheid, toezigt en politie, waarmede de heer van Hoëvell zich tevreden stellen wil: wij verlangen medewerking en begunstiging." En ten slotte: «Waar de ijver van een zendeling tot dolzinnigheid mogt dreigen over te gaan is het de pligt van het Gouvernement dien te breidelen en te waken dat de grenzen eener vreedzame prediking niet wor den overschreden. Maar ook dezen te belemmeren de eerbie diging der godsdienstvrijheid van den Mohammedaan als voor wendsel te bezigen om haar in waarheid aan den Christen te ontzeggenhet fanatisme van den Islam zich ongehinderd te doen verspreiden en de verkondiging der Evangelie-leer te verbieden zoodra zij een priester of agent onaangenaam mogt zijn dat is een overdreven ijver der Regering tegen bet Christendom dien geen onpartijdige zal goedkeuren en waar tegen de heer Elout met recht te velde getrokken is." Waartoe, vraagt gij, deze aanhalingen? Om utedoenzien, wat gij van de behoudspartij hebt te wachten en wie uwe natuurlijke bondgenooten zijn. Met opzet zeg ik - uwe na tuurlijke bondgenooten. Want uw doel is het onze. Met u verlangen wij opleiding der Javaansche maatschappij tot een hooger dan haar tegenwoordig standpunt; met u zijn wij be reid daarheen te streven met opoffering van het geldelijk be lang des oogenbliks. En evenzeer als onze plaats is nevens de uwe, staan de behouders vijandig tegen u. Zij verlangen in de eerste plaats behoud van het batig saldo. Dat saldo kan volgens hen (ofschoon welligt niet volgens u) niet worden behouden zonder de dwangcultuur. En die dwangcultuur kan zelfs naar hun beweren alleen worden gerechtvaardigd door de zoogenaamde minderjarigheid der Javanen. Maar het Christen dom maakt meerderjarig, niet waar? Erkent gij nu dat, en begrijpt gij waarom de behouders tegen het Christendom op Java zijn? Christus, die maar één Moederland wist, waar batige saldo's onbruikbare ballast zijnzou hun reeds hier zoowel de dwangcultuur ontnemen als het batig saldo. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Neeritter F. A. Linssen. H. M. de Koningin heeft honderd gulden naar Stuttgart gezonden, om ze te voegen bij de opbrengst eener in den bofschouwburg aldaar gegeven tooneelvoorstelling ten behoeve der oprigting van een gedenkteeken voor wijlen den groolen dichter Uhland. Men verneemt, dat de heer Mr. S. H. Anemaet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie reeds een vergevorderden leeftijd heeft bereikt, ernstig ongesteld is. In de zitting van de Eerste Kamer van heden Dingsdag is beslotenaanstaanden Donderdag te behandelen het adres van den gemeenteraad van Vledder en het wetsontwerp nopens de waterwegen. In een Zaturdag gehouden vergadering van den gemeen teraad te Arnhemwerd door het raadslid Mr. J. W. Staats Evers %de aandacht gevestigd op den slechten toestand waarin zich de groote rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen, die op verkeerde wijze schijnt aangelegd te zijn, sedert verschei dene jaren telkens een geruimen tijd bij het minst vochtige weder bevindt, hetgeen het belangrijke verkeer, dat steeds daarop plaats heefttot groot ongerief verstrekt. Dat lid achtte bet mede in het belang der gemeentewerwaarts langs dien weg veel granen en andere producten uit de Betuwe vervoerd worden indien daaraan eenige verbetering kon worden te weeg gebracht, en stelde diensvolgens voor om namens den raad de aandacht van de hooge regering op deze aangelegen heid te vestigen waartoe besloten werd. Dezelfde zaak werd voor eenigen tijd mede in den gemeenteraad van Nijmegen ter sprake gebracht. Ook circuleert er thans in de Betuwe een adres aan gedeputeerde Staten van Gelderlandwaarbij dit onderwerp insgelijks ernstig ter sprake is gebracht en midde len aan de hand gedaan worden die tot verbetering zouden kunnen leiden. Men hooptdat deze vereenigde pogingen tot bevordering eener goede zaak een gewenschte uitkomst zullen hebben en verwacht die thans te meer, nu het uitgemaakt schijnt te zijn dat Nijmegen, althans vooreerst, buiten het spoorwegnet zal moeten blijven, hetgeen de verpligting om de duurzame com municatie tusschen de twee voornaamste steden van Gelder land en tusschen het Noordelijk en Zuidelijk gedeelte van ons land zoo min mogelijk te belemmerendes te grooter maakt. Voor eenigen tijd werd de uitspraak der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zee land gevraagd in zake eener rekening, door een geneesheer te Middelburg, wegens geneeskundige behandeling ingediend, ten bedrage van ruim f 1400 en die aan de erfgenamen van den overleden patient, als veel te hoog opgevoerd voorkwam. De commissie achtte zich echter niet gehouden deze reke ning aan de bestaande tarieven te toetsen, en weigerde hare bemiddeling. Naar men verneemt, is thans de beslissing van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gevraagd in hoe verre de commissiën al of niet tot het doen van zulke taxatiën ver- pligt zijn. Te Utrecht is den 6den dezer een leesinrigting voor ambachtslieden geopend. Bij de onlangs gehoudene eerste ver gadering, welke door een lOOtal bezoekers werd bijgewoond, zette de heer Grothe op populaire wijze het doel en het nut dier inrigting voor den werkman uiteen. Viermaal in de week, Dingsdag, Donderdag, Zaturdag en Zondag, is het locaal van 710 uur des avonds geopend. Het getal leden klom reeds tot 180 en neemt nog dagelijks toe. De bibliotheekin het vroegere venduhuis tot dat einde welwillend door het gemeentebestuur afgestaantelt reeds 400 nommers. De contributie is een stuiver per week; een flesch goed bier kost er 6 en een kop koffij 3 cents. Als een zeldzaamheid in dit jaargetijde dient te worden vermelddat te Wijhe dezer dagen jonge wortelen van den kouden grond zijn ter markt gebrachtwelke in het einde van de maand November des vorigen jaars zijn gezaaid. Sedert het gebruik van den phosphorus zulk een onge- loofelijke vlugt heeft genomen, heeft de prijs er van aanzien lijke veranderingen ondergaan. Hanckwitz verkocht die stof in het begin der voorgaande eeuw, voor 37 gulden het oude ons (T]y oud pond of ongeveer 3 nieuwe looden); na de uit vinding der strijkzwavelstokjes in 1833, kostte de phosphorus slechts 48 gulden het oude pond en thans niet meer dan een tiende gedeelte dier som. Ongehoorde hoeveelheden worden er dan ook tot bereiding der lucifers gebruikt. Men kan dit opmaken als men weet, dat Londen alleen jaarlijks 5000 mil- lioen stokjes voortbrengt; de Oostenrijkers Pollak te Weenen en Fürth in Bohemen fabriceren 45000 millioen en gebruiken 6000 personen daarbij, waardoor het hun mogelijk wordt om een dozijn doozen elk inhoudende 80 stokjes, voor 5 cents te verkoopendat is 96 voor een halve cent, behalve de doo zenwelker zamenstellinghoe gering de daaraan gebruikte arbeid dan ook schijnen moge, toch altijd een waarde verte genwoordigt.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2