Woensdag 21 Januarij. A°. N°. 894. -d®.Wi'S -A LEIDSCH fflr. '"'ii 11 4 .-;■ i'4i - A" V* - .-if Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Hom mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dageljjks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieiiwstraat: 's morgens te 8 u.j 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IFethouders, Maandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijntec dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ,„,r. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Koloniale radicale politiek? *3 I. De naam radicaal (geheel anders dan revolutionair) zal u niet verschrikken. Er is zeker geen radicaler, minder transi gerend boek dan de bijbelniet volgens de gewone watermelk- uitlegging (#de rijke jongeling moest wel al wat hij had aan de armen geven maar wij kunnen volstaan met een stuiver in het zakje en eenige soeplootjes;"//de apostelen moesten zich wel op de andere wang laten slaan maar wij mogen van van ons afbijten«/Christus was wel geen vriend van de fatsoenlijke lui van zijn tijd, de Phariseeën maar wij moe ten inzonderheid de overspelige vrouwen en tollenaars veraf schuwen;" enz. enz. enz.), maar dat is ttwe uitlegging niet. Gij staat als radicalen tegenover de wereld waarin gij leeft omdat gij Christenen zijt. Mij heeft men in de laatste bij herhaling radicaal de poli- tisch-unklare heer van Bossse zelfs //een lid van de berg- partij" genoemd, en ik heb er vrede mee. Ik had altijd geleerd, dat de bergpartij gewoon was de alleenheerschappij des volks, waar ik zeer sterk tegen ben, voor te staan doch in Nederland schijnt die anders te zijn. Indien men lid der bergpartij is, door de zaak der onderdruk ten te verdedigen en recht voor allen te vragen dan ben ik gaarne lid van de bergpartij. De vraag is, welk stelsel ik steeds heb voorgestaan. Alleen dit; de ontwikkeling van Indië in de eerste plaats ten behoeve van Indië. Daar tegenover staat het stelsel der behoudspartij dat vroeger door den heer F. A. van Hall, en nu laatst weder met zeldzame oprechtheid door den Minister Betz uiteengezet geworden is: regering van Overgenomen op dringend aanzoek uit de Oude Rotter- damsche Courant, en behelzende een woord van Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven aan de Redactie van de Neder- landsche gedachten. Indië, in de eerste plaats ten behoeve van Nederland. Tusschen die beide stelsels staan de liberalenmijns inziens zonder vaste beginselen rondzwervende,, nu eens overhellende naar dezen, dan naar genen kantgedrongen om recht te doendoch belust op de voordeelen des onrechts. Geldt het b. v. de vraag of de dwangcultuur in stand gehouden worden moetdan zal de radicaal antwoorden neen, de behouder ja, de liberaal eenigermatemet zekere wijzigingenen met eenige toelating van vrijheid. Tot welke nu dier partijen moet gij geacht worden te be- hooren Ongetwijfeld tot de eerste. Ook gij verlangt ontwik keling van Indië, des noods met opoffering van het batig saldo. Ook gij stelt de 'belangrijke uitkomsten voor het Moe derland" niet boven den pligt, dien wij als beheerschers onzer kolonie hebben te vervullen. Ook gij beschouwt die kolonie niet als een pachthoeve, die wij van de Voorzienigheid in bruikleen ontvingen om er van te halen zooveel wij konden, maar als een pand dat zij ons heeft toevertrouwdopdat het kostbaarder, en de zegeningen die zij het geschonken heeft waardiger worden zoude. Hoe kunt gij u dan de vrienden noemen van hendie in waarheid uwe heftigste tegenstan ders zijn P Bij u staat op den voorgrond: Christendom. Gij begeert Evangelisatie van Indië, al ware het ten koste der voordeelen die Indië ons thans oplevert. Bij wie gelooft gij dat uwe be geerte steun en voorspraak zal vinden Bij de behouders welligt? Herinnert gij u nog wat de heer Elout van Soeter- woude in de Tweede Kamer gezegd heeft over de behandeling den zendeling Jansz in Japara aangedaan? En wat de Minister Rochussentoenmaals vertegenwoordiger der behoudspartij daarop geantwoord heeft P Weet gij nog door wie de gedrags lijn der Regering toen verdedigd geworden is, op grond dat zij geraden werd door de voorzigtigheid en geboden door de Grondwet? Door de twee hoofden der koloniaal liberale partij: de heeren Duymaer van Twist en van Hoëvell. Daaruit ziet

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1