X N®. 889. Donderdag 15 Januarij. A° Binnenlaudsch Nieuws. <M X LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76 Tedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag.te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur eu van 3 6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemdtot burgemeester der gemeente Strijen, A. de Rooy en tot directeur van het postkantoor te Lemmer, A. G. Brink, tot dusverre geagreëerd klerk op het postkantoor te Enschedé. Bij besluit van 21 December 1862 is door den Koning op voordragt van den Minister van Binnenl.-Zakeueen com missie ingesteld, bestaande uit den Commissaris in Zuid-Hol land als voorzitter en voorts uit één lid van het collegie van Gedeputeerde Staten (den heer baron Rengers van Warmenhui- zen)den dijkgraaf van Rijnlandden dijkgraaf van Schie- land, den burgemeester van Gouda, den ingenieur in het 2de arrondissement Zuid-Holland ten einde een onderzoek inte- stellen en een regeling voortedragen betreffende het herstel en het onderhoud der boorden en kaden van de Gouwe, waar omtrent voor 1 Julij 1863 door genoemde commissie rapport aan den Minister van Binnenlandsche Zaken moet worden uit- gebragt. Heden heeft het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland een plegtige algemeene openbare vergadering gehouden tot installatie van den nieuw benoemden raadsheer Mr. J. W. Schuurman. Bij die gelegenheid heeft de Voorzitter de heer Mr. J. A. Philipse een rede gehoudenwaarin rechtmatige hulde gebragt werd aan den overleden raadsheer P. J. de Fre- mery, die in November jl. in 86jarigen ouderdom overleden is. In korte trekken werd de loopbaan van den afgestorvene, eerst als advocaat en daarna als raadsheer, nagegaan en hulde gebragt aan zijn diepe rechtskennis, helderen geest, grondige studie, wetenschappelijke kennis, bijzondere naauwkeurigheid en onvermoeiden ijver. Daarbij werd herinnerd dat de Fre- mery door de drie Koningen, Willem I, II en III, met eere- teekenen werd begiftigd. Ook als edel mensch, als een waar christenals een vriend van armen en noodlijdenden werd de Frernery als voorbeeld gesteld. Daarna wenschte de Voorzitter den nieuw benoemden heer Schuurman geluk met de aanvaarding zijher betrekking, en gaf hij de hoop te kennen dat het hem moge beschoren zijn tot in hoogen ouderdom de betrekking van raadsheer te bekleeden en dat hem eenmaal gelijke hulde als aan de Frernery worde bewezen. De Voorzitter heeft tevens medegedeelddat hij tot zijn innig leedwezen berigt had ont vangen dat de heer van Nispen tot Pannerden zich verpligt heeft gevonden, om redenen van gezondheid, zijn eervol ont slag te vragen als adv.-gen. bij dit gerechtshof. Hij hoopte, dat de rust die hem thans verstrekt istot zijn geheel herstel zal leiden, ten einde later zijn talenten wederom op een nut tige wijze aan het Vaderland kunnen besteed worden. De heer Mr. Schuurman, uieuw benoemd raadsheer, betuigde in warmen taal zijn innigen dank over de woorden tot hem gesproken. Hij zou zich beijveren zijn taak ,trouw te vervullen, en riep daartoe de ondersteuning en medewerking van het Hof, het O. M. en van de balie in. Hierop heeft Mr. Delprat uit naam van de orde der advocaten ook een kort woord gesproken tot hulde aan de Frernery en tot gelukwenscbing aan Schuurman. Daarna werd de openbare algemeene vergadering gesloten. Tengevolge van de aftreding van Mr. van Pannerden als adv.-gen. zal, naar men verneemt, de behandeling van de zaak van den Italiaan Giovanni Roncagliolo die op morgen Donderdag, bepaald was, tot een naderen dag worden uit gesteld. De Hoogleeraar Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper heeft een zeer belangrijke brochure uil gegeven onder den titel van //Een woord ter overweging over eenige onbeschreven politieke beginselen." Wij ontleenen daaraan het volgende: 'Niemand zal mij beschuldigen van tot de partij van den Minister Thorbecke te behooren. Gedurende 20 jaren heb ik in menig punt van hem verschild. Ik heb mijn overtuiging nimmer achter gehoudendat een man van zulke zeldzame talenten voor het Vaderland ruim zoo veel nut zou hebben aangebragtwanneer hij geen autocratisch partijhoofd was geweest, en dat zijn groote verdiensten omtrent ons staatsrecht nog weldadiger zouden gewerkt hebben, wanneer hij niet zoo herhaalde malen naar omstandigheden van meening was ver anderd. Verschil in menig punt neemt echter niet weg, dat voor het tegenwoordige het Ministerie Thorbecke mij een nood wendigheid toeschijnt. Wat men ook zeggen moge, voor den burgerstand die verre weg het grootste gedeelte der kiezers uitmaaktis het Ministerie Thorbecke nationaal. Men hecht aan dien naam als aan een leus van kracht, rechtvaardigheid, liberaliteit en vooruitgang.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1