Binnenlandse!) Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Die f 30,000 komt de Nederdultsche Hervormde gemeente te kort, om haar kerkelijke armenzorg zoo als het behoort en de armenwet haar oplegt of liever zooals de armenwetgever dit verwachtte te vervullen. Dat tekort wordt door de gemeente kas aangevulddie er door belastingen toe moet in staat ge steld worden. Die belastingen worden geheven ook weder van de leden der gemeenten, die zoo onoordeelkundig geven, dat een ander deel der kerkelijke armenzorg een aanzienlijke som overhoudt. En dit alles is ook voor een groot deel toeteschrij- ven aan het gemis vaD doeltreffende kerkelijke voorschriften en voor een ander deel aan de miskenning der rechten van de gemeenteleden, die alleen een vergoeding kunnen vinden in de openbare behandeling van die belangen. De tijd zal eenmaal komen dat de bevordering van het algemeene welzijn en de ware godsdienstigheid alleen verwacht wordt van die zelfstandige kerkelijke inrichting, die slechts bij enkele kerkgenootschappen tot nu toe bestaat, waardoor wordt afgezien van alle geldelijke ondersteuning der openbare kassen die door belastingen moeten worden gevuld. Zulk een kerke- O O lijke inrichting namelijk dat ieder kerkgenootschap zorgt voor zijn leeraars, kerkgebouwen en armen, zorgt voor de opleiding en vorming van zijn eigen leeraars, maar van Staatswege al leen wordt verleend bescherming. Wij eindigen met. een woord van Ds. Alb. van Toorenen- bergen in de Provinciale Groninger courant. //Waar de kerk niet bedeelen /can, daar is bf gebrek aan liefde bf gebrek aan kracht. Bij gebrek aan liefde, is de ellende der armen hare schande, en in het andere geval, daar moet de waarlijk armere genicmte (of het gesubsidieerde Leidsche Minnehuis) nog eerst de toevlugt nemen tot de meer bevoorrechte zus- tcrgemeente (de Leidsche diaconie), eer zij aan den staat (of het stadsbestuur) mag zeggen: i/c /can niet. Schande over de gemeente, die, geld hebbende, zegt, ik kan niet, want zij belijdt, er mede: de zorg voor de armen is even als voor de gevangenen een zorg van den Staat." Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan 1. W. D. Kaempff als notaris te Raalte, aan Mr. W. C. I. de Vicq als procureur te Hoorn aan R. A. A. Happel als plaatsvervangend kantonrechter te Nijkerk op de Veluwe en aan E. H. F. W. Mathon als lid van het collegie van re genten over het huis van arrest te Roermond, en in plaats van laatstgenoemden benoemd Mr. C. E. P. J. Strens, rech ter in de arr.-rechtbank alhier; voorts pensioen verleend aan den officier van gezondheid der 2de klasse van degeneeskun- O O dige dienst der landmagt. in Neerl.-Indie P. Berliner en aan O c den eervol ontslagen agent van Koloniën te Amsterdam C. L. de Munnick. Z. M. de Koning heeft 24, Z. K. PI. Prins Frederik 22, Z. K. H. de Prins van Oranje 21 en Z. K. H. Prins Hendrik 13 verschillende decoratiën. 't Getal dienstdoende en buitengewone kamerheeren van het Huis des Konings be draagt 1(51 terwijl er zijn 21 kamerjonkers, 10 jagermeesters 11 dd. adjudanten en 37 adjudanten in buitengewone dienst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der 's Gravenhaagsche Afdeelingen van de Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerknijverheid, om in de grootc zaal op het Binnenhof te mogen houden de tentoonstelling van metalen voorwerpen. In den Nederlandschen Spectator leest men onder den 1 irel van schalkschbeid van een dagblad, het volgende: Wie heeft dat niet gedacht toen hij in 't Handelsblad van 30 December las: //De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden Hoofdstuk IX (Koloniën) verworpen met 30 tegen 4 stemmen:" en paralel daarmede in de naaststaande kolom onder scheepstijdingen: «het schip Minister Thorbecke, van Thilatjap herwaarts, heeft in een storm aan de Kaap een anker verlorendoch na van een ander voorzien te zijn de reis voortgezet.'' Dat hier alleen aan toevai is te denken, maakt de overeenstemming bij uitstek treffend en zielroerend. Zaturdag overleed te 's Gravenhage in 75jarigen ouder dom de heer L. J. Enthoven. Aan hem had de. aanzien lijke industrieel e inrigting, welke sedert veertig jaren zoo ruimschoots tot. bevordering der nijverheid hier te lande heeft bijgedragen, haar ontstaan en haren bloei te danken en alzoo waren gedurende al die jaren honderden huisgezinnen aan hem werk en onderhoud verschuldigd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 32°^ te 10 uur 30°. Zondag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 35°, te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 41°, te 5 uur 40°, te 8 uur 38°, te 10 uur 38°. Maandag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 37°. Naar men zegtbestaat er tegen de aanstaande Engelsche parlementszitting kans op de indiening eener wetter bepaling- in boe ver een burger het recht heeft zijn naam te veranderen. Daartoe is aanleiding gegeven door zekeren mijnheer Bugeen gewezen kruidenier, die maar volstrekt niet tevreden was met zijn leelijken naam en daarom reeds vroeger aan zijn vrienden en bekenden had medegedeeld, dat hij zich voortaan Howard zou noemen. Dit nu hinderde niemand en men raakte er spoedig aan gewoon. Maar wat gebeurt er? Mijnheer Bug, alias Howard krijgt het te kwaad met een schuldeischer. Deze wil hem laten dagvaarden, maar wordt daarin bemoeijelijkt door den vrederechter, die den ex-kruidenier wel onder den naam van Bug, maar niet onder dien van Howard wilde ont bieden terwijl de schuldeischer verklaarde, in zijn boek wel een mijnheer Howard, maar geen Bug te kennen. Intusschen kreeg de zaak in zoo ver haar beslagdat Bug werd gedag vaard. Hij verscheen dan ook voor den rechter, bij wien hij zich verschrikkelijk boos aanstelde, omdat men hem de be- leediging aandeed van hem aan zijn afgedankten naam te herinneren. In zijn drift verweet hij den rechter dat zelfs deze zijn waren familienaam niet droeg, waarop de man der wet een document liet balen waaruit bleek dat aan zijn voor ouders bij koninklijke vergunning onder George II het recht op zijn tegenwoordigen naam was toegekend. De kruidenier liet zich daardoor evenwel niet uit het veld slaanmaar ver zocht toen dat men hem zou zeggen welk wets-artikel hem verbood zich Howard in plaats van Bug te noemen. Daarop moest hem de rechter het antwoord schuldig blijven en tevens de behandeling der zaak gestaakt worden waarop de kruide nier hem op zijn beurt, wegens rechtsweigering voor de recht bank heeft gedagvaard. Onmiddelijk kwam toen alles in de weer, om de een of andere wetsbepaling tegen den lastigen mijnheer Bug optezoekenmaar alles vruchteloos: daarvan staat in het Engelsche wetboek niets. Van daar dat men ver onderstelt, dat hierop een wet zal gemaakt worden. De Daily News meldt, dat een schoener in koloniale dienstonlangs op reis naar Berbiceop ongeveer 3 a 4 mijlen van de kust een bootje ontdekte, waarin zich drie personen bevonden, die door honger en gebrek zoodanig ver zwakt waren dat zij niet meer konden roéijen en dus het bootje moesten laten drijven. De kapitein nam hen aan boord maar bemerkende dat hij met drie uit Frankrijk ontvlugte mis dadigers te doeu had, veroorloofde hij hen niet aan wal te gaan en bragt ze naar Demeraryalwaar hij ze aan de politie uitleverde. Bij een kort verhoor hetwelk zij daar ondergingen bleek dat een hunner een Sardiniër was die wegens het in omloop brengen van valsche munt, tot transportatie was ver oordeeld. De tweede was een Malthezer, gccondemneerd wegens ecu moordgepleegd in de Krim tijdens den Russischen oorlog, toen hij aldaar een restauratie hield. De derde, uit Montpellier afkomstig, bekende dat hij wegens diefstal tot tienjarigen dwangarbeid was verwezen. Kort daarna vernam men dat er uit een der Fransche strafkoloniën in Cayenne twee stoomschepen waren afgezonden ter opsporing van drie ontvlugte veroordeelden die den inspecteur en een der ambte naren van het slraftétablissement om het leven hebben gebra°t, t* O 1 vermoedelijk zijn dat de drie bedoelde manschappen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2