N°. 882. Woensdag 7 Januarij. Au. Volksbijeenkomsten. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m,; 4 u. 53 ra. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de 1'ransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. VII. De knapste mannen in hun vak hebben steeds betreurd niet meer te hebben geleerd. Hoe dringend noodzakelijk is het dus elke gelegenheid tot verkrijging van kennis, al is het ook op gevorderden leeftijd, gretig aantegrijpen en daarvan, des noods met eenige opoffering van tijd en geld gebruik te maken. Tot dat einde strekken de Volksvoorlezingen over Natuur kunde, waarmede Dr. van Oven, docent aan de scholen van het Genootschap M. S. G., zich op uitnoodiging der Leidsche Nijverheids-vereeniging wel wil belasten. Een taak hoogst- moeijelijkomdat de mate van vatbaarheid en verstandelijke ontwikkeling zijner hoorders hem geheel onbekend is, maar ook bovendien lastigomdat meer dan bij een geregeld onderwijs gestadig moet worden omschreven en verduidelijktwat jiij zeggen wil. Dit uur is bestemd om daarvan een proeve te nemen of te geven; en om tevens het plan voor een reeks van 13 lezingen gedurende de maanden JanuarijFebruarij en Maart aanstaande telken Zaturdag avond van 8 tot 9 uur te houdenin breede trekken te ontwikkelen. Mogt dat plan sympathie vinden, 't geen blijken kan uit de toegangsbewijzen, die daarvoor tegen betaling van f 1. voor de geheele reeks worden afgehaald, dan zal op Zatur dag 3 Januarij de volgende voorlezing plaats hebben. Die geringe bijdrage is noodig, om de onvermijdelijke kos ten te kunnen bestrijden, maar ook, om op een geregelde bijwoning van een voldoend gehoor te kunnen rekenen. Is zulk een opoffering niet te wachten van onze handwerks lieden of fabriekarbeidersde werkdadige belangstelling van de induslrieelen zal daaraan wel te gemoet komen. Acht men het plan geen ondersteuning of deelneming waardig, zij die het ontwierpen zullen er alleen een bewijs in vinden van den publieken geest, die op industrieel gebied binnen Leiden heerscht. In waarheid, er is op geen bloei en welvaart voor de Leid sche Nijverheid te rekenentenzij de wetenschap de voorname bron zij, waaruit zij hare kennis put. Men zal bedrogen uit komen als men op stelsels van protectie of reciprociteit ver trouwen stelt en daarvan heil verwacht. Wat men ook daartegen inbrenge, tijd is geld, maar ook kennis is geld. Elk voor zijn vak bekwaam werkman zal ruim zijn brood vinden, maar nu de handenarbeid meer en meer door werktuigelijken arbeid verdrongen wordt, is er meer gron dige kennis noodig en moet het verstand meer dan de hand worden geoefend. De industrieel zoo wel als de werkman heeft daar het meest belang bij, opdat de hulp van buiten landers, duurder en lastiger, overbodig worde. En als de Regering lasten opheft, die de Nijverheid in het bijzonder draagt, en scholen sticht, om de industrie te bren gen op de hoogte waarop zij staan moet, om aan de concurrentie met het buitenland het hoofd te bieden, dan zal de Nationale Nijverheid niet meer over het verlies van privilegiën klagen, maar in zichzelf de kracht gevoelen, om staande te blijven zonder eenige steunsels van welken aard ook. Die het doel wilmoet ook de middelen willen en men kan van de uitkomst verzekerd zijn. Fabriekant en werkman, zij hebben één belang. De Natie en de Industrie, zij hebben één belang. Moge de band, die hen zamen bindt, stoffelijk en zedelijk hechter en duurzamer worden. Daartoe werke ieder mede, in welken kring hij zich beweegt, met welke gaven en krach ten bij toegerust is; - ook gij, wetenschappelijk man, die uwe talenten aanwendt tot nut der Leidsche industrie, van wiens ijver wij verzekerd zijn. Ondervindt thans en steeds dat uw werk niet ijdel en vruchteloosmaar gevvenschl en voor spoedig zij.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1