Buitenlandsch Nieuws. melkemmer vastgemaakt. Op dezen trommel zijn vier kokers van caoutchouc, in welke de vier spenen der koe worden ge stoken en door deze naauw omsloten. De wanden van den trommel zijn eveneens van caoutchouc; door twee hefboomen met handvatten rekt men deze wanden uit, waardoor in den trommel een luchtledig ontstaat en de melk uit het uijer in den trommel wordt geperst; door de wederwaartsche beweging van den hefboom wordt de melk in den emmer gedreven door een zuigklep heen, die zich daarbij opent en welke zich van zelf weder sluitzoodra men de wanden van den trommel op nieuw uitrekt. De trommel is door een binnenwand in tweeën gescheiden zoodat men telkens bij beurten twee spenen uitrekt even als dit bij het gewone melken geschiedt. Men zegt dat het melken met dit werktuig zachter en regelmatiger geschiedt dan met de hand en men er beter schoon kan uitmelken. De prijs wordt opgegeven 25 a 30 te zijn. Het is een Ame- rikaansche uitvinding van Kershaw en Kolvin te Philadelphia men vervaardigt ze echter ook reeds in Engeland, te Smetb- wick bij Birmingham en te Londen worden zij verkocht bij M. C. H. Denison. Te Utrecht is in de maand December, toen het voor nemen openbaar werd, om een broodfabriek opterigten, het brood in prijs aanzienlijk en snel afgeslagenofschoon de marktprijzen der granen daartoe geen de minste aanleiding gaven. Een onderofficier van de te Veere in bezetting liggende infanterie heeft zich doodgeschoten, omdat hij na afgelegd examen niet tot officier was benoemd. Op Nieuwjaarsdag is te Middelburg een ambtenaar onder het beantwoorden van een nieuwjaarswensch aan een zijner onder- hoorigen met de woorden op zijn lippen, door een beroerte getroffendood neergevallen. Te Waalwijk is een vrouw van 90 jaren overleden die 72 jaar bedlegerig was geweeet. Zekere C. M. de K. te Velp, heeft zich op oudejaars avond zoodanig aan sterken drank te goed gedaandat die dag tevens zijn laatste levensdag werd. Een tapper te Enschedé is ten gevolge van op Nieuw jaarsdag bekomen verwondingen des nachts overleden. De vermoedelijke daders zijn reeds in hechtenis. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland is aan Ds. J. E. C. de Wijs, predikant bij de Hervormde Ge meente te Alblasserdam op zijn verzoek eervol emeritaat ver leend met den lsten Januarij 1863. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Katwijk aan Zee, Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemuiden; te Oude- en Nieuwe-Wetering Ds. J. J. Ruys te Maasdam en te Breda Ds. G. H. Lamers te Scherpenzeel. Toezegging van beroep gegeven aan den kandidaat P. Haverkorn van Rijsewijk door den kerkeraad der Herv. gemeente te Odijk. De heer S. van der Paauw ontving dezer dagen ook een blijk van erkentelijkheid voor zijne als gemeente-architect bewezene diensten van HH. Burgemeester en Wethouders, die hem een sierlijke voltaire ten geschenke hebben aangeboden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 41", te 10 uur 41°. Zondag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 46°, te 5 uur 44°, te 8 uur 43°, te 10 uur 41°. Maandag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 40°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 46°. Tot de onlangs in omloop gebragte geruchten, die nu weder tegengesproken worden, behoort ook dat, volgens het welk Prins Nicolaas van Nassau zich bereid zou hebben ver klaard de kroon van Griekenland aantenemen. Integendeel moet die prins, en wel in denzelfden onvoorwaardelijken vorm als Koning dom Ferdinand alle mogelijke candidatuur voor die benoeming van de hand gewezen hebben. Franschen en Russische architecten, daartoe naar Jeru zalem gezonden zullen het plan en het. bestek opmaken voor den herhouw der kerk van het Heilige Graf. De koepel zal niet met loodmaar met koper worden bekleed. Onlangs kwam een heer een huis in de Ringstraat te Frankfort bezigtigen om er kamers te huren. De huisheer vergezelde hem van verdieping tot verdieping, totdat zij op de vijfde waren gekomen, alwaar twee kamers en een uitstekje op de Binnenplaats uitziende te huur waren. "Wat moeten deze kamers kosten?" vroeg de heer, nadat zij van het trap- penklauteren een weinig bekomen waren. //1500 gulden ant woordde de huisheer met dat klassieke phlegma, dat alleen een huisheer hebben kan. "En waar is dan de stal?" vraagt de ander weder. "De stal?" herhaalt de huisheer verblijft, "wat moet men op een vijfde verdieping met een stal uitvoe ren?" "Eenvoudig," was het antwoord, "er den ezel in slui ten, die voor deze kamers 1500 gulden betaalt." Het collegie van rechtsgeleerden te Weenen heeft zich in zijn jongste algemeene vergadering met 32 tegen 11 stem men verklaard ter gunste van de opname der protestantsch- theologische faculteit als leervak bij de universiteit. Te Luik heeft dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De buren van mej. P., iemand die al sinds jaren een winkel hield in de Rue des Tournes en alleen woonde, misten haar en vonden de deur van haar huis gesloten. Toen zij te vergeefs aangeklopt hadden, begaven zij zich naar de politie, om van hun bevinding kennis te geven. De commissaris van politie, door een raam in het huis geklommen zijnde, vond de oude jufvrouw aan de handen opgehangen. Ziehier de waar schijnlijke toedragt van het ongeluk. Zaturdag den 27sten December was zij des avonds naar den zolder gegaanom haar provisie hout voor den volgenden morgen te halen. Toen zij langs een soort van een trap weer naar beneden klom, hield zij zich vast aan een zwaar houten luik, dat diende om den toegang tot den trap te sluiten. Dat luik viel echter digt zoodat de vingers er tusschen geklemd bleven. Toen zij zich uit die positie wilde losmakenschoten de beide voeten uit en hing zij in de lucht te spartelen. Hoe lang zij nu in die vreeselijke positie heeft moeten doorbrengen voor dat zij den laatsten adem uitbliesweet men nietmaar haar einde moet verschrikkelijk geweest zijn! De buren, zegt men, hebben niets gehoord. De ongelukkige laat een vermogen nadat men op ongeveer 50,000 fr. schat. In het departement Lozène, in het zuiden van Frank rijk is verleden week zulk een massa sneeuw gevallendat de communicatie overal afgebroken is. Vele daken van stallen en huizen zijn onder het gewigt der sneeuw bezweken geheele bosschen zijn er onder bedolven of de kruinen der boomen afgeknot. Men berekent de schade op eenige honderd duizend franken. Men zal zich ongetwijfeld nog de groote gasontploffing herinnerenwaardoor verleden jaar het Casino in de Rue Cadet te Parijs vernield en aan de naburige huizen aanzien lijke schade toegebragt werd; bij die gelegenheid werd o. a. ook een beambte der bank, die op dat oogenblik voorbijging, gedood. Zijn weduwe, welke door diens dood in de grootste ellende geraakte, stelde een eisch tot schadevergoeding tegen de directie der gasfabriek en de eigenaars van het casino-lokaal in. Dezer dagen deed de rechtbank in deze zaak uitspraak, en veroordeelde de directiën der gasfabriek en van het casino aan de bedoelde weduwe een jaarlijksche rente van 1800 fr., aan hare dochter tot haar meerderjarigheid 600 en ingeval de moeder mogt komen te overlijden 1200 fr., en bovendien aan deze laatstgenoemde voor eens een som van 5000 fr. uittekeeren. In een dagblad van Marseille leest men in een brief uit Shanghae (China) van 6 November Toen ik van Shanghae terugkeerende Chin-hai passeerde, zag ik de geheele bevolking op het strand, die de doodstraf bijwoonde der zeerooverswelke door de Engelsche en Fran- sche kanonneerbooten waren gevangen genomen. 200 ligcha- men zonder hoofden lagen op het zand van het strand, wach tende op den vloed, die hen in den oceaan zou begraven. Te Chusan hebben 600 roovers hetzelfde lot ondergaan en werden 150 van hnnne jonken verbrand of in den grond geboord. Zestig jaren geleden maakte Kotzebue's "Menschenhaat en berouw" te Parijs furore. In 1862 wist bijna niemand zich dat tooneelspel meer te herinneren. Enkele grijsaards alleen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2