tlerd. De angina dipkteritca Schijnt zich echter nog tot die gemeente te blijven bepalen en zich niet verder in de pro vincie Zeeland te verspreiden. Daar thans de ongeregeldhedenwaartoe de leerlingen der Teeken-Academie te 's Hage de eerste aanleiding gegeven haddenvoor goed hebbben opgehoudenheeft het bestuur gemeend ook de sluiting dier instelling te kunnen opheffen, zoodat de lessen hervat zijn. De jeneverrampen van Nederland gedurende het jaar 1862, een klein staatje slechts van de werkelijkheid, geven 111 ge vallen van gevangenneming en veroordeeling, 18 van moord en manslag, 69 van verwonding en mishandeling, en 70 zelf moorden. Donderdag 11. was het 25 jaren, dat de heer A. Smits te Gouda de betrekking van gemeente-ontvanger had bekleed, en werd hem namens de gemeente door den heer Burgemees ter een kristallen plateau met prachtig zilveren lofwerk ver sierd aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor zijn ge presteerde diensten. Op 30 December vond te Zeist de buitengewone ver gadering plaats van aandeelhouders der Verzekeringsbank Kos mos, onder het voorzitterschap van den president-commissaris F. A. Kidder van Rappard. Aanwezig waren 25 aandeelhou ders vertegenwoordigende 455 aandeelen en 113 stemmen, zoowel uit eigen hoofde als in de hoedanigheid van gemag- tigden. Uit het breedvoerig verslag der directeurs, dat door de Vergadering met groote goedkeuring werd aangehoord, bleek dat de Maatschappij, niettegenstaande vele moeijelijkheden en tegenwerkingin de vijf maanden tijds dat zij werkzaam was geweestzeer goede en soliede zaken had gedaanwelke ver klaring van den directeur door den commissaris van Teylin- gen die, met den heer van Scherpenbergalle boeken en bescheiden der bank op de naauwkeurigste wijze had onder zocht, werd bevestigd met de betuiging dat zoowel hij als zijn mede-commissaris '/de Maatschappij hadden bevonden in een gelukkigen slaat van vooruitgang, die, zonder buitenge wonen tegenspoed de beste uitkomsten beloofde." Nadat ver volgens door den Voorzitter aan de centraal-directie lof was toegebragt voor de loyale wijze, waarop zij steeds haar be reidwilligheid had betoond om aan alle belanghebbenden ope ning van zaken te doenwerd der vergadering voorgesteld een dankbetuiging te rigten aan de heeren van Scherpenberg, van der Mersch en Boon Hartsinckvoor de verschillende belangrijke en belanglooze dienstendoor hen aan de Maat schappij bewezenwelk voorstel bij acclamatie werd aange nomen. Omtrent de verplaatsing van den zetel der bank naar elders kon, om gewigtige redenen, in deze vergadering nog niet worden beslist. Tot tweeden directeur werd benoemd de heer F. H. van de Poll, inspecteur der registratie te Zeist, terwijl de heer van Scherpenberg, die als commissaris aftrad, werd verkozen tot lid van den raad van bestuur, en in zijn plaats de heer Mr. A. Pit te Zeist tot commissaris werd aange steld. Op verzoek der centraal-directie werd eindelijk door aandeelhouders overgegaan tot de benoeming eener buitenge wone commissie uit hun midden tot eigen opname van den staat der zaak. De oorzaak van den plaats gehad hebbenden brand in de stoomwolspinnerij te Geldrop, toebehoorende aan de heeren A. Carp en Zn., moet niet aan onvoorzichtigheid worden toe geschreven. Integendeel wordt met grond vermoed, dat die moedwillig is gestichtdoor op verschillende plaatsen brand bare stoffen nederteleggen en deze te doen ontbranden. Ge lukkig is de brand die achtervolgens op onderscheidene pun ten uilbrakgebluscht en is de veroorzaakte schade betrekke lijk gering. Laatstl. Zondag heeft de rechter-eommissaris Mr. J. Kuylbijgestaan door den beëedigden griffierklerk A. van Buel in tegenwoordigheid van den heer officier Mr. van Blar- komtot laat in den nacht instructie in loco gehouden den volgenden dag zijn genoemde heeren er andermaal in loco ge weesten is tengevolge van een verleend bevel van voorloo- pige aanhouding in het huis van arrest te Eindhoven overge- bragt de meesterknecht W. W. Te Zwolle overleed dezer dagen een vrouw van 99 ja ren, die nimmer eenige geneeskundige hulp ingeroepen of medicijnen gebruikt had. Drie jonge lieden waren in den morgen van 31 Decem ber 11. te Vlissingen, door het schoone weder uitgelokt, door de kaden der stad roeijende; de sterke Noodwestenwind joeg de boot naar de reedej de knapen geen kracht of kennis be zittende om het sloepje te besturen, raakten door het vol water loopen der sloep in gevaar en dreven tot voorbij het fort de Kuiter, waar de sloep onder hen wegzonk. Schipper J. Verlinde, van Terneuzen naar Vlissingen, was toevallig op die hoogte; hij zette op de in doodsgevaar verkeerenden aan en had na veel inspanning, met hulp van zijn zoon en zijn knecht, het geluk de drie jongelingen, hoewel in bewuste- loozen toestand, echter behouden aan hunne ouders te kun nen wedergeven. Te Middelharnis is op nieuwjaarsdag plotseling brand ontstaan ten huize van den Burgemeester, die vooral met den feilen wind een dreigend aanzien had. De schade bepaalde zich echter tot de woonkamer. Gedurende het jaar 1862 werden aan de stads Boterwaag te Kampen gewogen: 38,223/8 en 3396/16 vatenbedragende 800,750 Ned. ffi, zijnde 3398/8 en 562/16 vaten of 71,760 Ned. S minder dan in het vorig jaar. Men verneemt dat de Hersteld-Evangelisch-Lutherscbe gemeente te Zwolle een gebouw heeft aangekochtmet het voornemen om dat tot een weeshuis voor die gemeente in- terigten. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Wolfaartsdijk door Ds. H. W. A. Verhoeff, pred. te Oud- Beijerland, en voor het beroep naar Nieuwe Tonge door Ds. J. A. ten Bokkel te Oud-Alblas. Aan de Leidsche veemarkt zijn gedurende het jaar 1862 aangevoerd: 15,374 runderen, 4992 kalveren, 22,676 scha pen, 34930 lammeren, 1420 varkens (magere), 4608 biggens. Aan de gemeentewaag is gewogen: 461,460 ponden boter, 27,730 ponden kaas en 2328 varkens (vette). Aan de aard- appelenmarkt zijn aangevoerd 117,999 Nederl. mudden aard appelen. Uit Curasao meldt men van 16 December: In de laatste dagen heeft het hier aanhoudend en zwaar geregend, zoodat er toch vooruitzigt bestaat op een goe den oogst, ofschoon de regen voor het saizoen laat inge vallen is. Sedert het begin van de maand November zijn geen geval len van pokken in het stadsdistrict bijgekomen en in de bui ten-districten slechts 2 a 3 gevallen. De Nederl. schoenerbrik Columbus, kapt. Wolking, is 23 November 11. alhier aangekomen, en Zr. Ms. stoomschip Ve suvius den 2den dezer van de eilanden St. Martin en St. Eu- statius alhier teruggekeerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Zaturdag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 37°, te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 40°. Büiteniandsch Nieuws. De kandidatuur van Prins August van Baden, voorden troon van Griekenland, heeft naar men zegt, weinig kans van wel slagen. Het is juist de elfde kandidaat. Aan de Beijersche officieren en kadets is verboden om voortaan lorgnetten te dragen. De Minister van Oorlog heeft bepaalddat zijdie geen lorgnetten of brillen kunnen ont beren zich als invalide behooren aantemelden en niet meer bij het leger mogen dienen. Een brouwer te Swechat in Oostenrijk heeft 1000 fles- schen bier aan den Sultan van Marokko afgeleverd. Als zij op de plaats hunner bestemming gekomen zijn kost iedere flesch van dat bier, dat van uitmuntende kwaliteit is, een dukaat. Een honderdtal burgers van Leipzig behoorende tot de democratische partij hebben aan Garibaldi een zilveren lauwer krans als kersgeschenk toegezonden. Het souper, dat de minister-president van het groot hertogdom Hessen op den 17den December - den verjaardag

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2