Buitenlandsch Nieuws. snapte gas, dat verder doordrong, met de gasvlam der ma chine-kamer in aanraking en deed een belangrijke ontploffing ontstaan. Er waren 10 personen in het zuiverhuis, toen zij zich plotseling door den vuurgloed zagen omsingeldin het grootste gevaar verkeerende, wilde iedereen zich bergen maar de naastbijzijnde deur was door den schok digtgeworpen en onderscheiden personen drongen zich tegen den muur of de deur dit was hun geluk want de ontploffing had het geheele dak van 't gebouw en de bovenste zijmuren naar beneden ge worpen en zij zouden dus onder dat puin zijn geraakt. Aan de andere zijde van het gebouw was de deur geheel vernield, een werkman geraakte daar onder de neergeworpen stukken muur, een ander ontving brandwonden. Het mag wel een groot geluk genoemd wordendat bij dit voorval geen menschen- levens zijn te betreuren. Alleen het gebouw heeft belangrijke schade geleden. De verlichting behoeft er echter niet in het minst onder te lijden. De schok werd verre gehoordhij geleek een donderslag voorafgegaan door een hevig licht. Zondag 11. is op het strand te Nieuwe Diep bij paal 5 gevonden een houwitser van 50 pond, waarschijnlijk gebruikt bij de landing der Engelschen in 1799 aldaar. De Vereeniging onder de spreuk Bouwkunst en Vriend schap, zamengesteld uit werkbazen in verschillende vakken van bouwkundeheeft den heer Salomon van der Paauw een blijk van erkentelijkheid aangeboden bij gelegenheid dat zijn eervol ontslag als gemeente-architect was ingegaan bestaande in twee kristallen wijnkaraffen, smaakvol met zilver versierd, en een geheel uitmakende met den zilveren bekervroeger door de Leidsche afdeeling der Nederl. Maatschappij ter be vordering van Nijverheid aan den heer van der Paauwwegens bewezen diensten als haar secretaris vereerd. Als een bewijs hoe aan een inrigting voor warme baden hier ter stede werkelijk behoefte bestond, meldt men ons, dat in het bekende etablissement op de Bloemmarkt, onder directie van den heer Rutgers, van af de opening, 29 November tot 31 December 1862, 530 baden zijn genomen, als: 33 door dames en 497 door heeren. Bijzondere berigten uit Paramaribo van den 5den De cember behelzen dat het in de kolonie kalm is, De slaven- bezitters zijn minder gerust en vreezen een opstand der ne gers uit dien hoofde is een adres aan den gouverneur inge diend om het vertrek van Zr. Ms. stoomschip Zoutman te beletten daar men de tegenwoordigheid van dat oorlogsvaartuig op de reede als het eenige middel beschouwt om ontzag in- teboezemen en de rust te handhaven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 40®, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38". Donderdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 40®, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°, te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, te 10 uur 44°. Vrijdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 46°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 42°. De stoomboot II Sardagna, aan boord waarvan Gari baldi zich bevond, bereikte den 22sten dezer Caprera, zonder la Madelena te hebben aangedaan. Het rustbed van den ge neraal werd in een schuit nedergelaten die hem aan den wal bragt. Garibaldi, die door den overtogt niets geleden had, zag met vreugde zijn geliefd eiland weder. Zijn beide gewone artsen en de heer Occhipinti droegen het rustbed tot aan de woning, waar zij het in de kleine voorkamer gelijkvloers plaats ten. De aanwezigen, waaronder Fruscianti, die het eiland gedurende de vier maanden welke de generaal afwezig was niet had verlaten, en naauweltjks had durven hopen hem we- dertezienwaren sterk aangedaan. Na verbonden te zijn en den maaltijd gebruikt te hebben, liet Garibaldi zich naar de bebouwde gronden dragenwaar men zonder sterk stooten gaan kan, en verlustigde zich in den aanblik zijner velden, wijnstokken en olijfboomen. Sedert wordt deze wandeling da gelijks hervat en oefent een weldadigen invloed op het lig- chaamsgestel en het gemoed des lijders uitdie zich in zijn besluit verheugt om in zijn eenzaamheid terugtekeerenwaar bij ten minste ruim lucht kan scheppen. De wond staat goed, de voet is niet meer gezwollen en de rheumatische pijnen zijn geweken. Het kersfeest is bij zijn legerstede gevierd. Men ziet de volkomen genezing te gemoet. In een der Duitsche dagbladen van Maandag 11. lees; men de volgende advertentie: //Een algemeen bekend weduw naar, 45 jaren oud, van de Luthersehe godsdienst, in het bezit van 2 kinderen die hem voor het gevoel zijns harten voldoende zijn, acht zich verpligt de alhier woonachtige we duwen uitten oodigenzich in hare gesprekken wat minder met hem te bemoeijen, aangezien hij volstrekt niet voornemens is weder in het huwelijk te treden." Vrijdag werd te Rouaan een drenkeling onder vrij zon derlinge omstandigheden gered. Een matroos van een schip was zoo vrij in een nabijgelegen vaartuig te klimmen en uit de kajuit der matrozen verschillende kleedingstukken wegte- nemen. Belast met die voorwerpen wilde hij naar zijn schip terugkeeren, doch bij het overklimmen viel hij in de Seine. Hij zou zeker zijn omgekomen had niet zekere Noëldie zijn hulpgeschrei hoorde, zich in het water geworpen en den drenkeling naar den oever gebragt. De matroos had het pak kleederen stevig vastgehouden en dit was dus door Noël ook gered. Deze was toen niet weinig verwonderddaaruit zijn eigene kleedingstukken te herkennen. Werkelijk was Noël de redder van hem, die hem weinige minuten te voren had bestolen. De baardscheerders te Neurenberg hebben voor eenige dagen een vergadering gehoudenten einde te beraadslagen over de vraag, of het niet noodig zou zijn den prijs van het scheeren te verhoogenuithoofde van de thans heersohende duurte van levensmiddelen en het stijgen van de huishuren Het besluit is genomen om in het vervolg het loon voor het afnemen van den baard met 3 kreutzer te verhoogen. Een dame uit de eerste kringen te Havre was bekend wegens de heerlijke diners en soupers, welke bij haar werden gegeven. De heeren en dames, die gewoonlijk bij haar wer den genoodigd vergastten zich niet weinig op de getruffeerde kalkoenen het wild en daube de fijne wijnen toen zij een uitnoodigingsbillet ontvingen om op kersavond een pique- nique tegen betaling van 20 francs per persoon bij haar te komen bijwonen. De avond werd allerprettigst doorgebragt; het souper nam een aanvang en de tafelruim voorzien van prachtige scho tels, bloemen, lustres in overvloed, deed zeer veel verwach ten, - doch men was niet weinig verwonderd, toen er bij al die pracht slechts een ham, een paar koude vogels, salade en een kopje thee werd rondgediend. Niemand zeide iets, het eten was goed, doch geen bruischende Champagne gaf de anders niet welsprekende tongen gelegenheid om welsprekend te worden. Eindelijk nam de gastvrouw het woord en sprak ongeveer het volgende: //Waarde vrienden ge zult verwonderd zijn over het geringe souper, dat u is voorgediendge hebt echter door een slechten maaltijd een goede dienst verrigt, want de 20 francs, die gij gestort hebt en welke in lang niet toereikende zouden zijn geweest om het overvloedige te ver krijgen dat gij gaarne zoudt hebben verlangd, zullen morgen dienen om twintig arme huisgezinnen van het noodige te voorzien. Gij zijt allen van te goede opvoeding, van te goede familie, dan dat ik zou kunnen denken, dat iemand uwer boos op mij zou zijn dat ik uw maag te kort heb gedaan uw hart zal steeds gereed zijn mijne zaak te bepleiten." Iedereen was tevreden en wenschte dat het voorbeeld der gastvrouw nog menige navolging mogt vinden. Gedurende den laatsten storm in het westen van Schot land ontkwamen de heer Reideen pachter te Invergseran, en zijn huisgenooten op verwonderlijke wijze aan groot levens gevaar. Allen hadden zich ter rust begeventoen het huis door het onweder getroffen werd en geheel door midden spleet. Het bed waarop de heer Reid sliep werd eerst naar boven geslingerd, toen op den grond geworpen en de deur van het vertrek verbrijzeld; zijn vrouw wilde uit het naburig slaapver trek haar man ter hulp snellen, maar dewijl de trap dien zij voorbij moest door den bliksem was weggeslagenviel zij in den kelder. Weldra was het geheele huis niets meer dan een puinhoopmaar gelukkig slaagde men er in den heer Reid zijn vrouw en de dienstboden te redden zonder dat zij ander letsel dan eenige ligte kwetsuren bekomen hadden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2