N°. 879. Zaturdag 3 Januarij. Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Mom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekeudraakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m, en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 ii.j 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaö 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 u„r. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben Donderdag morgen de godsdienst oefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van den WelEerw. heer Ds. Zubli bijgewoond. Tegen den middag was er bij HH. MM. de Koning en Koningin receptie van de leden der Koninklijke familie en voorts van de grootofficieren en het verdere personeel aan het Koninklijk Huis verbonden. Dingsdag stond voor de rechtbank te Arnhem terecht G. S., chef der politie te Harderwijk aangeklaagd van mon delinge bedreiging onder voorwaarde. Ter terechtzitting is het volgende geblekenZekere S. was verloofd aan zekere H. P. Plotseling werd laatstgenoemde zieken door het publiek werd gezegde S. beschuldigd haar te hebben betooverd. Dit gerucht won meer en meer veld tengevolge waarvan door enkele per sonen de bedreiging werd geuit, dat men den toovenaar zou verbranden of op andere wijze uit de wereld helpen. De be klaagdedie geenszins bijgeloovig was, begreep, dat het door den toovenaar zegenen van diens slagtoffer de verbitterde me nigte tot bedaren zou brengenhij begaf zich dus naar de woning van S., en verzocht hem dringend om ten huize van zijn meisje te komen. S. was tengevolge van de daags te vo ren geuitte bedreigingen eenigzins ongesteld, doch beloofde te zullen gaan. Ten huize van zijn meisje gekomen alwaar zich verscheidene personen bevondenwerd hem door den beklaagde dringend verzocht om den zegen over zijn meisje uittespreken. S. wilde dit niet gaarne doen waarop de aan wezige personen weder oproerig werden en één hunner te kennen gaf nog rijsbossen te hebben om den toovenaar te verbranden. De beklaagde zeide thansdat hij en de overigen hem met den zegen zouden voorgaan, waarbij hij tevens den sabel trok om, zoo als hij ter terechtzitting verklaarde, den gewaanden toovenaar te beschermen. Hierop sprak de beklaagde de woorden: //God zegene u" tegen het meisje; de overigen volgden en ten laatste ook S., de minnaar. Nu was de rust hersteld, maar tdrie dagen later stierf S., tengevolge van het voorgevallene, als - krankzinnige. - Het Openbaar Ministerie dat den chef der politie had vervolgd ter zake van mondelinge bedreiging onder voorwaarde, heeft die aanklagt ter terecht zitting niet langer volgehoudenomdat niet bleekdat de beklaagde bij het trekken van zijn sabel de woorden had ge bezigd: //als ge den zegen niet uitspreekt, zal ik u doorste ken." De officier van justitie requireerde echter tegen den beklaagde zes maanden gevangenisstraf ter zake van het door onvoorzichtigheidachteloosheid enz. veroorzaken van of bij dragen tot den dood van S. De beklaagde verklaardedat hij hetgeen hij had gedaan, had verrigt om groote ongelukken, welligt een moordte voorkomendaar het hem nog levendig in het geheugen lag, hoe voor een tiental jaren de verbitterde en bijgeloovige menigte een anderen //toovenaar" gruwelijk had mishandeld: dat hij er daarom bij S. op had aangedron gen om zijn meisje te zegenen, en alleen de sabel had ge trokken om de personen, in het huis van dat meisje aanwe zig', die oproerig begonnen te worden in toom te houden en S. te beschermen. - De rechtbank heeft den beklaagde vrij gesproken. Uit Zeeland meldt men, dat de schade, door de laatste stormen aan de zeeweringen toegebragt, zoo aanmerkelijk is» dat zij alleen voor Walcheren op f 70,000 wordt geschat. In den West-kapelschen dijk zijn onderscheiden gaten geslagen en is de steenglooijing op enkele punten geheel verdwenen. Dingsdag 11. is Moor eenige ingezetenen van Rotterdam een prachtig album met 600 haudteekeningen en voorzien van een rijke versiering in zilverdoor den heer van Kempen te Voorschoten vervaardigd, den beer Abram van Rijckevorsel Hz. aangebodenals een bewijs van erkentelijkheid voor zijn po gingen ter bevordering van volkswelvaart. De dag zijner 72ste verjaardag was daartoe gekozen en zijn afstand van het lid maatschap der Tweede Kamer daartoe de naaste aanleiding. Woensdag avond tegen 6 uur had aan de stedelijke gas fabriek te Utrecht een ontploffing plaats. Door te sterken aandrang in de zuiverkisten was er door de waterranden gas ontsnapt, dat zich in de bovenverdieping van bet zuiverhuis verzamelde. Zoodra men dit bemerkte werden de randen met water aangevuld; terwijl eenige werklieden, onder leiding van den directeur en baas daarmede bezig warenkwam het ont-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1