Binnenlaudsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. in den leringwaarin wij verkeeren, ook hare schatten ver spreiden. Dan tintelt ons oog van verrukking bij de aan schouwing van het geluk des naasten en ons hart deelt in het lijden van den natuurgenoot. Onze wenschen te vervangen door daden die getuigen van medegevoel in hetgeen anderen wedervaart, dat zij onze blijde taak op eiken dag, dien wij nog beleven in het jaar, dat wij intraden. Dat er geen leed zijwaaromtrent wij ons onverschillig betoonengeen ware vreugddie we niet gaarne anderen gunnen geen traandie we niet willen afdroogengeen zorgdie we niet willen ver- ligten dan zal dit jaar voor ons een best jaar zijn. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Zierikzee Jhr. Mr. L. F. van Panhuys, subst. officier van Justitie te Goes en in diens plaats Mr. J. W. de Quertemont, advocaat te 's Gravenhagevoorts eervol ontslag verleend uit hunne betrekking bij de administratie voor de R. C. Eere- dienst aan den referendaris Jhr. L. J. H. Ridder van der Schueren en aan den adj.-commies J. A. W. van der Meer, behoudens aanspraak op pensioen. Naar men verneemt is het depot te Altona, dat onder presidium van den kolonel Scharten aldaar is gevestigd tot aanwerving van Noordsche onderdanen voor de Nederlandsche koloniale militaire dienst, door Z. M. opgeheven en die wer ving ingetrokken. De terugkomst van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik in de residentie uit Luxemburg, welke op 11. Woens dag bepaald was, is zoo men verneemt, ten gevolge van een ongesteldheid van H. K. H. eenige dagen verschoven. H. K. H. Prinses Hendrik is ten gevolge van een pleu- rus in de laatste dagen ernstig ongesteld geweestmaar hoe wel zeer zwak, buiten gevaar. H. M. de Koningin heeft voor de kunstbeschouwing der Academie van beeldende kunsten te Rotterdam haar album ter inzage afgestaan. Het gala-bal, dat aanstaanden Vrijdag ten hove zal plaats hebben schijnt zeer luisterrijk te zullen zijn. Ruim 700 in vitatiekaarten zijn rondgezonden. Men verzekertdat de heer Uhlenbeck zijn eervol ont slag aan den Koning verzocht en verkregen heeft als Minister van Koloniënen dat het beheer van het departement van Koloniën tijdelijk zal worden opgedragen aan den Minister van Financiën den heer G. H. Betz. Reeds morgen zou de heer Uhlenbeck zijn portefeuille nederleggen. In de vergadering van den Raad van State (geschillen van bestuur) den I7den December 11. gehouden, kwam aan de orde een reclame van W. Bonten te Leiden tegen een beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij hem de gevraagde vergunning is geweigerd tot het plaatsen van twee distilleerketeltjes achter zijn woonhuis. Na dat de Staatsraad Meeuwsen in die zaak rapport had uitge- bragt en de advocaat van Gigch als gemagtigde van W. Bonten het woord had gevoerd tot toelichting van zijn reclameis de belanghebbende tot het geven van eenige inlichtingen in de gelegenheid gesteld. De Staatsraad de Vries vroeg, aan wie de rooimeesters hebben verklaard dat zij tegen de plaatsing der distilleerketeltjes geen bezwaar haddenof de opneming door hen is geschied op zijn verzoek dan wel op verzoek van Burgemeester en Wethouders en of door rooimeesters proces verbaal is opgemaakt? De voorzitter, Baron Mackay, vroeg of de Commissie van Fabricage persoonlijk in het gebouw was geweest; of het afdakje spoedig in brand zou kunnen geraken en de buren door het wegnemen daarvantegen brand zou den beveiligd zijn en die wegneming hun eenige gerustheid zal kunnen geven? De Staatsraden de VriesBorret en Meeuw sen deden onderscheidene vragen ten aanzien van de inrig- ting van het huisde smalle ingang, de opgave van den Ar chitect dat die gang zeer bezet is, ook met brandstoffen; en de voorzitter, ten opzigte van de ligging en de belendingen van het afdakje, waaronder de distilleerketeltjes zouden worden geplaatst. De belanghebbende heeft op al die vragen geant woord en aangeboden het afdakje aftebrekett of te vernieuwen zooals de rooimeesters of de Commissie van Fabricage dit mogten verlangenmaar het beweren van den Architect over de bekrompenheid van zijn huis en gang bepaald tegengespro ken gelijk zijn advocaat dan ook een nader onderzoek ver langde van de Stedelijke rooimeesters te Leiden die het meest bekend zijn met de localiteit en bepaald hebben verklaard, dat zij geen gronden gevonden hebben om de gevraagde ver gunning te weigeren. Door de arrond.-rechtbank te Deventer i3 ter vervulling der openstaande rechtersplaats opgemaakt het volgende drietal: als de heeren J. H. van Delden rechter plaatsvervanger II. R. van Marle subst.-griffier bij die rechtbank en G. J. M. van Voorthuyzen, rechter plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Amersfoort. Na den afloop der zitting van de arr.-rechtbank te Breda waarin de zaak van Mr. C. v. B. was behandeldwerd de beklaagde door een groote menigte onder gezang huiswaarts geleid. Langzamerhand verzamelde zich voor zijn woning een massa volk, ten getale van 500 a 600 personen, die in op gewonden stemming verkeerden en liedjes aanhieven. De ad vocaat hield een aanspraak tot de menigte, die echter door de marechaussees werd uiteengedreven. In de stoomwolspinnerijtoebehoorende aan de heeren A. Carp en Zn., in Geldrop nabij Helmond, is een brand uitgebarstendie aanzienlijke schade heeft veroorzaakt. De brand is ontstaan in de benedenverdieping onder den trap, alwaar een aantal takkebossen bewaard werden. De oorzaak is vermoedelijk aan onvoorzigtigheid te wijten daar de fabriek nog tot 8 uur des avonds was in werking geweest. Het ge bouw, machineriëngrondstoffen en voorhanden goederen wa ren in de Ba taafsche Brandwaarborgmaatschappij voor f 43,000 verzekerd. Aangenomen door Ds. J. Eigeman te Oud-Loosdrecht het beroep naar de Hervormde gemeente te Zevenbergen en door Ds. J. J. Eigeman te Bergschenhoek dat naar Hengelo bij Zutphen. Ds. Doorenbospred. aan de Smilde, 70 jaren oud heeft van Zondag 21 tot en met Zondag 28 Dec. elfmalen gepreekttweemaal het avondmaal bediend en vijf catechisa- tiën gehouden. Aan de soldaten van het Pruissische garnizoen te Maintz is bevolen zich voortaan te onthouden van de lezing van de Mainzer Anzeiger, de openbare plaatsen, alwaar op ongunstige wijze van den Koning wordt gesprokente verlaten enhetzij zonder of met behulp van andere militairen, de personen te arresteren die ongunstig over den Koning of diens regering spreken. De Noorder-spoorwegmaatschappij te Parijs zendt ver scheidene extra-treinen naar Brusselom de Parijzenaars in de gelegenheid te stellen de opvoering van les Misérables aldaar bijtewonendie te Parijs verboden is. De Académie des inscriptions et belles lettres heeft, in de plaats van wijlen professor J. Geel te Leidenden ge heimraad F. Ritschl te Bonn tot haar corresponderend lid benoemd. Toen Koningin Victoria in de vorige week van Wind sor naar het eiland Wight vertrok, bevonden zich onder de koninklijke bagaadje drie kofferstoebehoorende aan debarones Blucher en lady A. Bruce, hofdames van H. M. en van de Prinses van Hessen. Te Osborne gekomen, vermiste men de koffers, en een terstond te Windsor ingesteld onderzoek heeft evenmin die voorwerpen doen terugvinden. Bij deze gelegen heid verneemt men, dat aan den Prins van Wallis op zijn jongste reis van Marseilie naar Engeland zes koffers zijn ontvreemd. LI. Vrijdag avond is in HighstreetSarrey, de groote bierbrouwerij van den heer C. Atlee nagenoeg tot den grond afgebranden te Rumford is Maandag ochtend de smeersmel- terij van den heer F. Ellis in den asch gelegd, waarbij vier of vijf belendende gebouwen zwaar zijn beschadigd geworden. Uit Baltimore wordt gemeld, dat aldaar thans een schaak-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2