Buitenlandsch Nieuws. zijn vïouw daarover bijzonder verheugd; kort daarna stierf de man en liet zijn vrouw beloven dat men hem niet zoude ontkleeden, maar gelijk hij daar lag in de kist zoude leggen. Aan den laatsten wensch haars mans gehoor gevende, zorgde zij dat hij zooveel mogelijk onaangeroerd ter aarde werd be steld. Toen men eindelijk tot de regeling van erfenis enz. overging, was er van de f 15,000 niets te vinden. Onder de algemeene ontsteltenis werd de raad gegevenom de autoriteit hierin te hulp te roependeze besloot het lijk te doen op graven en op 't hart van den pedagoog werd de eene helft der vermiste som, de andere onder zijn rechter arm gevonden, 's Mans zekerlijk bizarre denkbeelden omtrent 't gebruik van dit geld na zijn afsterven blijven echter een raadsel. Donderdag avond omstreeks half tien uur is in de R. C. kerk op het Binnenhof te 's Gravenhage brand ontstaan. De brand, op het voor de zangers bestemde koor waarschijnlijk door het vuur eener stoof ontstaandeelde zich weldra aan den vloer, de balustraden en de banken mede. Gelukkig is men door spoedig aangerukte hulp er in geslaagd den brand in den aanvang te stuitenzoodat er Vrijdag morgen in de kerk weder dienst is gedaan. Maandag avond 11. werd te 's Gravenhage ingewijd een nieuw kerkje, in de Wagenstraat ten dienste van de Oud- Gereformeerde gemeente gebouwd. Daarbij hield de bij die gemeente beroepen predikant Veldman een leerrede naar aan leiding van 1 Kron. XXIX: 13 en 14. Uit de vroeger medegedeelde nominatie tot vervulling der vacature bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdam, is Woensdag opgemaakt een drietalbestaande uit de navolgende predikantenF. Rauwenhoff te Zalt-Bommel N. H. de Graaff te Apeldoornen H. G. Hagen te Leiden. Hieruit zal op Maandag den 29sten dezer de beroeping ge schieden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Hengelo Ds. J. J. Eigeman te Bergschenhoek. Aangenomen het beroep naar Bunschoten door Ds. K. Kleinendorstleeraar bij de afgescheidene gemeente te Hoo- geveen. Door den Gouverneur-Generaal van N.-Indie is benoemd tot 2den stadsgeneesheer te Samarang J. A. van Dissel. Berigten uit Oost-Indie dd. 14 November melden: De algemeene meening hier was op een dwaalspoor aangaande de benoeming van een Gouverneur van Sumatra's Westkust. Niet op den heer A. Loudon, noch op andere personen, die men gedoodverwd had, is de keuze gevallen maar op den heer van den Bossche, resident van Bezoeki, gelijk men zegt,een flink ambtenaar. Men meent echter, dat voor de betrekking van gouverneur over zoo uitgestrekte gewesten, als de West kust van Sumatranog iets meer noodig is en het is ook volkomen zeker, dat aanvankelijk niemand aan den nu be noemden heeft gedacht, maar dat de betrekking aan andere, algemeen bekende hoofd-ambtenarenwas aangebodendie er echter voor hebben bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier van Woensdag 24 December 's namiddags te 5 uur, tot heden Za- turdag 27 December 's namiddags te 4 uur als hoogste punt 52°, als laagste punt 42°. Toen de Prins en de Prinses van Pruissen zich te Rome bevonden, verzochten zij den Paus om zijn portret. Deze gaf het en schreef er onder: Moogt gij, die in de duisternis des doods verkeert, verlicht worden. De Prins en de Prinses wa ren hoogst verwonderd, dat de Paus hen beschouwde als ver- keerende in de duisternis des doods, doch bedankten hem toch voor zijn geschenk. Het Journal de l'Aisne meldt, dat de laatste afstamme ling van Calvijn in de vorige week het protestantsche geloof heeft afgezworen en tot de Katholieke kerk is overgegaan zijn dochter bevond zich reeds gedurende eenigen tijd in een klooster. Nabij Falmouth is dezer dagen een walvisch ter lengte van 45 'voet tusschen de rotsen geraakt en de buit geworden yan eenige in den omtrek wonende landliedende pogingen van het Zeemonster örn zich uit de ondiepte te redden was zoo geweldig, dat hij met zijn staart stukken rots ter zwaarte van verscheidene centenaars heeft afgeslagen en het water met zijn bloed sterk gekleurd was. De Keizer van Rusland heeft eene ukase uitgevaardigd waarbij bevolen wordt, dat verbeurd verklaarde goederen en kapitalen van de staatkundige veroordeelden sedert 1831te ruggegeven zullen wordenmet bepaling tevensdat ook de kinderen ten deze het recht van terugeisching hebben. Volgens berigten uit Petersburg van 12 December was de winter aldaar toen zoo gestreng, als hij er in vele jaren niet geweest was. De thermometer teekende 20° beneden het vriespunt. De rivieren en de zee waren bevrorenmaar men had er nog geen sneeuw. Volgens de tijdingen uit Griekenland verwachtte men te Athene dat de Nationale Vergadering, in weerwil van Enge- lands verklaringdat het de kandidatuur van Prins Alfred van de hand wijstdien Prins niettemin tot Koning zal proclameren en dat men een deputatie naar Frankrijk en Engeland zenden zal om de moeijelijkheden hit den wegteruimendie zich tegen de troonsbeklimming van dien Prins verzetten. De laatste be rigten bevestigendat Engeland de Jonische eilanden alleen afstaat onder voorwaarde, dat Griekenland de verbindtenissen nakomtdoor de provisioneele regering in hare eerste procla matie op zich genomen. Volgens de jongste berigten uit Noord Carolina schijnen de Zuidelijken aldaar nog in het geheel niet gezind om zich met de Noordelijken te verzoenen. Den 4den dezer werden althans door het bestuur van dien staat de navolgende beslui ten' genomen: 1°. Dat de Zuidelijke staten de middelen en den wil bezitten om het door hen gevestigde gouvernement te handhaven en te blijven steunen en dat Noord Carolina voor dat doel al zijn magt en hulpbronnen veil heeft. 2°. Dat de scheiding tusschen de Zuidelijken en Unie staten onherroepelijk is en dat de bevolking van Noord Carolina nimmer en onder welke voorwaarden ook, tot een vereeniging zal toetreden." De Zui delijken schijnen dus besloten te zijn Om alleen voor overmagt te bukken. Uit een dezer dagen openbaar gemaakten staat der goud productie in Californie, blijkt het volgende: //Vóór de ont dekking der Californische goudmijnen bedroeg de jaarlijksche goudproductie, in alle landen der wereld te zamen gerekend, nog niet ten volle de waarde van 18 millioen De tegen woordige jaarlijksche productie in Californie alleen wordt begroot op 70 millioen. De commissaris van het General Land Office begroot zelfs de productie van het tegenwoordige jaar over het geheele land op een bedrag van ongeveer 100 millioen. Wanneer er in de buiten Californie bekende goudgronden naar evenredigheid zooveel arbeid werd gedaan als in Californie zelf, dan zou de geheele productie van het loopende jaar met inbegrip van den Californischpn bodem, 400 millioen kunnen bedragen." Berigten uit New-York van 15 December melden, dat den 13den weder een veldslag heeft plaats gehad bij Frede- riksburg. De Noordelijken rukten voorwaarts en vielen de in fanterie der Zuidelijken aan. De artillerie der laatsten stuitte de voorwaartsche beweging der Noordelijkendie tot tweema len toe werden teruggedreven. Zij ontvingen echter versterking en daarop werd het vuren van weerszijde tot den avond voort gezet. De linkervleugel der Zuidelijken werd een wijl achter uitgedreven en verloor 400 man aan gevangenen. De Noor delijken hebben den nacht van den 14den op het slagveld doorgebracht. De bondsgeneraals Jackson eq Bayardalsmede een groot aantal bondsofficieren zijn gesneuveld en 5 andere generaals gekwetst. Het verlies aan weerszijde is groot. Den 14den hielden de Zuidelijken zich bezig met de uitbreiding der fortificatiën hunner stellingen. Men geloofdedat zij zeven liniën van verdediging hebben en dat generaal Burnside den 15den den aanval zou hervatten. OFFICIEEL. S1IËUWS. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Hol land, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de jagt op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuid-Hollandwordt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2