N°. 872. Woensdag 24 December A". 18«s Volksbiieenkomst en. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- eu Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12}- Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u, 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 ra.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 ii. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; smiddags te 12 u., snamiddags te 3 u. 45 rn. 'savonds te 8 u. 15 ra. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsenMet de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Tetegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 's morgens vau 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Reohteu en Acoijn.en dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 9— 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8-4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. UITHOOFDE VAN HET KERSFEEST ZAL DONDERDAG EN VRIJDAG AVOND GEEN DAGBLAD WORDEN UITGEGEVEN, V. De verschillende betrekkingen der maatschappij staaD zoo wel als de standen tot elkander in een allernaauwst verband en zijn in geen geringe mate van elkander afhankelijk. Voor het loon des meer vermogenden, doet de minvermogende dien sten waartegen de laatste recht op loon voor arbeid heeft. De rijke zou gewis in een noodlottigen toestand komen als hij geen kleeder- of schoenmaker, geen nachtwacht of bediende geen bakker of slagter gereed vond om hem van het noodige te verzorgen of in alles ten dienste te staan. En omgekeerd wat zou het lot zijn van zulke ambachtslieden dienstboden enz., wanneer niet de meervermogenden de behoeften des levens en der weelde tot voordeel der minvermogenden zich aanschaf ten en in billijkheid beloonden? Op geen deel van het maat schappelijk gebied openbaart zich die wederkeerige afhanke lijkheid meer dan op dat der fabriek- en handwerknijverheid. In onzen tijd vooral moeten beider belangen van patroon of baas en werkbedienden of knecht zich op het naauwst vereenigd gevoelen en behooren veler handen ineen gesla gen te worden en veler pogingen zich zamentetreffenom deze voor Leiden gewigtige belangen te bevorderen. Niet on gepast is het dus een woord van opwekking te laten volgen dat Zaturdag 13 December 11. werd uitgesproken bij gelegen heid dat hoofdzakelijk voor fabriek- en handwerkslieden een openbare Volksvoorlezing over Natuurkunde door Dr. A. van Oven werd gehouden en waarvan de voortzetting afhankelijk is van de belangstelling, die het plandoor het nemen van toegangbewijzen ondervindt. Twee vereenigingen binnen deze Stad gevestigdhebben elkander de hand gereikt tot bevordering van het. doeldat ons aanvankelijk aan deze plaats vereenigd. Haar werkkring be treft al wat den bloei van fabriek- en handwerksnijverheid bevorderen kan, middellijk en onmiddellijk, op verschillende wijze en door onderscheidene middeleuook door dit middel, om Volksvoorlezingen te houden over de Natuurkunde, een der wetenschappen die een onbegrijpelijken invloed uitoefenen op de ontwikkeling der Nationale industrie. Menigeen weet, hoe het wereldburgerschap der Nijverheid in onze eeuw is toegenomen en in onzen tijd vooral de vol komenheid met reuzenschreden nadert. De grenzen tusschen de verschillende landen en werelddeelen worden in dit opzigt niet meer geteld en, wat Nederland vooral betreft, wat het buitenland vervaardigt, vindt daar een ruim verbruik. Dat verbruik evenwel bepaalt zich niet enkel tot verschillende voorwerpen van levensbehoefte en vau weeldeof tot de grond stoffen om hier te worden bewerktmaar strekt zich ook uit tot de werktuigen die men behoeft, om te kunnen mededingen. De voortbrengende kracht zit niet uitsluitend of alleen in de nij vere'hand, maar nog veel meer in de kennis of het genie, en dat moet worden ontwikkeld gevoed aangekweekt en ver meerderd. Heeds lang waren daarvan velenmaar niet allen overtuigd, die zich op het gebied der Nijverheid bewegen; veelmin bleek die overtuiging in handelingen enmogt zij in den laatsten tijd meer doorgedrongen zijn, toch is zij niet zoo levendig en werkzaam in het hart van den Nederlandschen werkmanen helaas ook niet in het geweten van den Neder landschen Industrieel. Men haakt naar bescherming en, wanneer die ontvalt, ziet men uit naar middelen rondom zich en boven zich, zonder er op acht te geven dat het zeer nabij is want het komt op kennis aan. Die kennis is verkrijgbaar voor iedereengeniën worden geborenmaar behoeven ook ontwikkeling. De wijze en lief derijke Voorzienigheid heeft ieder gaven des verstands ge schonken; voor de wijze, waarop hij zich ontwikkelt, is hij verantwoordelijk. Maar het algemeen belang vordert, dat

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1