mans-lidmaten der Hervormde gemeente te Meerkerk bij stem ming den te beroepen predikant zouden aanwijzen. Buitenlandsch Nieuws. Wat het laatste aaügaat, (met het oog op den prijs vau 24} cent pér kub. el), de wenschen van allen onbevredigd laat. Spreker toonde hierna aan, dat in dezen op geen betere wijze in de bestaande behoefte kon worden voorziendan door de oprigting eener maatschappij tot levering van gazzooveel mo gelijk zamengesteld uitsluitend uit gaz verbruikers zeiventen gevolge waarvan alle mogelijkheid van concurrentie met de nieuw opterigten maatschappij werd afgesneden. In verband met deze vooropgezette denkbeeldenwaarmede de vergadering luide instemde, werd, na levendige discussie, op voorstel der commissie in beginsel besloten tot oprigting van zoodanige maatschappij en de commissie gemagtigd, het daartoe noodige voortebereidenmet opdragt later hiervan verslag te doen opdat de maatschappij zich onmiddelijk daarna constituere. Ter bestrijding der noodzakelijke onkosten, aan het nemen der voorbereidende maatregelen verbonden werd voortsstaande de vergadering, voor ongeveer f 270 ingeteekend, welke som de commissie verklaarde te zullen trachten tot f 400zijnde hare raming van die onkostenverhoogd te krijgen. Vrijdag avond is, naar aanleiding van een aanklagte, door een der commissarissen van politie te Rotterdam een on derzoek ingesteld bij een ingezeten die verdacht werd op clandestine wijze van de nieuwe Rotterdamsche gazfabriek gaz te verbruiken. Het onderzoek heeft tot de ontdekking geleid, dat die ingezeten een gaztoestel met vier branders in zijn woonvertrekken had doen daarstellen en wel op een aan [ge noemde fabriek behoorende en aan zijn woning aanwezige pijp, waaruit hij op frauduleuze wijze gazlicht |brandde. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt heeft de Antwerpen-Rotterdamsche spoorwegmaatschappij besloten de hekken of afsluitingen der weidendie op genoemden spoorweg het recht van uitweg hebbenvan slot en sleutel te voorzien. In het belang der veiligheid is die maatregel zeer prijzenswaardig. Het op die weiden grazende vee wordt daardoor meer verzekerd buiten verboden gronden gehouden en zooveel doenlijk de onhei lendie daaruit zouden kunnen voortspruiten, vermeden. Volgens waarnemingen op het Koninklijk Meteorologisch Observatorium te Utrecht gedaanwas in den nacht van Don derdag op Vrijdag te 5} uur de sterkste windstoot 75 Ned. ponden op de vierkante el. In den nacht van Vrijdag op Za- turdag kwart voor 3 uur 80 Ned. pondenen Zaturdag avond te half tien uur 82 en 's nachts 87 Ned. ponden drukking. Uit Rotterdam wordt berigt, dat Zaturdag avond ruim elf uur de storm zich weder met nieuwe woede verhief en soms van hagel en regen was vergezeld. Te half vier uur 's nachts was het weder hoog water. Delftshaven is gedeeltelijk onder water geraakt en aldaar is veel schade geleden aan huisraad, levensmiddelen en koopmansgoederen. Zaturdag nacht te drie uur werd te Kralingen de nood klok geluiddaar het water die hoogte had bereiktdat vol gens de bestaande reglementen de dijkwacht moest worden opgeroepen. Het gevaar is echter gelukkig gekeerden ofschoon op vele plaatsen vrees voor het overloopen der dijken bestond zijn nog geen berigten van veroorzaakte rampen vernomen. Aan den voor eenigen jaren nieuw aangelegden dijk langs het Park te Rotterdam had men wegens den hoogen waterstand eenige voorzieningen noodig geacht. Zaturdag nacht te l uur sloegen te Amsterdam tenge volge van den hevigen wind hier en daar zelfs de golven over den buitenkant heen. Te Schiedam heeft men van den hoogen vloed gebruik gemaakt, om de deuren van de nieuwe sluis aan het Hoofd te beproevenen hierbij is geblekendat zij niet alleen ten volle beantwoorden aan het doelmaar zelfs geen water hoe genaamd doorlaten. Het moet voor de stad van groot gewigt worden geacht, dat, terwijl de oude sluis in een minder gun- stigen toestand verkeertde zekerheid bestaatdat bij onver hoopt bezwijken daarvanin de nieuwe buitensluis een allezins zekere beveiliging tegen hooge vloeden aartwezig is. Alvorens de voorlaatste vacature te Meerkerk door het beroepen van Ds. de Veer werd vervuld, voerde de kerkeraad der Herv. gemeente aldaar over het recht van beroep een procesdat verscheidene jaren duurde. Toenmaals werd door den Koning beslist, dat voortaan de Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Barenbrugh naar Tholenwerden vóór een paar weken door stemgerechtigde mans-lidmaten te Meerkerkop den heer Moens 83 en op den heer Koningsberger 82 stemmen uitgebragt. Het beroep, overeenkomstig de plaats gehad hebbende stem ming uitgebragt op den heer Moenswerd aan de Ambachts vrouw der gemeente Meerkerk ter electie uit het aan haar opgegeven tweetal toegezondendie den bovenaan geplaatsten van het tweetal, den heer Moens, benoemde. Thans echter komt de minderheid van de gestemd hebbende mans-lidmaten daartegen op, bewerende dat de plaats gehad hebbende stemming onwettig was. Op welke gronden echter die bewering rustis ons tot nog toe onbekend. Dit echter staat vast dat, aangezien, naar men verzekertdezelfde personen weder aan het hoofd der partijen staan, die bij de voorlaatste vacature hebben getoond niet dan voor de hoogste beslissing te wijkende spoedige vervulling der tegenwoordige vacature voor het minst onzeker is. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Dalfsen Ds. A. J. Abels te Wilsum. Ds. N. H. de Graaf, jongste predikant te Apeldoorn, heeft voor het beroep naar Breda bedankt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Deinum Ds. W. H. J. Baart de la Faille, thans te Surhui- zen en bedankt voor het beroep naar Hijlaard door Ds. A. F. Simons, pred. te Ermelo, voor dat naar Wemeldinge door Ds. W. Mensepredikant te Voorthuizen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Zondag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 41°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 39°, te 5 uur 39°, te 8 uur 39°, te 10 uur 40°. Maandag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 36°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 36°. In bijzondere berigten van Parijs wordt gemeld, dat Keizer Napoleon oud begint te wordendat de jonge en levens lustige Keizerin hem met de meeste voorkomenheid tracht op te vrolijkendat de Keizer hiervoor zeer gevoelig is en de Keizerin dagelijks minder missen kan en dat hieruit zijner zijds die soort van volgzaamheid ontstaatdie in gewone huis gezinnen onder soortgelijke omstandigheden geen ongewoon verschijnsel is. Het Fransche Ministerie heeft, naar men verzekert, reeds meer dan 100 wetsontwerpen gereed, ter behandeling in de aanstaande zitting van het Wetgevend Ligchaam. In de gemeente van het kanton van St. Paterne woont een drinkebroer, een waardig opvolger van Gargantua. Paul Fargeotzoo heet hij heeft een buitengewone corpulentie en gebruikt in plaats van een gewoon glas een bocaal van bui tengewone groottewaarin zes kannen te gelijk gaan. In een ademtogtgelijk hij het zelf noemtdrinkt hij den geheelen inhoud uit. Op zekeren dag wedde hij dat bij 228 liters wijn in 4 dagen zou uitdrinken. Hij, die de weddingschap aange gaan had, kwam op den derden dag eens kijken en vond toen reeds alles uitgedronken. Paul Fargeot was boordevol en prat, dat hij de wendingschap gewonnen had. Hij is een man van 70 jaar en drinkt altijd een groote hoeveelheid cider, wijnkoffij en alcohol. Ligte aanvallen van beroerte hebben hem reeds gewaarschuwd om voorzichtig te zijnmaar, als verharde drinker, stoort hij er zich niet aan. Van de opbrengst der hondenbelasting te Berlijn zal jaarlijks een gedeelte worden besteed voor den aanleg van trottoirs. De toestand van Garibaldi is zoo verbeterd, dat hij voor Nieuwejaar naar Caprera zal kunnen terugkeeren. De afgevaardigde der stad Kalmar beeft het voorstel gedaan, dat een wijziging gebragt zal worden in de orde van troonopvolging in Zweden en Noorwegen. Thans namelijk zijn alleen de mannelijke afstammelingen van wijlen Koning Ber- nadotte geregtigd tot de regering. Daar nu de tegenwoordige t

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2