Buitenlandse!! Nieuws. de een vermoedt dat er dit achter schuilt, de ander weet we derom iets anders. Intusschen blijft het waarheid dat alleen de laagste klasse der bevolking aan de eigenlijke ongeregeld heden deel neemt. Vroeger liepen er veel jongens en nieuws gierigen medemaar die lust is sedert Woensdag avond mer kelijk verflaauwd. Arrestatiën van eenig belang zijn niet ge daan. Geruchten over het aanstoken of bevorderen van meer gegoede zijde, door het geven van geld, vuurwerken enz., zijn niet bewijsbaar. De veronderstelde deelneming van afgedankte fabriekarbeiders van de heeren Entboven is een bepaalde on waarheid daar er slechts weinige arbeiders en dan nog wel die nu elders volop werk hebbenuit die fabriek zijn vertrok ken. Dat men nu en dan eenige scheldwoorden en uitdagende kreeten onder den woesten hoop verneemt tegen stedelijke en lands-autoriteiten ook over onderwerpen van wetgevingboven de bevatting van dergelijke lieden, is mede waar; maar dat de krachtdadige maatregelen welke tot handhaving der orde genomen zijnspoedig een einde aan het schandaal zullen maken is de overtuiging van gansch de burgerij. De kantonrechter te 's Gravenbage heeft in de laatste weken verschillende personen veroordeeld wegens het zonder verlof van burgemeester en wethouders van 's Gravenhage af steken van vuurwerk op de straat, ieder tot geldboete van f 2invorderbaar bij lijfsdwang. (Dat afsteken van vuurwerk had bij de oploopen in de laatste weken plaats.) Woensdag avond, circa 10 uur, bespeurde men brand in de kerk der Hervormde gemeente te Dinteloord, alwaar dien eigen avond een godsdienstoefening door den heer van Schelven had plaats gehad. Toen men den brand ontdekte, had hij zich reeds zoo ver binnen het gebouw verspreid, dat men alleen door de krachtige hulp der brandspuit zijn voort gang kon stuiten, zoodat de schade zich alleen bij het inwen dige van het kerkgebouw heeft bepaald. Niettemin wordt de schade nog op 1000 a 1500 gulden geschat. Men vermoedt, dat het omvallen van een stoof met vuur de oorzaak van den brand is geweest. Te Coevorden doet zich een vreemd verschijnsel voor. Er wordt namelijk bijzonder geklaagddat het gazlicht aldaar te veel licht geeftaangezien het zóó hel en zóó schitterend is, dat zelfs de beste en sterkste oogen er niet tegen bestand zijn. De reden hiervan is, dat twee ondernemers van gazfabri- catie tegen elkander wedijveren, wie van beiden het helderste licht geeft. Te Leek loopt het gerucht, als zoude er onder Zeven huizen, in die gemeente, een even afschuwelijke als verschrik kelijke misdaad hebben plaats gehad. Aldaar overleed Zaturdag 11. een jonge dochter, welke, nadat zij moeder geworden was, aan een ongeneeslijke ziekte leed. Bij het in de kist leggen van het lijk schrikten de buren niet weinig, toen zij zagen, dat het hoofd slap en los op het lijk hing en de nek gebro ken was. Terstond werd hiervan kennis gegeven aan den heer burgemeester aldaar, die een voorloopig onderzoek heeft inge steld. De ongelukkige woonde alleen met haren vader, wiens handeling jegens zijn dochter, gedurende hare ziekte, niet van wreedheid is vrijtepleiten. In de gemeente Dantumadeel wordt de bijbel in alle openbare lagere scholen gelezende bijbelsgezangen- en psalm boeken worden voor rekening van de gemeente aan de scholen verstrekt. In een huisgezin binnen de gemeente Woensel zijn in den loop van dit jaar twee tweelingen geborendie vier kin deren zijn, naar men hoort, frisch en gezond. In den loop van het vorige jaar beviel de vrouw van haar eerste kind; zij beeft alzoo vijf kinderen binnen de twee jaren. Volgens een telegram uit Batavia, door de Amsterdamsche bladen medegedeeld, zou de oogst van koffij op Java een derde minder zijn dan het gemiddeld cijfer der voorgaande jaren. Men schrijft ons nog uit Curasao dd. 5 November: Ofschoon er hier geen ongeregeldheden bij de emancipatie te vreezen zijn, ook daarom, omdat er reeds eenige duizende vrijheden zijn, sedert jaren aan den arbeid gewend, en onder welke vele ijverige, oppassende menschen zijn, zoo zullen er toch districtmeesters worden aangestelddie, naar ik begrijp, zooveel als commissarissen van politie en plattelands burge meesters zullen zijn. Een regerings-comraissie met den Gou verneur aan het hoofd, heeft reeds eenige plantaadjes bezocht welke de eigenaars op aanvraag van het Gouvernement, ver- koopen willen om tot woningen van de districtmeesters te dienen. Aan dien post zal, naar ik meen, een bezoldiging van f 1800 en vrije woning verbonden zijn. Er zullen er 5 wezen van welke 2 gevestigd in de West-divisie, en in de Midden divisie, het stadsdistrict en de Oost-divisie, elk één. Men noemt de plantaadjes die zouden aangekocht worden of reeds zijn. In de Midden-divisie bezit het Gouvernement nog een plantaadje, "de Hoop," die nog heet voor de cultuur van cochenille en aloë gebezigd te worden doch veel meer schade dan voordeel oplevert. De woning, nu ter beschikking van den opzigter over de cultuur, wordt zeer vergroot. Elk district meester zal een zeker aantal marechausées ter zijner beschik king hebbenvoor welke ook woningen gebouwd moeten wor den dus het een en ander zal nog al op onkosten loopen dat te voorzien was. Doch hoe vele onkosten ookaltijd be ter, al waren ze ook nog twintig maal hooger, dan de schan delijke slavernij langer te doen voortduren die zoovele mis daden, misbruiken en vooral ongodsdienstigheid en zedeloos heid kweekte. De Thermometer van Bahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Vrijdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 47°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 46°. De nieuwe brug over den Rijn bij Maintz zal den 20sten Dec. met groote plegtigheid worden ingewijd. De spoorweg Maintz-Frankfort zal den 27sten voor het openbaar verkeer worden opengesteld. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Belgieheeft Z. M. onderscheidene benoemingen bij de Leo pold's orde gedaan, als: de Minister van staat Ch. Liedts tot grootkruisden heer Gachardalgemeen archivaris van het Koningrijk, tot commandeur; de heeren Carton, stichter en directeur van het Instituut voor doofstommen en blinden te Brugge, L. Alvin, conservateur en chef der Kon. Biblio theek C. de Bériottoonkunstenaar, Th. Juste historieschrijver, Servais en Vieuxtemps, beide toonkunstenaarsallen tot officier; en eindelijk onderscheidene ridderswaaronder men opmerkt den bekenden Vlaamschen schrijver, den heer Dautzenberg. Uit Leuven wordt gemeld, dat de uitstekende Hoog leeraar bij de Hoogeschool dier stad en bekende geschied schrijver, de heer J. Muller, aldaar in bloeijenden leeftijd is overleden. Te Brugge overleed Zondag plotseling in 65jarigen ou derdom de gepensioneerde kapitein Lambrecht. Dit sterfgeval ging met een zonderlinge omstandigheid gepaard. Een hond, die de overledene zeer genegen wasstierf namelijk een kwar tier uurs na het overlijden van zijn meester. Mirès heeft een vordering ingedienddie een zeker schandaal zal veroorzaken. Hij verlangt zijn eigendom van den Constitutionnel terug en de rechtbank zal hem dit moeije- lijk kunnen weigeren. Hij bewijst, dat hij dat blad voor een millioen heeft gekocht en hij biedt het gouvernement aan - voor het geval, dat men hem zijn eigendom niet terug zou willen geven - om het aftestaan tegen teruggave van die som. De ingenieur Dumont deelt in le Temps een ontwerp mede tot rechtstreeksche vereeniging van de woonhuizen van Parijs door middel van den electrischen telegraaf. Volgens zijn berekeningzouden voor die stad de gemiddelde kosten be dragen 60 fr. voor elk huis, hetwelk daarvoor zou ontvangen een telegrafisch toestel en afzonderlijken geleiddraad. Parijs telt 60,000 huizen, elk bewoond door 30 personen. De per soonlijke jaarlijksche bijdrage zou alzoo niet meer dan 2 fr. bedragen. In een werkplaats te Parijs wordt een trap uit wit Ca- rarisch marmer vervaardigd, die 150,000 fr. kost. Hij wordt bij gedeelten naar Londen gezondenom in het hotel van den baron Rothschild geplaatst te worden. Men verzekert dat de Arabieren die te Gompiègne zijn ontvangen aan den Keizer vergunning hebben gevraagd om aan den Kroonprins den titel te verleenen van Koning van Algerie.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2