Buitenlandsch Nieuws. het buitenland, zoo ruimschoots heeft mogen ondervinden. Tegen Maandag den 29sten dezer is een Algemeene Vergadering belegd van Deelhebbers in de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij, ten einde te beraadslagen over eenige veranderingen in de statuten dier Maatschappij, welke veranderingen tot eenig hoofddoel hebben in het belang van de deelhebbers de voordeelen van vastheid en zekerheidwelke door de toenemende reserve-kas gewaarborgd wordenin betere overeenstemming te brengen met een gegrond en redelijk uit- zigt der deelhebbers op een trapsgewijze vermeerdering van dividend, en daarbij de reserve-kas zelve nuttiger te doen wer ken door hare bestemming en doel juister en naauwkeuriger aftebakenen, dan zulks bij de primitive statuten geschied is; daarbij zijn de lessen der ervaring zorgvuldig geraadpleegd en is tevens zooveel mogelijk acht geslagen op toekomstige eventualiteiten. Worden de door den Raad van administratie voorgedragen veranderingen goedgekeurd, alsdan zullen uit het, np. aftrek van de in art. 25 der statuten vermelde 5 ten honderd ten behoeve der deelhebbers, alsnog overblijvend bedrag van de zuivere winst, zoodanige belooningen aan sommige geëmployeer den worden uitgereikt als door den Raad van administratie mogten zijn bepaald, zullende echter in geen geval over eenig jaar het totaal dier belooningen 3 ten honderd van het alzoo overblijvend bedrag van de zuivere winst mogen bedragen; - zal van het hierna overblijvend bedrag der zuivere winst één derde gedeelte in de reserve-kas gestort worden en zullen de overige twee derde gedeelten met en boven de in art. 25 vermelde 5 ten honderd, als dividend aan de deelhebbers wor den uitgekeerd, behoudens voor het geval dat de reserve-kas het vastgestelde maximum beloopt, wanneer geen verdere af zondering van een gedeelte der winst te haren behoeve plaats heeft maar het geheel aan de deelhebbers zal worden uitge keerd - zal, indien er onverhoopt in eenig jaar verlies in stede van winst ware, zoodanig verlies ten laste der reserve kas gebragt en door haar moeten gedragen wordenvoor zoo verre de reserve-kas daartoe ontoereikend ware, zal voor het hieraan te kort komende de winst- en verlies-rekening gede biteerd blijven en zal er in het volgende jaar niet gerekend worden eenige winst gemaakt te zijn, zoo lang niet het te kort komende zal zijn gedekt; ten laste der reserve-kas zal wijders, voor zoo verre zij toereikend is, gebragt en door haar gedragen worden alle onverhoopte schade, door buiten gewone calamiteiten aan de Maatschappij veroorzaakt, zullende voor zoo verre in onvoorziene gevallen geldelijke hulpmiddelen tijdelijk worden vereischtdeze worden verstrekt door de reserve kas terwijl eindelijk door dezebijaldien over eenig boekjaar de zuivere winst minder mogt bedragen dan 4 ten honderd over het beloop der aandeelen het ontbrekende bij wijze van renteloos voorschot zal worden aangevuld, ten einde dat mi nimum aan de deelhebbers uittekeerenin welk geval dat voorschot aan de reserve-kas niet wordt gerestitueerd, dan uit hetgene in volgende jaren meer dan 5 ten honderd van het beloop der aandeelen zal verdiend zijn; - de reserve-kas zal afgescheiden van de overige bezittingen der Maatschappij wor den beheerd, met oploopende interessen tot kapitaalsvermeer dering; het maximum dier kas wordt bepaald op één millioen gulden met inbegrip der interessen; zoodra en zoo lang dat maximum bereikt en aanwezig is, zullen ook de interessen van het reserve-kapitaal aangewend worden tot vermeerdering der aan de deelhebbers uittekeeren dividenden; - bijgoedkeu ring dezer veranderingen, zullen deze reeds op de balans van hel. thans loopende exploitatie-jaar van toepassing gemaakt worden. Met den eersjen Januarij 1863 zal ten kantore van den rijkstelegraaf te Leiden de volle dagdienst worden ingevoerd en aldaar als tweede ambtenaar worden geplaatst de telegra fist 3de klasse I. P. H. Hofstede, thans te Amsterdam. Uit een particuliere correspondentie uit Paramaribo ver neemt men dat het in de kolonie alles behalve rustig toegaat. Onderscheidene blanken zijn door de weggeloopene slaven ver moord o. a. zekere adelborstslechts 22 a 23 jaar oud. Een luitenant bij de marine is almede zwaar geblesseerdzijn won den zijn des te pijnlijker, daar de oproermakers meestal schie ten uit geweren geladen met gekapt lood. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Ding3 dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 36". Woensdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 38°, te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 42°. Uit Luxemburg wordt berigt, dat het Ministerie Tornaco zijn ontslag had bekomen en het hoofd der liberale partij de heer Norbert Metz met de zamenstelling van een nieuw kabi net was belast. De president van een der rechtbanken in Zevenbergen, een broeder van den vice-president van het gubernium in het Kroonland, heeft zich heimelijk verwijderd, met zich nemende 40,000 fl., gelden aan zijn beheer toevertrouwd. Men is zeer ongerust over den toestand van het depar tement der Beneden-Seinewaar de katoen-crisis zich op de hevigste wijze doet gevoelen. De inschrijvingen voor giften zijn onbeduidend en onvoldoende. In de Elzas laten vele fa briekanten hun werklieden niet meer dan twee dagen per week werken. De Keizer heeft het voornemenom binnen kort Rouaan en de voornaamste plaatsendie het meest door de katoen-crisis lijden, te bezoeken. Het Journal de Lot-et-Garonne deelt het volgende blijk van* overgroote sentimentaliteit mede: Te Lespinasse woonde een jonge dame, 24 jaar oud; zij bezat een allerliefst var kentje, dat zij als met moederlijke zorg koesterde en verpleegde. Ongelukkig verviel het diertje in een ziekte, welke drie weken aanhield en met den dood eindigde. Marie A., zoo heette de damewas buiten zich zelf van smart en sprak iedereen over het verlies dat zij geleden haden verklaarde dat haar het leven nu een last was. Den 29sten November 11. heeft zij zich dan ook door op hanging van het leven beroofd. Men zegt dat Koningin Victoria voornemens is Prins Alfred een reisje naar Australië te laten doen. De schroef- stoomkorvet Rucoon die speciaal voor dat doel is uitgerust heeft bereids bevel ontvangen, zich tot onmiddelijk vertrek gereed te houden. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de Prins nog in den loop dezer maand de reis aanvaardt. Hij zal aan boord van het schip den rang van officier bekleedenterwijl de bodem is geplaatst onder de bevelen van den Prins van Leiningen. De heer Anderson, uitvinder der kogel giet-machine, heeft j weder een hoogstgewigtige ontdekking gemaakt namelijk het middel om staal zoo tapi te maken als geslagen ijzer, zonder daarom zijn hardheid te verliezen. Deze verandering wordt in weinige minuten tot stand gebragt en zulks eenig en alleen door het staal gloeijend te maken en alsdan in olie te doopen, waarna het kan gebogen, maar bezwaarlijk gebro ken worden. Dagelijks komen er bij de politie te Londen gevallen voor, welke bewijzen dat de onveiligheid in de straten van Londen geen verdichtsel is. In den avond van 13 dezer ten 8 uur werd in Manchester-Square digt bij de levendige Ox- forstreet, zekere heer Cox door een geduchten slag met een van spijkers voorzienen stalen handschoen op den grond ge worpen en hem door zijn aanrander een zijden zakdoek bene vens 5 sh. 6 p. ontvreemd. De heer Cox vreest een zijner oogen te zullen verliezen; bovendien zijn nog neus- en kaker been gekneusd. De schelmdie weldra door de politie gevat werd, is, even als de meesten zijner soort, een misdadiger die reeds meer dan eens met de gevangenis kennis maakte. Het oordeel der dagbladen en van het publiek over den aard van het kwaad en over de noodzakelijkheid om voorzorgmaatre gelen te nemenvarieert eiken dag en men valt van het eene uiterste in het andere. De Spectator meent, dat er niet met kracht zal worden gehandeld, vóór een hoog beambte door de straatroovers is aangerand. Intusschen was het eerste slagtoffer van dit saizoen het parlementslid de heer Pilkington, en 14 dagen geleden werd de kamerdienaar van den Minister van Oorlog sir J. C. Lewis op korten afstand van de woning van zijn heer aangerand. In het in de avondbladen voorkomende rapport der politie wordt weder van drie aanrandingen mel ding gemaakt; de daders zijn allen gearresteerd. Bij Greenwich

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2