N°. 865. Dingsdag 16 December A". 181 De gemeentebegrooting voor 1863. LEIDSC Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 nu.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 ra. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoor weg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 n. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en tVethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. {Slot.) De beraadslagingen van den Gemeenteraad tot vaststelling dier begrooting hebben weinig stof opgeleverdom onze be schouwingen met een slotwoord te eindigen, dan alleen in de gewichtige beslissing der afschaffing van de plaatselijke belas ting op de brandstoffen met een ongedachte overgroote meer derheid van stemmen. Met de beoordeeling van wat alzoo ge zegd is bij de behandeling van de verschillende posteneerst van uitgaaf, daarna van ontvang, laten we ons niet in. Het publiek leest de verslagen der gehouden raadszittingen en er laten zich hier en daar stemmen hoorendie, zoo men eerlijk en goed handelde, moesten doordringen tot de ooren van hen wien het oordeel geldt. De Leidsche kiezers hebben nu een maatstaf, om te weten en te wegen den omvang der bekwaam heden en de zwaarte van het gezond verstand en het juiste oordeel der raadsledenzonder dat wij daarin voorgaan of de weegschaal in handen nemen. Op één zaak willen wij echter een vinger zetten en wel op het onbetamelijk en onbillijk oor deel, dat men zich soms veroorlooft over ambtenarenzonder dat men eenigermate doet blijken iets te weten van den werk kring, die hun is opgedragen, of veeleer, wat eigenlijk behoort het collegie van dagelijksch bestuur ter verantwoording roept ten aanzien van de wijze, waarop ambtenaren hun plicht be trachten. Die raadsleden schijnen niet te begrijpen, dat zij, door hunne ingenieuse ontdekkingen en ondoordachte uitdruk kingen het collegie van dagelijksch bestuur, dat volgens art. 179 lt. v der gemeentewet belast is met het houden van een gedurig toezigt op al wat de gemeente aangaateen zeer groote grief toebrengen. Trachten zij zich op die wijze aantebevelen of door ongepaste inmenging met zaken, die Burgemeester en Wethouders betreffen, zich de dagelijksche toegang tot het Raadhuis te banen, dan mag hun wel den spiegel worden voor gehouden waarin zij hun eigen beeld kunnen aanschouwen en de vraag worden voorgelegd, of wat zij meenen te doen voor het algemeen belang zoo buiten verband staat met hun eerzucht of eigenbelang? Ieder ambtenaar, wiens geweten geen beschuldiging van plichtverzuim doet hooren kan er veilig op aan, dat de openbare tentoonstelling niet hem, maar wel die zich over hem uitlaat treft. Het verblijdt ons zeer, dat de Gemeenteraad tot de afschaf fing der belasting op de brandstoffen heeft besloten en voor dit jaar geen verhooging van den hoofdelijken omslag bepaald want de overgroote meerderheidwaarmede dit besluit geno men is, heeft ons verrast, ofschoon we aan de andere zijde ons hebben verbaasd met velen dat een fabriekant in onzen tijd zulk een belasting op hetgeen men noemt het brood der nijverheid in bescherming neemt. De geheele bevolking deelt in de voordeelen die daaraan onafscheidelijk verbonden zijn, ook de studenten en de militaire bezetting, die niet in den hoof delijken omslag worden getroffen, zullen die genieten en daardoor hun verblijf binnen Leiden al meer en meer buiten betrekking met en in veel waardiger opzigt beschouwd worden dan bloot tot voordeel der gemeentekas. De levendigheid en het vertier geven aan de ingezetenen voordeelen die niet onder cijfers te brengen zijn, en in de gemeentekas niet rechtstreeks maar toch zijdelings vloeijen. Wij hadden gaarne gezien, dat de te genstanders der afschaffing met cijfers hadden aangetoond, dat de gemeentekas of het beheer der geldmiddelen door zulk een afschaffing in een wanordelijken toestand zou komen en het verlies van de opbrengst spoedig een meer bezwarend equi valent zou vereischen. De tijd evenwel zal leeren, dat die be zwaren geen grond hebben en Burgemeester en Wethouders, zoowel als de commissie van Financiën veeleer op goede gron den de ingezetenen een ruim voordeel hebben gegund tot ver goeding van de zorgdie ieder in zijn kerkgenootschap heeft aangewend, om binnen tien jaren de gemeentekas van het subsidie der armbesturen te ontlasten.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1