N°. 864. A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regeU 0.75 Iedere regel meer 12} Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vuu genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.j naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het aires te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 2—7 uur. Zondag van 89 en van 2 —5 uur. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens vau 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den majoor U. Boer, kommandant der troepen en van het garnizoen op Curacao, op verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen en aan Mr. S. M. S. de Savornin Lohman als adjunct-commies bij de Algemeene Rekenkamer. Z. M. de Koning heeft heden morgen in een bijzonder gehoor ontvangen den voorzitter en de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en verschillende autoriteiten. In de zitting der Eerste Kamer van 11, Vrijdag zijn met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen tot inkoop en amortisatie van schuld, tot verhooging van enkele Hoofd stukken der begrootingen, voor 1861 en 1862 en tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van spoorwegen. Onder die ontwerpen was ook datbetreffende de schadever goeding voor Leiden wegens het verlies der visscherij in het Haarlemmermeer. Maandag 15 December aan de orde eenige wetsontwerpen. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst heeft zich tot den Minister van Koloniën gewend om de zorg voor de geneeskundige belangen der West-Indische koloniën thans vooral met ernst aan de Regering aantebevelen. Afdrukken van dat adres zijn aan de leden van de Tweede Kamer rondgedeeld. De Minister van Staat, Mr. Dirk Donker Curtius, heeft een zeer onrustigen nacht doorgebrachten is overigens zeer zwak. In de zaak der Rijnspoorweg-Maatschappij tegen den Staat betreffende de exceptie door de Maatschappij voorgesteld tegen de vordering van den Staat omtrent de aansluiting is de voor ziening in cassatie der Maatschappij verworpenhoofdzakelijk op gronddat de van wege den Staat ingestelde actie bij den aanvang van het geding is bejegend met een exceptie van niet-ontvankelijkheid op grond dat niet zou blijken van een Koninklijk besluit van magtiging op den Minister van Bin- nenlandsche Zaken om het proces te voerenen dat het Hof in Noord-Holland terecht die exceptie heeft afgewezen. De Hooge Raad heeft overwogendat hoewel onder zedelijke ligchamen in ruimen zin genomen ook de Staat is begrepen echter uit art. 1692 B. W., niet volgt de verplichting om in de dagvaarding van die machtigingwelke de Maatschappij ver langt, te doen blijken. De Hooge Raad oordeelde dat de overige aangehaalde artikelen evenmin zijn geschonden omdat voldaan i3 aan het voorschrift van art. 5 N°. 2 rech 19vord. bepalende, dat in het exploit van dagvaardiug alleen de benaming der corporatie behoeft vermeld te worden. Woensdag 11. is Mr. L. Eyssonius Wichers, laatstelijk substituut officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Leiden, te Hoorn als officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar geïnstalleerd. Uit het laatste verslag betrekkelijk de verpleging en het onderwijs in het Nederlandsche gasthuis voor ooglijders te Utrecht, uitgebragt door den hoogleeraar F. C. Donders, di recteur dier instelling, blijkt dat het aantal behandelde per sonen in het laatste jaar gestegen was tot 1052terwijl op iederen dag des jaars gemiddeld 30 bedden bezet waren. De behandelden behoorden tot alle provinciën des rijks. De resultaten van behandeling der verschillende lijders wa ren volgens dit verslag ailezins voldoende. Verreweg het groot ste deel verliet hersteld de inrichtingterwijl de mee9ten der niet-hersteldeu zich toch in een verbetering van hun toestand mogten verheugen. «Treurig is hetzegt daarbij de verslag gever, «zoo dikwijls de overtuiging te moeten uitsprekendat een tijdige en wel ingerichte behandeling het gezichtsvermogen voor ondergang zou hebben behoed." Omlrent de heerschende oogziekte bevat het verslag nog het volgende: «De heerschende granuleuze oogziekte is een geduchte vijand zich wrekende op wie hem mogt minachten. Meer en meer dringt hij door in de verschillende klassen der maatschappij. Zonder voldoende organisatie der medische policie zal het zeker nimmer gelukken hieraan paal en perk te stellen. Levendig sprong de noodzakelijkheid hiervan in het oog, toen in het vorige jaardoor gevaar voor uitbreiding der besmetting in onze Koninklijke Marine, de granuleuze oogziekte dreigde te worden een nationale ramp. Alléén door weldoordachte radi cale maatregelen reeds voor een deel terstond bij he^bmiteiK^ vallen van het fregat Evertsen ten uitvoer gelegjF'en v^rdet'11

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1